Skaitykloje #VilniusSkaito pokalbiai apie meną viešose erdvėse ir unikalaus projekto „Vilniaus sekretai“ pristatymas

 

Skaitykla #VilniusSkaito įsikūrusi Lukiškių aikštėje pasitinka paskutinį vasaros mėnesį ir kviečia į visą rugpjūtį intensyviai skaityklos erdvėje vyksiančius renginius po atviru dangumi.

Šią savaitę laukia du renginiai susiję su Vilniumi, sostinės viešosiomis erdvėmis ir jose įsikūrusiais meno kūriniais bei čia gyvenančiais žmonėmis ir jų istorijomis nutikusiomis šiame mieste.

Koks yra Markučių kvapas? Kokie sapnai sapnuojasi Pašilaičiuose? Jeigu Antakalnis būtų gyvūnas, koks gyvūnas jis būtų? O jeigu Žvėrynas turėtų lūpas, ką jis pasakytų? Ką vakarais veikia Karoliniškės? Kokie Naujininkai buvo vaikystėje ir kuo tapo suaugę? Kokiomis ligomis serga Senamiestis? Ko bijo Lazdynai ir ką slepia Neris? Gal susapnavote, kaip Vilnius atrodys po šimto metų? O gal negalite pamiršti pokalbio su nepažįstamuoju, sutiktu čia? Kokias miesto vietas labiausiai mylite? Kokių nekenčiate?

Dokumentinio-literatūrinio projekto „Vilniaus sekretai“ vystytojų nuomone, Lietuvos sostinė, kaip ir daugelis kitų pasaulio sostinių, dėvi begalę kaukių, o koks jos veidas – tarsi ir neaišku. „Vilniaus sekretų“ projektas skirtas pasidairyti po Vilniaus pamušalus ir suteikti balsą plačiojo Vilniaus gyventojams – išgirsti ir išsaugoti jų istorijas bei miesto liudijimus.

„Vilniaus sekretų“ idėja gimė jaunai rašytojai, žurnalistei, Vilniaus gyventojai Linai Laurai Švedaitei 2019 m. liepos mėn. lankantis dramaturgijos festivalio „Versmės“ seminare, kurį vedė režisierė, aktorė Naomi Yoeli (Izraelis). Jo metu ji patyrė, kiek daug įdomių ir prasmingų istorijų, liudijančių turtingą miesto praeitį ir dabartį bei nuolatinį jo virsmą, lieka nepapasakotos. Pasak projekto autorės, bet kokiu atveju miesto atmintį būtina turtinti ir plėsti, nes būtent atmintis veikia kaip kultūrinis ir socialinis saugiklis – galbūt išsaugotos šios istorijos pasitarnaus kitiems kūrėjams ar tyrinėtojams, atspindės šiandienos miesto visuomenės kontekstą, kurs naujas prasmes ir praturtins viešąjį miesto diskursą, o galbūt šis projektas suveiks kaip terapinė akimirka istorijų pasakotojams ir miestui.

Pirmasis „Vilniaus sekretų“ susitikimas įvyks rugpjūčio 5 d. 18.00 val. #Vilniusskaito skaitykloje, įsikūrusioje Lukiškių aikštėje – aktorius Paulius Čižinauskas skaitys pirmąsias vilniečių istorijas, džiazo muzikantė Ieva Baranauskaitė ir kompozitorius Boris Kulenovic (FR) gros muzikinį takelį. Literatūros kritikė, poetė Lina Buividavičiūtė apie Vilnių ir jo veidus kalbins psichiatrą, psichoterapeutą prof. dr. Eugenijų Laurinaitį.

Po renginio visą rugpjūčio mėnesį #VilniusSkaito skaitykloje rasite „Vilniaus sekretų“ stiklainį, kur galėsite įmesti savo užrašytą istoriją.

Įdomiausios „Vilniaus sekretai“ istorijos taps mobiliosios programėlės medžiaga, patrauklia naujo ir intymaus santykio su miestu ieškantiems gyventojams ir svečiams (įsidiegę šią programėlę ir judėdami po miestą, jie girdės skirtingas konkrečioje vietoje nutikusias istorijas). Taip pat ilgainiui bus sukurtas ir virtualus istorijų žemėlapis ir interaktyvaus dizaino popierinis jo variantas.

Na, o ketvirtadienį, liepos 6d. 18.30 val. #VilniusSkaito skaitykloje literatūros apžvalgininkas, vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas kalbins menotyrininkę, Vilniaus muziejaus direktorę Rasą Antanavičiūtę apie paminklus ir jos knygą „Menas ir politika Vilniaus viešosiose erdvėse“.

Rasa Antanavičiūtė tyrinėja istoriją, kad suprastų ir paaiškintų šiandienos procesus. Knygoje „Menas ir politika Vilniaus viešosiose erdvėse“ ji nuosekliai pasakoja apie Vilniaus viešųjų erdvių simbolinio ženklinimo raidą 1895–1953: nuo vėlyvosios Rusijos imperijos iki stalininės Sovietų Sąjungos. Skaitytojams prieš akis iškyla aikštės ir paminklai, gimę iš skirtingų politinių paskatų, atskleidžiama, kaip viena kitą keitusios valdžios įsivaizdavo ir formavo miestą.

Lukiškių bei kitų Lietuvos miestų aikštėms matuojami paminklai siūlo vis naujų priežasčių pergalvoti istorinės atminties įsivaizdavimą, įpaminklinimą, įamžinimą ar pasirinkimą pamiršti. Stringanti paminklų statybos praktika liudija, kad kažkas su ja negerai.

Gal vertėtų iš naujo atsakyti į klausimus, kodėl apskritai statome paminklus, ir pasižiūrėti, nuo ko viskas prasidėjo?

Pokalbio metu, atsispiriant nuo knygoje pateikiamo tyrimo, bus kalbama ir apie dabar Vilniui aktualius įpaminklinimo klausimus. Ar Lukiškių aikštėje vykstantys procesai primena XX amžiaus istorijas? Kas vienija daugelį Vilniuje statytų paminklų ir ar paminklas Vyčiui būtų desninga tąsa to, kas buvo anksčiau? Kaip autorė žiūri į konfliktus dėl P.Cvirkos ir Žaliojo tilto skulptūrų? Galų gale, – dabar visame pasaulyje vykstanti paminklų griovimo banga – ką ji liudija apie besikeičiančias visuomenes ir mūsų istorinę atmintį?

Primename, kad #VilniusSkaito skaitykla po atviru dangumi veiks visa rugpjūčio mėnesį, kiekvieną dieną nuo 11.00 – 21.00 val. Visas skaityklos naujienas galite sekti čia: https://www.facebook.com/VilniusSkaito/.

Projektą “Vilnius skaito” organizuoja VšĮ “Mūzų bokštas”, informacinis partneris – portalas “15min”, rėmėjai – “Merrild”, “Magrės baldai”. Skaitykla iš dalies finansuojama Vilniaus miesto savivaldybės.