Vilniaus žemėlapyje – ROCK jutikliai

Vilniaus mieste esantys jutiklius nuo šiol bus galima rasti sostinės žemėlapyje. Besidomintys bene inovatyviausiu sostinės projektu  jau gali laisvai prieiti prie kiekvieno jutiklio duomenų apie miesto žmonių emocijas ir būseną realiu laiku. Pagrindiniame miesto žemėlapyje bus galima rasti ne tik tikslias jutiklių vietas, bet  ir šių jutiklių matavimus konkrečioje vietoje. Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkų (VGTU) ir Vilniaus savivaldybės pažangių technologijų įgyvendinimo komanda sukūrė specialų puslapį, kurio pagalba šie duomenys yra dar lengviau pasiekiami kiekvienam.

„Toks žingsnis žengtas todėl, kad norime būti dar atviresni ir padėti sukurti patogesnę, geriausiai gyventojų ir miesto svečių atitinkančią aplinką. Emocijų duomenys buvo prieinami tik ekspertams analitikos tikslais, tačiau nuo šiol sostinės gyventojai ir svečiai turės galimybę matyti esamuoju laiku jų emocijas dešimtyje Vilniaus vietų. Be to, tai puiki proga palyginti skirtingose vietose įrengtų jutiklių duomenis, o miesto planuotojams galime vis tiksliau pasakyti, kokios priemonės ar įrankiai keičia žmonių emocijas“ , – sakė Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus patarėja IT klausimais Eglė Radvilė.

Jau antrus metus realiu laiku galime stebėti, kokiomis nuotaikomis gyvena į Vilniaus paplūdimius ateinantys sostinės gyventojai ir jų svečiai, tačiau nuo šiol, tokie pat duomenys prieinami ir kitose miesto dalyse įtaisytuose jutikliuose. Vilniaus miesto specialistai pritaikė vieną iš vilniečių pamėgtą įrankį – žemėlapį – ROCK projekto jutikliams. Pasirinkus konkretų jutiklį galima matyti realiu laiku fiksuojamus jutiklio duomenis. Šį žemėlapį galime pasiekti paspaudus čia.

Pasak projekto mokslininkų komandos vadovo VGTU prof.  Artūro Kaklausko, tai, kad žmones veikia daugybė aplinkoje esančių dalykų, nėra jokia paslaptis, tačiau ligi šiol tai nebuvo atvaizduota duomenimis. Kelis mėnesius Lukiškių aikštėje įtaisytas jutiklis fiksavo, kokioms nuotaikoms nuteikia čia esantys paslaugų ir pramogų objektai – fontanas, atnaujinta ir prižiūrima aplinka, paplūdimys ir pan.

„Duomenys nemeluoja, jie tiksliai parodo, kad visą liepos mėnesį Lukiškių aikštėje vyravo aukštesnis laimės lygis nei visame mieste. Analogiška situacija yra ir su pykčiu – jo daugiau buvo taškuose, kuriuose nėra tokios laisvos ir atpalaiduojančios atmosferos ir miesto objektų, kaip atnaujintoje ir pramogoms bei laisvalaikiui pritaikytoje aikštėje“, – apie duomenis pasakojo VGTU profesorius A.Kaklauskas.

Dešimtyje sostinės vietose jutikliais ir specialia įranga fiksuojamos stipriausios praeivių emocijos yra vertinamos ir pateikiamos kaip suminė vilniečių laimės išraiška svetainėje https://api.vilnius.lt/happiness-index . Laimės indekso svetainėje pateikiama ne tik bendra vilniečių laimės indekso reikšmė, tačiau palyginimui yra pateikta kartu su VMS pastate besilankančių interesantų ir darbuotojų matuojamu laimės indeksu.

VGTU kartu su Vilniaus savivaldybe sukurta neuroanalitikos sistema skirta duomenims kaupti ir analizuoti nuasmenintas gyventojų emocijas, afektinę ir fiziologinę būseną viešosiose erdvėse įtraukiant papildomus duomenis ir informacijos sluoksnių derinius, iš kurių vėliau bus kuriami emociniai, afektiniai ir fiziologiniai bei taršos viešųjų erdvių žemėlapiai (atsižvelgiant į cirkadinius dienos bei savaitės žmonių ritmus, lytį bei amžių) bei teikiamos personalizuotos rekomendacijos.