Projektas „Smart beach“ skaičiuoja antrus metus

Jau antrus metus iš eilės Vilniaus ROCK profesionalų grupė fiksuoja paplūdimių lankytojų emocijas. VGTU mokslininkai ir Vilniaus savivaldybės pažangių technologijų įgyvendinimo komanda įsitikinę, kad jutikliai ne tik padės sužinoti, kaip vilniečiai ir miesto svečiai jaučiasi atnaujintose viešose erdvėse, bet ir kaip vertina paslaugų kokybę Vilniaus paplūdimiuose, kuri kasmet yra gerinama.

Iki paplūdimio sezono pabaigos (rugsėjo 15 d.) Žaliųjų ežerų ir Žirmūnų atnaujintuose bei Lukiškių aikštėje (čia jutiklis veiks trumpiau) įrengtuose paplūdimiuose veiks trys jutikliai, kuriais jau yra matuojami nuasmeninti poilsiautojų emociniai ir afektiniai duomenys. Paplūdimiuose įrengti specialūs ekranai paplūdimio lankytojus informuoja ne tik apie vandens ir oro temperatūrą, kviečia aktyviai naudotis miesto paslaugomis, bet ir rodo paplūdimiuose fiksuojamą poilsiautojų laimės indeksą.

„Laikas leidžiamas paplūdimiuose paprastai asocijuojasi su geromis emocijomis, kadangi žmonės ten renkasi atsipalaiduoti, užsiimti aktyvia veikla ar tiesiog gerai praleisti laiką su šeima, draugais. Tačiau ne visada lankytojų emocijos teigiamos, jos gali kisti dėl įvairių priežasčių ar aplinkybių, kurios gali būti susijusios su teikiamomis paslaugomis ar tvarka, renginiais. Turėdami emocijų pokyčio duomenis ir palyginę su tos dienos teiktų paslaugų kokybe, įvykiais, renginiais ar aplinkos sąlygomis, galėsime įsivertinti, kaip labai svarbios vienos ar kitos papildomos paslaugos paplūdimiuose, kokie įvykiai labiau ar mažiau priimtini“, – sakė Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus patarėja IT klausimais Eglė Radvilė.

Pasak  Eglės Radvilės, karantinas ir ekstremalios situacijos suvaržymai smarkiai įtakoja mūsų visų laisvalaikio praleidimo būdus, atostogų kryptis, todėl tampa itin svarbūs vietiniai poilsio ir laisvalaikio taškai, kuriuos būtina atnaujinti ir pritaikyti įvairaus amžiaus ir poreikių vilniečiams ir miesto svečiams, kad jie savo mieste jaustųsi laimingi, būtų kuo aktyvesni ir įsitraukę į sostinės gyvenimą.

Projekto įgyvendintojai neabejoja, kad ateityje šie duomenys bus vienas svarbiausių įrankių vertinant viešųjų erdvių atnaujinimo projektus bei savivaldybės įmonių ar rangovų paplūdimiuose teikiamų paslaugų kokybę.

Dešimtyje sostinės vietose jutikliais ir specialia įranga fiksuojamos stipriausios praeivių emocijos yra vertinamos ir pateikiamos kaip suminė vilniečių laimės išraiška svetainėje https://api.vilnius.lt/happiness-index . Laimės indekso svetainėje pateikiama ne tik bendra vilniečių laimės indekso reikšmė, tačiau palyginimui yra pateikta kartu su VMS pastate besilankančių interesantų ir darbuotojų matuojamu laimės indeksu.

VGTU kartu su Vilniaus savivaldybe sukurta neuroanalitikos sistema skirta duomenims kaupti ir analizuoti nuasmenintas gyventojų emocijas, afektinę ir fiziologinę būseną viešosiose erdvėse įtraukiant papildomus duomenis ir informacijos sluoksnių derinius, iš kurių vėliau bus kuriami emociniai, afektiniai ir fiziologiniai bei taršos viešųjų erdvių žemėlapiai (atsižvelgiant į cirkadinius dienos bei savaitės žmonių ritmus, lytį bei amžių) bei teikiamos personalizuotos rekomendacijos.