Bernardinų kapinėse tvarkomi avarinės būklės medžiai

Istorinėse Bernardinų kapinėse Užupyje pradėtas avarinės būklės medžių šalinimas. Po stipraus snygio ir vėlesnio škvalo šiltojo sezono pradžioje, kai virstantys nudžiūvę ar tiesiog seni medžiai išvertė ne vieną antkapį, Kultūros vertybių registrui priklausančiose kapinėse atlikta medžių taksacija ir nustatyti didžiausią grėsmę kapavietėms bei kapinių lankytojams keliantys medžiai.
„Šiųmetė patirtis Bernardinų kapinėse parodė, kad stiprūs vėjo gūsiai gali išversti net iš pažiūros sveikus, bet senus medžius, tad kartais tikrai sudėtinga nuspėti pavojų, – sakė Vilniaus savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus patarėja Giedrė Čeponytė. – Bet kapines prižiūrinčių savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus specialistų pareiga po šių incidentų buvo kiek įmanoma užkardyti panašius atvejus, todėl įvertinta visų šiose kapinėse augančių medžių būklė. Analogiški tyrimai pradėti ir kitose didžiausiose istorinėse – Rasų, Saulės, Antakalnio – kapinėse.“
Pasak G. Čeponytės, Kultūros paveldo departamento vertinimu, medžiai nėra vertingoji Bernardinų kapinių savybė, bet kiekvienas supranta, kad įspūdingi medžiai yra labai svarbi šių kapinių identiteto dalis, tad inventorizacija buvo atliekama su nuostata kuo daugiau jų išsaugoti, o sprendimas šalinti buvo priimtas tik dėl prasčiausios būklės medžių. Apie tai bus informuota ir Visuomeninė želdynų ir želdinių apsaugos bei priežiūros komisija.
Savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ ir Vilniaus miesto savivaldybės želdinių specialistai atlikdami taksaciją Bernardinų kapinėse suskaičiavo 260 medžių (palyginus su 2017 m. atlikta inventorizacija jų sumažėjo 11 vnt.). 170 jų reikės apgenėti ar rišti lajas, lengvinant ar žeminant lajas, pašalinant nudžiūvusias šakas, 46 medžius teks nupjauti ir tik 37 medžiai nėra šiuo metu tvarkytini. Tarp šalinamų medžių yra keturios mažalapės liepos, 2 karpotieji beržai, 25 paprastieji klevai, po kelias tuopas, uosius, tujas ir net obelis.
Medžių inventorizacija buvo atliekama naudojantis „Vilniaus plano“ sukurta Želdinių inventorizacijos – ArcGIS – aplikacija, suvedant naujausius duomenis apie medžių būklę į sistemą, kuri vėliau yra patogi ir priimti sprendimus, ir matyti informaciją apie atlikti reikiamus darbus.
Sudėtingi medžių šalinimo darbai, saugant kapavietes ir paminklus, patikėti aukštalipiams, kurie pjausto medžius dalimis ir atsargiai leidžia ant žemės.
Bernardinų kapinėse beveik nebelaidojama jau nuo XX a. 7-ojo dešimtmečio, tad senoms kapavietėms, kurių daugelis jau nebeturi šeimos ryšiais susijusių prižiūrėtojų, seniai reikėjo didesnės valstybės priežiūros. Jau keliolika metų Bernardinų kapinių restauravimu bei priežiūra ir buvo rūpinamasi pagal kapinių atstatymo programą, dalyvaujant dviem – Lietuvos ir Lenkijos – fondams. Taip sutarta 2005-aisiais, per Lenkijos prezidento Aleksandro Kwaśniewskio vizitą Lietuvoje. Tada svečias kartu su Lietuvos prezidentu Valdu Adamkumi Bernardinų kapinėse atidengė lentą su įrašu, skelbiančiu apie dviejų valstybių įsipareigojimą globoti kapinių restauravimą.
Dėl išgriuvusių medžių nukentėjusios kapavietės bus tvarkomos ateinančiais metais, šiuo metu paveldosaugos specialistai atlieka restauruotinų paminklų darbų aprašą, jį baigus bus skelbiami viešieji pirkimai.