Vilniaus skverui – „Vilniaus pokerio“ autoriaus vardas

Vilniaus miesto Taryba šiandien pritarė siūlymui Senamiesčio skverui suteikti rašytojo Ričardo Gavelio (1950–2002) vardą. Priimtas ir sprendimas dėl Vingrių skvero pavadinimo suteikimo erdvei Senamiestyje bei kelių bevardžių gatvių.

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Istorinės atminties komisijos teikimu, prozininko, dramaturgo ir publicisto, romanų „Vilniaus džiazas“ ir „Vilniaus pokeris“ autoriaus vardas nuo šiol bus siejamas ir su skveru K. Vanagėlio ir Drujos gatvių sankirtoje. Kritikai R. Gavelį vertino už sąmoningai provokuojančią kūrybą, autentišką laisvo bei nepriklausomo žmogaus laikyseną lietuvių kultūros lauke. Žlugus sovietinei santvarkai, R. Gavelis buvo pirmasis rašytojas, itin atvirai ir kritiškai pažvelgęs į gyvenamąjį laikotarpį ir jo aktualijas. Kūryba jis aštriai ir skaudžiai reagavo į tai, kas tuo metu vyko aplinkui: epochų, santvarkų ir sistemų lūžius, Sovietų Sąjungos griuvimą, Sąjūdį, Nepriklausomybės pradžią, socialinius ir kultūrinius pokyčius bei persiorientavimus, mėginimus iš naujo suvokti lietuvybę, savo šalies suverenitetą ir galiausiai – savo tapatybę. Jo kūryba yra išversta į anglų, prancūzų, vokiečių, latvių, lenkų, suomių, baltarusių ir kitas kalbas.

Tuo pačiu Istorinės atminties komisijos teikimu, Taryba bevardei Antakalnio seniūnijos gatvei suteikė Batrionių pavadinimą. Žaliajai zonai šalia Vingrių gatvės suteiktas Vingrių skvero pavadinimas. Šioje teritorijoje esantys Vingrių šaltiniai vieni labiausiai žinomų Vilniaus miesto šaltinių, kurių vanduo XVI a. buvo naudojamas pirmam centralizuotam Vilniaus vandentiekiui. Šis šaltinis gyvas ir dabar, tačiau jis kanalizuotas ir paslėptas nuo žmonių akių betoniniuose rezervuaruose. Jo vanduo naudojamas miesto gatvėms laistyti ir gaisrininkų reikmėms.

Bevardei gatvei Naujosios Vilnios seniūnijoje suteiktas teisininko, Mažosios Lietuvos politinio veikėjo, Lietuvos diplomato Dovo Zauniaus (1892–1940) vardas.  Naujininkų seniūnijoje atsirado Broniaus Oškinio (1913֪–1985) – Lietuvos sklandytojo, sklandytuvų konstruktoriaus, sklandymo pradininko vardas. Šnipiškių seniūnijoje Oršos gatvės pavadinimas (šalia Žalgirio gatvės) primins 1514 m. įvykusį mūšį.