Sostinės vicemeras V. Benkunskas skatina imtis veiksmų dėl erkinio encefalito

Šiais metais išaugus susirgimų erkiniu encefalitu skaičiui, Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Valdas Benkunskas šiandien kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, ragindamas nedelsiant priimti sprendimus dėl erkių platinamų ligų prevencijos.

Kreipimesi į A. Verygą pabrėžiama, kad šiais metais Lietuvoje fiksuojamas kone trečdaliu didėjantis susirgimų erkiniu encefalitu kiekis. Atkreipiamas dėmesys, jog į iki šiol nėra sukonkretintos erkinio encefalito rizikos grupės, o vakcina nėra net dalinai kompensuojama valstybės lėšomis. Taip pat pabrėžiama, kad į profilaktinį vaikų skiepijimo kalendorių vis dar nėra įtraukta vakcina nuo erkinio encefalito, nors 2019 – 2023 m. nacionalinė imunoprofilaktikos programa tai nurodo.

Sostinės vicemeras Valdas Benkunskas ragina Sveikatos apsaugos ministrą A. Verygą nedelsiant įtraukti skiepus nuo erkinio encefalito į Vaikų profilaktinį skiepijimų kalendorių, įvardinti konkrečias erkinio encefalito rizikos grupes ir sudaryti galimybes kompensuoti skiepus visiems nuo erkinio encefalito pasiskiepyti norintiems šalies gyventojams.

„Žinome ne vieną sektiną pavyzdį, kuriuo galėtume remtis kovojant su erkinio encefalito problema. Austrijoje prieš beveik 40 m. buvo pradėta visuotinė vakcinacija nuo erkinio encefalito. Šiandien ten yra paskiepyta apie 85% populiacijos, o sergamumas kasmet krenta po 6-7 kartus. Akivaizdu, kad konkrečių rizikos grupių įsivardinimas ir bent dalinis vakcinos kompensavimas, norintiems pasiskiepyti, ženkliai sumažintų užsikrėtimų skaičių Lietuvoje“, – kreipimesi į A. Verygą akcentavo vicemeras V. Benkunskas.

Sostinės savivaldybė užtikrino, kad nuo erkinio encefalito būtų paskiepyti padidintos rizikos grupėje esantys ir lauko sąlygomis dirbantys savivaldybės įmonių ir įstaigų darbuotojai. Raginimai skiepyti darbuotojus išsiųsti ir visiems su savivaldybe sutartis turinčioms privačioms bendrovėms, kurių darbuotojų tiesioginė darbo veikla susijusi su darbu gamtoje. Toks raginimas grindžiamas Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymu bei sveikatos apsaugos ministro 2004 m. pasirašytu įsakymu, kuris teigia, jog darbdavys, įvertinęs pavojų darbuotojui užsikrėsti užkrečiamąja liga konkrečioje darbo vietoje, turi sudaryti sąlygas ir savo lėšomis skiepyti visus darbuotojus, kurių veikla susijusi su darbu gamtoje (kai dirbama miške, sode, žaliose miesto erdvėse, ugdymo įstaigų lauko teritorijose, gyvenamųjų namų kiemuose ir pan.).

„Mūsų savivaldybės įstaigos ir įmonės turinčios didžiausią koncentraciją darbuotojų, dirbančių padidintos rizikos sąlygomis, atsakingai žiūri į prevenciją ir skiepijimą. Visgi, norime paraginti ir privačias įmones su kuriomis Savivaldybė bendradarbiauja, atsakingiau pažvelgti į erkinio encefalito grėsmę ir nedelsiant paskiepyti savo rizikos sąlygomis dirbančius darbuotojus“, – pažymėjo V. Benkunskas.

Sostinės savivaldybė taip pat pradeda aktyvią visuomenės informavimo kampaniją, kuria sieks supažindinti vilniečius apie erkių įkandimo sukeliamų ligų grėsmę ir skatins skiepytis, pabrėžiant skiepų, kaip efektyviausios priemonės apsisaugant nuo erkinio encefalito, naudą.

Liepos mėn. Lietuvoje fiksuoti padidėję sergamumo erkiniu encefalitu rodikliai – nustatyti 136 susirgimo atvejai, 2 žmonės mirė.

 

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt