Vilnius sugrąžina kultūros vyksmą žiūrovams – sostinės erdves užlies unikalaus Vasaros sezono renginiai

 

Pagrindinės Lietuvos klasikinio ir šiuolaikinio scenos meno organizacijos, kūrėjai bei atlikėjai susivienijo vienam bendram tikslui – sugrąžinti kultūros renginius visuomenei. Visus kultūros išsiilgusius žiūrovus garsūs kūrėjai kviečia į pirmą kartą organizuojamą ryškiausių scenos meno renginių Vasaros sezoną, kuris įvyks dviejuose gražiausiuose sostinės kiemuose: Vilniaus Universiteto Didžiajame ir Chodkevičių rūmų kieme. Nuo liepos 10 iki rugsėjo 6 d. čia bus surengta virš 30 renginių – teatro, šokio, operos spektaklių ir klasikinės muzikos koncertų.

Įvertinusi tokio projekto svarbą ir vertę, aukščiausios meninės kokybės Vasaros sezono renginių ciklą remia Vilniaus miesto savivaldybė, padedanti įrengti scenas su aukščiausio lygio garso ir apšvietimo įranga, taip suteikdama galimybę pagrindinėms Lietuvos klasikinio ir šiuolaikinio scenos meno organizacijoms pradėti dirbti. „Kultūra ir menas yra mūsų sielos atgaiva ir emocinė pagalba bet kokių negandų metu. Po sudėtingo ir dramatiško laikmečio, kai meno renginiai buvo sustabdyti ilgam laikui, Vilnius stengiasi padėti šiam nukentėjusiam kultūros sektoriui kuo skubiau įkvėpti gyvybės. Suprantame, kaip svarbu palaikyti tokias iniciatyvas ir tikime, kad Vasaros sezonas vilniečiams ir sostinės svečiams pasiūlys pasidžiaugti įdomiais, inovatyviais, abejingų nepaliekančiais sceninio meno ir klasikinės muzikos kūriniais bei suteiks didžiulę įvairovę skirtingų pomėgių žiūrovams“, – sako Vilniaus mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė.

„Džiaugiuosi, jog teatras keliasi į gražiausius ir didžiausius Vilniaus kiemus, kur jau vasarą galėsime pradėti švęsti OKT teatro 20-ies veiklos metų jubiliejų. Mums ši sukaktis labai svarbi, todėl labai vertiname suteiktą galimybę ją paminėti su žiūrovais“, – gerą žinią skelbia režisierius Oskaras Koršunovas.

„Vilniaus festivalių“ koordinuojamame Vasaros sezone geriausius savo renginius pristatys OKT/Vilniaus miesto teatras, Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Vilnius City Opera, Kristupo vasaros festivalis, G. Rinkevičiaus vadovaujamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, Vilniaus miesto teatras „Low Air“, šokio teatras „Airos“ ir kiti žinomi meno kolektyvai, garsinantys Lietuvą ir jos kultūros vertybes tiek savo šalyje, tiek tarptautinėse scenose. Įvertindamos grėsmes visuomenės sveikatai, Vasaros sezoną įgyvendinančios kultūros organizacijos ruošiasi užtikrinti visų saugumo reikalavimų laikymąsi ir apsaugoti žiūrovus.

„Prieš kelias dienas po ilgos priverstinės pauzės dirigavau savo pirmą koncertą, ir tikrai jaučiu, kad vėl gyvenu, kad atgyja orkestras, nes muzikantas, kuris gali groti, gali diriguoti, kuris gali susitikti su savo žiūrovu tiesiog prisikelia gyvenimui. Mūsų visų pavasario sezonas buvo drastiškai nutrauktas, todėl yra puiku, kad daugelis koncertų ir spektaklių persikelia į vasarą, kad pirmąkart įvyks Vasaros sezonas. Mums, muzikantams, karantinas leido suprasti, kad  mūsų darbas yra mūsų gyvenimas ir mes be to negalime“, – emocijomis dalijasi Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas, maestro Gintaras Rinkevičius.

Daugelis kultūros organizacijų dėl karantino buvo priverstos atšaukti kovo-birželio mėnesiams planuotus koncertus ir spektaklius. Į juos buvo parduota nemažai bilietų, tūkstančiai žiūrovų liko nežinioje, o šimtai kūrėjų ir renginius aptarnaujančių darbuotojų – be tiesioginės darbo veiklos ir vienintelio pragyvenimo šaltinio. Tokioje situacijoje iškilo būtinybė perkelti pavasario kūrybinius sezonus į vasarą ir pirmiausia atiduoti duoklę žiūrovams bei suteikti jiems teigiamų emocijų. „Kaip ir daugelį kolektyvų, Vilnius City Operą pandemija įstūmė į gilią duobę – kovo mėnesio „Pikų Damos“ spektakliai buvo visiškai paruošti: atskridę solistai, surepetavę choro ir orkestro kolektyvai, atvežtos dekoracijos ir kostiumai. Sustabdytas tokio dydžio projektas akimirksniu patyrė didžiulius nuostolius. Iš viso teko nuimti net aštuonis operų spektaklius, į kuriuos bilietus buvo nusipirkę virš 6000 operą mylinčių žiūrovų. Dabar vienintelė viltis, kad mūsų publika liks ištikima, jiems tiks Vasaros sezono renginių datos ir mes vėl susitiksime. Bilietų grąžinimo atveju būtų sunku tęsti veiklą“, – išgyvenimais dalijasi VCO meno vadovė, režisierė Dalia Ibelhauptaitė.

Vasaros sezono turinį kuriantys menininkai – įvertinti publikos ir apdovanojimais tarptautiniu mastu, tokie pasiekimai yra išskirtinio, daugelį metų nenutrūkstančio darbo ir tobulėjimo vaisiai. Be galimybės gyvai rodyti savo darbus ryškiausi, aukščiausio profesionalumo muzikos ir scenos menų atlikėjai negalėtų išlaikyti savo įgūdžių tame lygyje, kuris buvo pasiektas per daugelį metų. Vilniaus miesto savivaldybės remiamas Vasaros sezonas padės ne tik išvengti finansinių pandemijos sukeltų padarinių, bet ir suteiks galimybę kūrėjams tęsti savo darbus. Optimizmu dalijasi ir Kristupo festivalio vadovė Jurgita Murauskienė: „Kurį laiką kartu su visais lėkėme nepatikrintais bėgiais ir nežinodami kada bei kur galutinė stotelė. Pandemija pakoregavo planus, tačiau neįveikė noro kurti ir dalintis gerais dalykais. Būtent šią žinią nešame Kristupo vasaros festivalyje. Kviečiame vasariškiems atradimams, noriu tikėti, jog jų bus daug ir malonių. Visi to nusipelnėme.“

Visą Vasaros sezono, vyksiančio nuo liepos 10 iki rugsėjo 6 d., programą galima rasti čia, ją sudaro virš 30 aukščiausio lygio scenos meno renginių ir ji dar gali būti papildyta keliais vertingais pasirodymais.