Vilniaus kino teatrų istorijos – naujame maršrute

 

Prasidėjus kino festivalių sezonui, „Neakivaizdinis Vilnius“ pristato naują maršrutą – „Nuo Iliuzijos iki Vilniaus“. Jį sudarė kino istorikė, knygos „Vilniaus iliuzionai. Miesto kino teatrų istorijos“ autorė Sonata Žalneravičiūtė. Bendradarbiaujant su Tarptautiniu Vilniaus dokumentinių filmų festivaliu (VDFF), vyks naujojo maršruto pristatymo ekskursijos – į jas registruotis galės festivalio žiūrovai.

Iki nepriklausomybės – 50 kino teatrų

Į Vilnių kinas atkeliavo kone iškart, kai Paryžiuje į pirmojo kino seanso žiūrovus iš ekrano „įvažiavo“ traukinys. Jau 1896 m. vasarą iš Vakarų keliaujantys kino misionieriai atsiveždavo projektorių, kelias rites trumpų juostų ir savo programas sukdavo vasaros paviljonuose. Jas papildydavo koncertai ir iliuzionistų pasirodymai.

Pirmieji kino teatrai Vilniuje duris atvėrė XX a. pr. dviejose pagrindinėse miesto gatvėse – Didžiojoje ir Šv. Georgijaus prospekte (dabar Gedimino pr.). Iki Pirmojo pasaulinio karo Vilniuje veikė apie 12 kino teatrų, per Pirmąjį pasaulinį karą – 6, tarpukario Vilniuje – 12, o sovietų laikais – apie 25 kino teatrai. Iš viso iki nepriklausomybės būta 50 kino vietų. Atgavus laisvę, daugelis kino teatrų buvo privatizuoti ir pakeitė paskirtį.

Keliaujantys maršrutu „Nuo Iliuzijos iki Vilniaus“ susipažins su Vilniuje veikusių kino teatrų istorijomis, sužinos, kokius filmus galėjo pamatyti to meto vilniečiai. Maršrutą galima rasti čia: https://neakivaizdinisvilnius.lt/studijos/nuo-iliuzijos-iki-vilniaus/

Ekskursijos dokumentinio kino žiūrovams

Rugsėjo 24–spalio 4 d. „Skalvijos“ kino centre 17-ąjį kartą vyksta VDFF, tad „Neakivaizdinis Vilnius“ jungiasi prie jo programos ir žiūrovus kviečia į nemokamas, Sonatos Žalneravičiūtės vedamas ekskursijas naujuoju maršrutu.

Ekskursijos „Nuo Iliuzijos iki Vilniaus“ vyks:

Spalio 3 d. 12:00 REGISTRACIJA: https://forms.gle/QXaR13xpmBKpwUJt7

Spalio 4 d. 12:00 REGISTRACIJA: https://forms.gle/QXcSJyQDoNdeNZQi7

Trukmė: 2 val.

Ekskursija nemokama, tačiau būtina registracija. Vietų skaičius ribotas.

Registracijai reikalingas Tarptautinio Vilniaus dokumentinių filmų festivalio bet kurio seanso bilieto numeris.

Daugiau apie alternatyvaus Vilniaus studijas: www.neakivaizdinisvilnius.lt

VDFF programa: https://bit.ly/VDFFprograma