Trečiai vasarai  į Lukiškių aikštę sugrįžta skaitykla po atviru dangumi #VilniusSkaito

Nuo pirmųjų vasaros dienų į Lukiškių aikštę jau trečiam sezonui sugrįš vilniečių pamėgta skaitykla po atviru dangumi #VilniusSkaito. Skaitykla pradės veikti nuo birželio 1 d. ir veiks visą vasarą kiekvieną dieną nuo 11.00 – 21.00 val.

Tarptautinę vaikų gynimo dieną, kuri šiais metais sutaps su skaityklos trečiojo sezono atidarymu, mažųjų knygų mylėtojų ir jų tėvelių laukia daug staigmenų. Nuo pat ryto skaitykloje vyks kūrybinės dirbtuvės, spektakliukai, susitikimai su mylimais knygų herojais ir jų autoriais, bus dalinamos dovanėlės – visa tai sostinės vaikams dovanos leidykla „Alma Littera“ ir „Flintas“.

Skaityklos atidarymo vakarą vyks net du renginiai vyresnei auditorijai. Knygos „Vilniaus atminties punktyrai“ autorė Gabija Lunavičiūtė su savo knygos herojais, Vilniaus senbuviais, papasakos apie į knygą sudėtus Vilniaus atradimus. O kelionių mylėtojus, tikimės, diskusijai suburs du kelionių knygų autoriai – Liudas Dapkus („Žuvis, kuri supainiojo duris“) ir Gabrielė Štaraitė („Apie Afrikos žmones ir žvėris“), kurie papasakos, ar kelionių knygos įgauna kitą prasmę, kai koronavirusas visus uždarė namuose ir Lietuvoje?

Projekto organizatoriai tikisi, kad skaitykla, įsikūrusi gryname ore, atviroje erdvėje, šią vasarą bus viena saugiausių laisvalaikio leidimo vietų sostinėje. Skaitykloje bus laikomasi visų būtinųjų reikalavimų lankytojų saugumui užtikrinti. Tai paskatino daugelį leidyklų ir autorių savo naujas knygas pristatyti šią vasarą būtent #VilniusSkaito skaityklos erdvėje. Vien birželio mėnesį skaitykloje turėsime apie penkiolika renginių skirtingoms amžiaus grupėms, skirtingų skonių skaitytojams. Naujas knygas pristatys, apie jas pasakos šie autoriai: Jurga Tumasonytė, Linas Kojala, Kristijonas Kaikaris, Jolanta Vilkevičiūtė, Jaroslavas Melnikas, Akvilė Kavaliauskaitė, Andrius Navickas, Donatas Kantakevičius. Šių metų naujieną – Lotynų Amerikos literatūros lentyną pristatys knygų apžvalgininkas Audrius Ožalas, Dovilė Kuzminskaitė ir Benas Arvydas Grigas. Planuojami vasarą renginiai vaikams, šeimoms, Hario poterio mėgėjams. Liepos mėnesį numatytas garsios menininkės Fridos Kahlo knygos pristatymas su teminiu vakarėliu.

„Atsižvelgiant į pasaulio aktualijas, šiais metais skaitykloje be įprastinių, turėsime stiprią psichologinės ir savipagalbos literatūros lentyną su visa reikalinga informacija žmonėms, stokojantiems pagalbos. Ją renkame konsultuojantis su šios srities profesionalais. Žinome, kad karantinas, pandemija ir jo padariniai turėjo įtakos daugeliui žmonių, jų emocinei būklei, todėl tikimės, kad skaityklos #VilniusSkaito lentynose žmonės atras sau reikalingą šiuo metu knygą ar paskatinimą kreiptis pas specialistus,” – apie skaityklos naujienas pasakojo projekto iniciatorė Jurga Mandrijauskaitė – Ruškienė.

Kaip ir kiekvienais metais, skaitykloje lentynas gurmanams atrinks literatūros ekspertai. Šiais metais išskirtinę grožinės ir negrožinės literatūros kolekciją sudarinėja „15min” portalo redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas ir poetas, vertėjas, knygų apžvalgininkas Marius Burokas.

Knygų lentynas gausiai dovanomis pildo leidyklos. Jau dabar žinoma, kad savo naujausias, geriausias knygas dovanos leidyklos „Alma Littera“, „Aukso žuvys“, „Baltos lankos“, „BALTO“ leidybos namai, „Debesų ganyklos“, „Dvi Tylos“, „Dominicus Lituanus“, „Egmont Lietuva“, „Gelmės“, „Hubris“, „Flintas“, „kitos knygos“, „Terra Publica“,  „Tyto alba“, „Tikra knyga“,  Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Obuolys“, “Odilė”, “Sofoklis”, “Nieko rimto”.

Meno ir kultūros lentynai savo išleistas knygas, meno albumus dovanoja „Lewben Art Foundation“. Geriausių, iškiliausių Šiaurės šalių rašytojų knygas jau treti meti pristatys Šiaurės ministrų tarybos biuras, o Afrikos žemyno autorius – konsultacijų ir tyrimų centras „AfriCo“.

Projekto #VilniusSkaito organizatorius – VšĮ „Mūzų bokštas“. Rėmėjai – „Magrės baldai“, „Merrild“. Skaityklą dalinai finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.