Pokyčiai Vilniaus savivaldybės struktūroje leis daugiau dėmesio skirti želdynams

 

Vis didesnis poreikis ir dėmesys miesto želdynams koreguoja Vilniaus miesto savivaldybės struktūrą. Želdynų skyrius stiprinamas naujais ekspertais ir nuo rugpjūčio 10 d. įtraukiamas į Vyriausiojo miesto architekto skyriaus struktūrą. Tai leis miesto želdynus planuoti strategiškai ankstyviausioje miesto plėtros stadijoje, o želdinių priežiūra toliau užsiims Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyrius.

„Mieste architektūra neatsiejama nuo želdinių, o jiems skiriamas vis didesnis dėmesys, todėl šis žingsnis – natūralus procesas norint skverus, parkus ir alėjas planuoti integruotai kartu su miesto plėtra, o ne įgyvendinti tik ten, kur jiems lieka vietos. Tai – svarbi naujosios Vilniaus žaliosios politikos dalis, kurioje aiškiai atskiriame žaliojo miesto viziją, planavimą, kūrybą ir įgyvendinimą“, – sakė Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.

Naujoje struktūroje želdynų specialistų užduotims bus skiriamas didesnis dėmesys ir leis aiškiau pasiskirstyti darbus. Todėl Vyriausiojo miesto architekto skyrių pastiprins du želdinių ir kraštovaizdžio specialistai – buvusi Želdynų skyriaus vadovė Giedrė Čeponytė ir savivaldybėje nuo rudens darbą pradėsianti Ramunė Sanderson – Jungtinės Karalystės Kraštovaizdžio instituto atestuota kraštovaizdžio architektė, sukaupusi daugiau nei 13 metų patirtį Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvoje, kurios darbų sąraše – didelio masto strateginiai kraštovaizdžio planai, poveikio kraštovaizdžiui vertinimai. R. Sanderson siekis – įvesti kokybišką poveikio aplinkai vertinimo kraštovaizdžio dalies praktiką ir žaliosios infrastruktūros planavimą regione, prisidėti prie aukšto lygio kraštovaizdžio veiklos krypčių ir gairių formavimo, tobulinimo ir būsimų specialistų ruošimo. R. Sanderson yra įkūrusi kraštovaizdžio architektų įmonę „Terra firma LT“.

Vyriausiojo miesto architekto skyriuje želdynų ir kraštovaizdžio specialistai nuo pirmųjų žingsnių dalyvaus miesto plėtros procesuose: dalyvaus planuojant teritorijas ir projektus, iš karto teiks savo pasiūlymus dėl miesto žaliųjų erdvių – skirtingai nei buvo iki šiol, kai kraštovaizdžio formavimas neretai sekė paskui architektūrinius sprendinius. Miesto kraštovaizdžio architektų dalyvavimas bus ypač aktualus ir vertinant statinių bei viešųjų erdvių projektinius pasiūlymus, bus fokusuotas dėmesys į sprendinius, kurie padės išsaugoti esamus medžius ar kitą gamtinę aplinką. Bus siekiama, kad jau planuojant ir projektuojant būtų priimti sprendimai dėl želdinių ateities statybų rangos metu ir, jei projekte yra siūlomas medžio saugojimas, jis būtų visavertis – užtikrinant jo gerovę ir ilgaamžiškumą.

Šiuo metu kuriama Žaliojo Vilniaus politika, kuri apjungs šiuos pokyčius ir įtvirtins miesto želdynų planavimą bei priežiūrą kaip strateginę miesto kryptį.

Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyrius, kuriame sustiprinamas Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris, bus atsakingas už projektų įgyvendinimą ir želdinių tvarkymą pagal suplanuotus projektus.