Šiųmečiame festivalyje „nowJapan“ – net trys skirtingos Japonijos

 

Kai keliones po pasaulį kausto pandemija, paviešėti Japonijoje jau netrukus galės visi vilniečiai ir miesto svečiai. Tekančios Saulės šalies kultūros sala rugpjūčio 29-ąją įsikurs ir net tris savaites veiks pačioje jo širdyje – Senamiestyje esančioje Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje. Dvyliktasis festivalis „nowJapan“ – glaudesnis, koncentruotas ir toliau siekiantis stebinti.

Žavi Senamiesčio erdvė

„Smagu visus suburti neįprastoje erdvėje – Ramintojos bažnyčioje. Jos interjeras yra baroko ir sovietinio brutalizmo samplaika, kadangi dar prieš keletą dešimtmečių ten buvo įkurdintas sandėlis. Tikriausiai tai vienintelė bažnyčia Lietuvoje, turinti lifto šachtą. Aptrupėję senų pastatų kampai, autentiška architektūra žavi ir mus, ir atvykstančius japonus”, – lokacijos pasirinkimą aiškina „nowJapan“ vadovas Sergej Grigorjev.

Organizatoriai atskleidžia, kad festivalio programa dažnai priklauso ne nuo jų, o nuo lankytojų žingeidumo bei kūrėjų noro ir entuziazmo. “Reaguojame į smalsių lankytojų lūkesčius, į pasaulinę situaciją bei kūrėjų siūlymus. Ilgai ieškoję sprendimo, šįmet pristatome tris autorius, visiškai skirtingai interpretuojančius Japonijos atspindžius savo kūryboje. Tad tam tikra prasme lankytojai turės progą pažinti Tekančios Saulės šalį iš trijų visiškai skirtingų perspektyvų”, –  šių metų idėją atskleidžia kuratorius Shin Bo.

Skirtingų stilių kūriniai

Besidomintiems Japonijos gyvenimu ir menu po bažnyčios skliautais savo darbus pristatys unikalūs šios šalies kūrėjai. Pikselio genijumi vadinamas Kazuki Takakura – menininkas, iliustratorius, teatro trupės „Hanchu-Yuei“ meno vadovas, parodų kuratorius, žaidimų studijos „Studio Tokoyo“ įkūrėjas. Savo ryškiuose, simboliais, kodais, figūromis perkrautuose darbuose jis atspindi šių dienų kultūros – vartojimo, interneto temas.

Visai kitokie Niujorke įsikūrusios japonų iliustratorės Yuko Shimizu darbai, kuriuos menininkė dažnai pradeda nuo pieštuko ir popieriaus, toliau keliaujama nesibaigiančiais tušo linijų vingiais, kol galiausiai iliustracija spalvinama skaitmeniškai. Dažni japoniški motyvai, retro spalvinės schemos, tušo linijos artefaktai bei komiksinės kompozicijos yra jos braižo identitetas. Ši vaizduojamojo meno dėstytoja 2009-aisiais pateko į „Newsweek Japan“ pasaulyje žinomiausių japonų šimtuką, ji dirba su pasaulyje pripažintais prekių ženklais „Visa“, „Apple“, „Microsoft“, „Nike“ ir kitais.

Po vaizduojamojo meno darbų akis nuramins įmantri japoniškų medelių bonsų kolekcija, kurios autorius – lietuvis Kęstutis Ptakauskas. Dar jaunystėje aptikęs literatūros apie bonsų meną, Kęstutis užsikrėtė tuo visam gyvenimui.  Japonijos vyriausybės „Tekančios saulės ordinu su sidabro spinduliais“ už nuopelnus skleidžiant japonų kultūrą pasaulyje apdovanotas alytiškis čia taip pat pasakos apie bonsų auginimą ir prisijaukinimą, dalysis patirtimi su kitais, susižavėjusiais šiais miniatiūriniais medeliais, kurie yra tūkstantmetė Japonijos kultūros dalis, įkūnijanti pusiausvyros, paprastumo, pagarbos gamtai idėjas.

Savaitgalis Japonijoje

Rugpjūčio 29-30 d. festivalį atidarys lankytojams pažįstamas „Savaitgalis Japonijoje“. Žaliosios arbatos užeigėlė, amatų dirbtuvės, Japonijos ambasados stendas ir veiklos bei, žinoma, šiuolaikinio meno parodos.

Visi renginiai nemokami. Festivalis organizuojamas remiantis visais pandemijos saugumo reikalavimais. Lankytojai kviečiami laikytis saugaus atstumo bei dėvėti veido kaukes.