Vilnius susitarė su NŽT dėl Lukiškių aikštės: ji liks atvira miestui

 

Lukiškių aikštė lieka Vilniaus miesto savivaldybės globoje. Savivaldybės pateikti pasiūlymai, kaip patobulinti panaudos sutartį dėl Lukiškių aikštės su Nacionaline žemės tarnyba (NŽT) prie Žemės ūkio ministerijos, pastarajai institucijai tiko, todėl abi institucijos artimiausiu metu turėtų pasirašyti atnaujintą aikštės panaudos sutartį.

„Dialogas pavyko – mūsų pasiūlyti svarbūs papildymai buvo įtraukti arba į panaudos sutartį, arba bus įtraukti į būsimą priemonių planą, todėl turime garantijas, kad Lukiškių aikštė galės išsaugoti savo pagrindines funkcijas, būdingas visoms miestų aikštėms – susirinkimų, saviraiškos laisvės, atvirumo ir urbanistinio integralumo“, – sakė Vilniaus miesto vicemeras Vytautas Mitalas.

Pasak vicemero, savivaldybė šiuo metu laukia Vyriausybės atsakymo dėl memorialo Lukiškių aikštėje.

„Kol kas turime teisinę koliziją – turime du skirtingus galiojančius sprendimus dėl Lukiškių aikštės memorialo, norėtume aiškios Vyriausybės pozicijos dėl to ir tikimės, kad artimiausiu metu ši situacija irgi bus išspręsta“, – sakė V. Mitalas.

Vilniaus miesto savivaldybė džiaugiasi, kad panaudos sutartyje įtraukti sostinės pasiūlyti papildymai bei sutarta, jog panaudos sutartį palydėsiančiame priemonių plane bus numatytos nuostatos, apibrėžiančios, kad Lukiškių aikštė turi būti atvira visuomenei erdvė, kurioje dera reprezentacinė, laisvalaikio, saviraiškos, susirinkimų laisvės ir kitos funkcijos, būdingos Europos miestų aikštėms, o joje planuojamas memorialas turi ne skaldyti visuomenę, bet ją telkti ir įkvėpti.

Taip pat sutarta, kad priemonių planas būtų rengiamas vadovaujantis gerąja Vakarų šalių praktika, urbanistinio integralumo, darnaus vystymo, estetikos principais ir kitais Architektūros įstatyme numatytais architektūros kokybės kriterijais.

Pasak V. Mitalo, rasti kompromisai leidžia užtikrinti, kad Lukiškių aikštė ir toliau geriausiai tarnaus vilniečiams, bus gyva erdvė miesto laisvalaikio, istoriniams ir reprezentaciniams renginiams.

„Vilniečių vardu galiu padėkoti šį klausimą sprendusiai darbo grupei ir joje dirbusioms institucijoms, kurios nepasidavė aktyviems bandymams šią temą įtraukti į rinkiminius verpetus ir priėmė geriausią Vilniuje gyvenantiems žmonėms sprendimą“, – teigė vicemeras.

Pabrėžtina tai, kad Vilniaus miesto savivaldybė tvarkydama ir prižiūrėdama Lukiškių aikštę laikosi ir laikėsi visų teisės aktų reikalavimų, įskaitant ir naujai priimtą Lukiškių aikštės įstatymą.

DCIM100GOPROG0203701.JPG