„Low Air“ kūrybinė adaptacija karantino metu: netradicinė „Žaidimas baigtas“ spektaklio versija – filmas

 

Menininkai ir atlikėjai visame pasaulyje šiuo įtemptu karantino laikotarpiu pasiilgsta kūrybinės ekspresijos scenoje ir susitikimo su žiūrovu, todėl prisitaikydami prie susiklosčiusių aplinkybių dažnai neria į naujas ir netikėtas kūrybines avantiūras. Vienas iš pavyzdžių – Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ įkūrėjų Lauryno Žakevičiaus ir Airidos Gudaitės naujas kūrybinis sprendimas – kartu su Lauryna Liepaite, Povilu Laurinaičiu bei Adu Gecevičiumi sukurtą vizualų šokio spektaklį „Žaidimas baigtas“ perkelti į netradicinę miško erdvę, pristatant jį filmo formatu.

Gegužės 6 d., šalies ir tarptautinės publikos pamėgtas novatoriškas spektaklis „Žaidimas baigtas“ pirmą kartą pristatomas kino kalba. Ši kūrybinė spektaklio interpretacija įprasmina performansą ir leidžia žiūrovams pažvelgti į šokį nauju kampu, ne tik per teatro prizmę.

„Šiuo įtemptu laiku mums labai svarbu neprarasti sukurto ryšio su žiūrovais, taip iš dalies ir kilo idėja spektaklį perkelti į kitą mediją. Suprasdami, kad tai niekada neatstos gyvo santykio su žiūrovais ir realios teatro scenos, mes nenorime sėdėti ir laukti, kol vėl galėsime susitikti su žiūrovais, kas vis tolsta, kaip sapnas dienai artėjant prie pusiaudienio. Pradėjome galvoti, kaip save įveiklinti tomis dienomis, kuriomis turėjo būti pristatomi spektakliai gyvai ir išėjome į mišką. Magijos ir sapno motyvų ieškoti. Nusprendėme pasirinkti tamsiausią paros laiką, nes tokiu laiku atsiranda dar didesnė laisvė improvizacijai, kai nevaržo jokie suplanuoti dienos darbai ir įsipareigojimai. Savo naują meninį darbą pristatome kitoje terpėje, bet stengiamės išlaikyti tą pačią spektaklio liniją. Visgi, montažo ir kameros pagalba mes galime leistis į didesnę fantaziją, todėl tam tikrais momentais sustiprinome spektaklio liniją“, – komentuoja A. Gudaitė.

Šokio spektaklio filmas – tai naujo formato produktas – spektaklis pasakojamas kino kalba.

„Mes visada esame atviri naujiems išbandymams. Šis naujas mūsų darbas yra įrodymas mums patiems, kad su sąlyginai nedideliais laiko resursais ir mažomis pajėgomis yra įmanoma perkeli šokio spektaklį į filmo kalbą. Tai nėra galutinis variantas, mes pasiliekame sau laisvę neapsiriboti vien tik finaliniu rezultatu. Šis žingsnis karantino kontekste padrąsina ir ateityje kurti kokybiškus šokio filmus arba filmų spektaklius. Besikeičiant kultūros vartojimo įpročiams, svarbu surasti audiovizualinio kultūros turinio skaitmenizavimo būdus bei pasitelkiant technologijų naudojimą kultūroje sukurti pažangų elektroninį turinį. Ryškėja ir pandemijos paskatintos problemos, kurių fone juntamas galimas naujų scenos meno kūrinių, projektų, produktų stygius. Kūrybiniai procesai tiesiog sustojo, o menininkai negali susitikti su kolegomis ir tęsti kūrybinių procesų. Tam nepadeda ir šalies valdžios karantino atlaisvinimo, kaip nekeista scenos menams, sprendimai. Viso pasaulio, o ypač scenos menų atstovai, ieško sprendimo būdų, kaip parodyti sukurtus kūrinius. Pasitaiko ir esamų darbų vaizdo įrašų pristatymo visuomenei kritikos, nes tai neva archyvai. Šokio spektaklio filmas mums yra lyg naujas kūrinys, kuriame susijungė dvi meno formos: kino ir šokio kalbos. Tai nėra vien spektaklio, nufilmuoto teatro scenoje vaizdo įrašas, kuo mes labai džiaugiamės. Šio filmo dėka bus galima platesniame kontekste viešinti šokio meno sritį. Siūlyti šokio filmą kino festivaliams, taip pat nerti į meno sričių jungimo diskursą. Mus įkvepia užsienio kolegų poveikį turintys sprendimai ir veiksmai, skatiname save ir kitus šokėjus drąsiau žengti tokius žingsnius“, – teigia L. Žakevičius.

Savaitę laiko trukęs naujos spektaklio „Žaidimas baigtas“ versijos filmavimas buvo kupinas iššūkių, besikeičiančių gamtos sąlygų, nuovargio, tačiau bendra atlikėjų ir video menininkų kūrybinė kelionė buvo įsimintina ir įdomi.

„Atliekant kūrinį naktį miške tekdavo prisitaikyti prie kintančių oro sąlygų ir nelygaus paviršiaus, pavyzdžiui, smėlio, samanų, kankorėžių ar nulūžusių šakų, kurie dažnai reikalaudavo netikėtų choreografinių sprendimų. Tokios aplinkybės stipriai skatino kūrybiškumą“, – apie filmo kūrybos užkulisius pasakoja  L. Žakevičius.

Užsidarius teatrams ir atšaukus Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ renginių sezoną sostinėje, atlikėjai džiaugiasi atradę galimybę kalbėti su publika naujai. Spektaklio „Žaidimas baigtas“ filmo premjera gegužės 6 d. – numatyto spektaklio Menų spaustuvėje metu.

„Šis procesas buvo kupinas entuziazmo ir smalsumo, nes visi drauge siekėme geriausio rezultato. Prie šio spektaklio prisidėjo nuostabūs idėjiniai žmonės. Didelis ačiū operatoriams ir montažo režisieriams Daliui Kalinauskui bei Antanui Skridailai, kurie su didele motyvacija kartu su mumis leidosi į šią spontanišką kūrybinę avantiūrą“, – kviesdama į filmo premjerą sako A. Gudaitė.

Novatoriškas spektaklio „Žaidimas baigtas“ filmas, inspiruotas rašytojo Julio Cortazar žaidimo su vaizduote taisyklių, nemokamai pristatomas gegužės 6 d. 19 val. LRT.lt portale ir Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ socialiniame tinkle „Facebook“.

Filmo ištrauka: https://vimeo.com/412906502

Tiesioginė transliacija bus prieinama nuorodoje: https://www.lrt.lt/mediateka/tiesiogiai/live9

Spektaklio „Žaidimas baigtas“ kūrybinė komanda: Airida Gudaitė, Lauryna Liepaitė, Laurynas Žakevčius, Adas Gecevičius, Povilas Laurinaitis.

Filmo kūrybinė komanda: Dalius Kalinauskas, Antanas Skridaila, Airida Gudaitė, Laurynas Žakevčius, Adas Gecevičius.

Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ veiklą remia Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.