Vilniuje centriniai Neries tiltai švies žalia spalva – palaikoma organų donorystė

Spalio 10-ąją visame pasaulyje ir Europos įvairiais renginiais ir akcijomis minima organų donorystės ir transplantacijos diena – taip siekiama atkreipti žmonių dėmesį į organų donorystės temą ir prasmę, nes be gyventojų pritarimo, sudėtingas donorystės procesas negalėtų vykti.

Vilniuje vakare bus apšviesti centriniai Neries (Karaliaus Mindaugo, Žaliasis, baltasis, Žvėryno) tiltai, Lietuvoje, pažymint pasaulio ir Europos organų donorystės dieną, organizuotas žurnalistų kūrybinis konkursas transplantacijai viešinti, meninių darbų organų donorystės tema paroda, renginys sostinėje visuomenei pristatant tarpinstitucinį bendradarbiavimą transplantacijos proceso metu bei kviečiant pasirašyti sutikimus Donoro kortelei gauti.

Organų donorystei ir transplantacijai palaikyti šiais metais aštuoni didieji Lietuvos miestai vienijasi ir žalia (organų donorystės) spalva apšviečia savo miesto reikšmingus pastatus, tiltus bei alėjas, siekiant atkreipti Lietuvos gyventojų dėmesį į šią jautrią medicinos sritį, kurios sėkmė didele dalimi priklauso nuo visuomenės palankaus požiūrio.

Nuolat tobulėjanti medicina randa įvairiausių būdų kaip padėti žmonėms ir išgelbėti jų gyvybes, organų transplantacija – vienas iš didžiausių pasiekimų medicinoje, tačiau ši sritis negalėtų būti įgyvendinama be piliečių geranoriškumo ir teigiamo požiūrio.

Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM direktorius Artūras Bagotyrius atkreipia dėmesį, kad organų donorystės klausimas svarbus visų miestų gyventojams, transplantacijos laukiantys liginiai išsibarstę po visą Lietuvą, o svarbus yra kiekvienas organų donorystei pritariantis balsas: „Kuo daugiau žmonių išreiškia geranorišką valią pasirašydami sutikimą Donoro kortelei gauti, tuo svaresnis pritariančiųjų balsas, tuo ryškesnė bendra teigiama visuomenės nuomonė ir tuo, žinoma, daugiau transplantacijų yra atliekama, o kiekviena operacija – išgelbėtas žmogaus gyvenimas, kuris vėl gali būti pilnavertis.“

Šiuo metu Lietuvoje organų ar audinių transplantacijos laukia 401 žmogus, tarp jų – 18 vaikų. Didžiausia laukiančių pacientų dalis laukia inksto bei ragenos transplantacijos. Jų persodinimo operacijų ir yra atliekama daugiausiai. Lietuvoje transplantuojami šie organai ir audiniai: inkstai, širdis, kepenys, plaučiai, ragenos bei širdies ir plaučių, kasos ir inksto kompleksai. Vienas organų donoras gali išgelbėti iki 7 sergančiųjų.

Iki šių metų spalio 1 d. turėjome 31 efektyvų donorą, iš kurių transplantacijai paimtas bent vienas organas ar audinys. Šio 31 donoro dovanoti organai išgelbėjo gyvybes ar gyvenimo kokybę pagerino daugiau kaip 90-čiai recipientų. Tai – 93 Lietuvos šeimos, kurios, gavusios neįkainojamą dovaną iš geros valios nepažįstamųjų, vėl galės grįžti prie kokybiško ir pilnaverčio gyvenimo.

Organų donorystę simbolizuojančia žalia spalva miestas nušvis spalio 10 dieną, 19 val.