Skelbiami „Atliekų kultūros“ egzamino rezultatai: pasižiūrėkime, kaip sekėsi jo dalyviams

 

Balandžio 30 d. visi Lietuvos gyventojai galėjo laikyti pirmą kartą vykdytą „Atliekų kultūros“ egzaminą. Mintis, įgyvendinti šią iniciatyvą, kilo Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro („VAATC“) darbuotojams – jie žmonėms, dėl karantino sėdintiems namuose, norėjo pasiūlyti prasmingą laiko praleidimą. Pasak organizatorių, egzamino metu buvo galima ne tik pasitikrinti žinias atliekų tvarkymo srityje, bet ir išmokti ką nors naujo.

„Atliekų kultūros“ egzamine sudalyvavo virš 5 tūkst. gyventojų iš įvairių Lietuvos kampelių. Egzamino dieną jį sprendė žmonės iš beveik visų šalies savivaldybių. Aktyviausi buvo Vilniaus miesto savivaldybės gyventojai – jų egzamine dalyvavo arti 1,5 tūkst. Taip pat nemažai dalyvių buvo iš Kauno miesto, Jonavos rajono, Klaipėdos rajono, Vilniaus rajono, Ukmergės rajono, Šiaulių rajono, Panevėžio miesto, Rietavo, Biržų rajono ir Šiaulių miesto savivaldybių.

Šiuo neformaliu žinių patikrinimu itin susidomėjo ir ugdymo įstaigos – jame dalyvavo moksleiviai iš 331 mokyklų. Iš viso savo žinias „Atliekų kultūros“ egzamine išbandė daugiau nei 3,5 tūkst. moksleivių.

„Džiugu, kad toks didelis skaičius ugdymo įstaigų moksleivių nusprendė savo jėgas išbandyti mūsų organizuotame egzamine. Tikimės, kad „Atliekų kultūros“ egzaminas buvo ne tik prasminga pramoga, bet ir įdomus įprastų pamokų papildymas ir mokytojams, ir moksleiviams“, – sako „VAATC“ direktorius Tomas Vaitkevičius.

Egzaminas buvo sudarytas atsižvelgiant į dalyvių amžių – pradinių (1–4) klasių mokiniai turėjo atsakyti į 15 uždarų testo klausimų, tuo tarpu, visiems vyresniems teko 30 uždarų testo klausimų. Priklausomai nuo teisingai atsakytų klausimų kiekio, dalyviai buvo apdovanoti virtualiai  pažengusiojo, žinovo arba eksperto diplomais.

Įvertinus rezultatus vyresniųjų grupėje eksperto diplomą gavo 155, žinovo – 987, pažengusiojo – 1389 šalies gyventojų. Jaunesniųjų grupėje ekspertais buvo pripažinti 283, žinovais – 159, pažengusiais – 41 dalyvis.

Organizatoriai atskleidžia, kad vaikams geriausiai sekėsi atsakyti į klausimą, ką reikia daryti, kad išmestume mažiau maisto, taip pat daugelis žinojo, kokią tarą galima dėti į taromatą, kaip tausoti žemės išteklius keliaujant į parduotuvę, kaip yra ženklinamos perdirbti galimos pakuotės. Vis tik, jiems sunkiau sekėsi teisingai atsakyti į klausimą, kas su atliekomis daroma sąvartynuose ir kiek laiko yra netinkamai išmestas stiklinis butelis.

Tuo tarpu, vyresniems dalyviams puikiai sekėsi atsakyti, kur turi keliauti nupuošta kalėdinė eglutė, kaip reikia teisingai išmesti kartonines dėžes, kokį maišelį reikia naudoti parduotuvėje, kur dėti nebereikalingus ar nebetinkamus vartoti vaistus. Nedidelė dalis gyventojų žinojo, kad sąvartynai yra mažai taršūs.

„Apibendrinant visų dalyvavusiųjų žinias galime matome, kad pakankamai gerai žinomi reikalavimai rūšiavimui bei atsakingam vartojimui. Taigi, belieka tas žinias pademonstruoti ir praktikoje. Sudėtingiau dalyviams sekėsi klausimuose apie atliekų sistemos veikimą ir priežastis, lemiančias poreikį laikytis reikalavimų. Akivaizdu, kad siekiant sąmoningo žmonių elgesio, tokio pobūdžio švietimui reikia skirti daugiau dėmesio“, – įsitikinęs T. Vaitkevičius.

Geriausiai išsprendusiems „Atliekų kultūros“ egzaminą atskiros savivaldybės įsteigė prizus. Dėl jų įteikimo savivaldybių atstovai susisieks su egzaminą gerai išsprendusiais dalyviais.

„Labai džiaugiamės dėmesiu, kurio egzaminas sulaukė iš didelio visos Lietuvos savivaldybių rato. Džiugina ir gausus dalyvavusių skaičius – tai puiki paskata „Atliekų kultūros“ egzaminą daryti tradiciniu ir rengti jį kasmet“, – sako „VAATC“ vadovas.

Pasitikrinti savo žinias ir toliau gali kiekvienas norintis – tereikia apsilankyti egzamino internetinėje svetainėje www.atliekukultura.lt/egzaminas  ir paspausti „Spręsti“. Tam nereikia net registracijos.