Vilniuje įrengiamos pirmosios stebėjimo kameros įžūlių šiukšlintojų nustatymui

Sostinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) įrengė pirmąsias stebėjimo kameras šalia mišrių komunalinių atliekų surinkimo aikštelių. Trys modernios vaizdo kameros pirmiausia sumontuotos tose vietose, kuriose šįmet buvo užfiksuotas didelis kiekis neteisėtai išmestų didelių gabaritų atliekų. Iki metų pabaigos VASA planuoja įrengti iš viso 14 vaizdo stebėjimo kamerų beveik visose sostinės seniūnijose. Kamerų užfiksuota informacija įmonei leis operatyviai ir tiksliai identifikuoti atliekų tvarkymo pažeidimus vykdančius asmenis, kurie sulauks baudų ir reikalavimų tinkamai sutvarkyti savo atliekas.

„Tikimės, kad vaizdo stebėjimo kameros padės užkirsti kelią atliekų tvarkymo pažeidėjams, užtikrins švarą mieste ir leis tvarkingiems gyventojams nemokėti už kaimynų paliekamas stambiąsias atliekas“, – sako Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas. Jo teigimu, šios kameros – tik pradžia, ateityje jų bus įsigyta daugiau.

Pasak VASA Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus vadovo Gintauto Mackonio, didelių gabaritų atliekas – senus baldus, remonto ir statybos atliekas, buitinę techniką ir santechniką, automobilių padangas ir kitus stambius nebereikalingus daiktus jų savininkai privalo išvežti į specialias aikšteles arba užsakyti išvežimo paslaugą kreipdamiesi į atliekų vežėjus. „Be to, vilniečiai gali pateikti savo užsakymą mūsų įmonei dėl nemokamos individualios paslaugos vieną kartą per dvejus metus“, – primena VASA atstovas.

Neteisėtai paliktų atliekų tvarkymas papildomai kainuoja visiems gyventojams, kurie naudojasi mišrių atliekų surinkimo aikštelėmis, nes jų tvarkymui būtina užsakyti papildomą transportą ir utilizavimo paslaugas. „Montuojant pirmąsias kameras sulaukėme ne tik smalsių gyventojų klausimų, bet ir jų palaikymo. Sąžiningi ir tvarkingi gyventojai džiaugiasi, kad įžūlūs šiukšlintojai bus sutramdyti ir kiemai nebeprimins sąvartynų“, – pasakoja G. Mackonis.

Pirmosios stebėjimo kameros yra įrengtos Naujosios Vilnios, Žirmūnų ir Lazdynų seniūnijose, šalia mišrių atliekų surinkimo aikštelių, kuriose dažniausiai pastebimi atliekų tvarkymo pažeidimai. Iš vienos aikštelės Lazdynų rajone, kur dabar įrengta viena iš stebėjimo kamerų, stambių gabaritų atliekų išvežimą šįmet VASA organizavo jau 11 kartų, išgabenta 2,4 tonos atliekų. Įmonės duomenimis, nuo metų pradžios miesto gyventojų neteisėtai išmestų stambių buitinių atliekų svoris iš viso siekia jau daugiau kaip 1050 tonų.

Pasak VASA atstovo, bendradarbiaujant su UAB „Vilniaus apšvietimas“ šiemet bus įrengta iš viso 14 stebėjimo kamerų. „Džiaugiamės, kad kolegos geranoriškai įsitraukė į šį projektą. Jų profesionali pagalba mums labai svarbi kartu su rangovais ieškant geriausių techninių sprendimų, nes kameros montuojamos ant gatvių apšvietimo sistemos stulpų“, – sako G. Mackonis.

Šiuo metu sostinėje įrengiamos vaizdo stebėjimo kameros fiksuoja asmenis, automobilius ir kitus objektus bet kuriuo paros metu. Pagal iš anksto nurodytus parametrus ir skirtingas užduotis modernūs įrenginiai atlieka stebimos vietos analitiką. Apibrėžtoje srityje kameros fiksuoja atsirandančius ir dingstančius objektus, jų dydžius, proporcijas, judesius ir buvimo trukmę. Kamerose įdiegta sistema perduoda VASA personalui visus įspėjimus apie pastebėtus pažeidimus realiu laiku.

Savivaldybių tarybų patvirtintose atliekų tvarkymo taisyklėse numatyta, kad atliekų tvarkymo pažeidimas užtraukia baudą nuo 30 iki 140 eurų. Už pakartotinai padarytus nusižengimus bauda gali siekti iki 600 eurų (daugiau informacijos apie atliekų tvarkymo pažeidimus ir taikomas sankcijas – VASA tinklapyje).

Dėl individualios didelių gabaritų atliekų išvežimo paslaugos Vilniaus miesto gyventojai gali kreiptis pateikdami savo užsakymą VASA savitarnos svetainėje. Tokias atliekas galima priduoti „Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro“ aikštelėse (atliekų surinkimo svorių, kiekių ribos, jų pridavimo sąlygos pateiktos „VAATC“ tinklapyje, prieš vykstant į aikštelę rekomenduojama pasinaudoti išankstine registracija).