Vilnius sužibėjo ROCK atviros žinių savaitės konferencijoje

Daugiau nei tris metus Vilniuje įgyvendinto projekto metu, VGTU mokslininkų kartu su Vilnaius savivaldybe sukurta ir pritaikyta neuroanalitikos sistema sulaukė didelio susidomėjimo tarp projekto partnerių ir baigiamosios konferencijos „Atvira žinių savaitė: Kultūros paveldas vedantis miesto ateitį“ (angl. ROCK Open Knowledge Week Cultural Heritage Leading Urban Futures), dalyvavių. Projekto komanda džiaugiasi, kad nepaisant to, jog ROCK projektas baigiasi, jo metu sukurti produktai, tokie kaip Vilniaus laimės indeksas, ir tyrimai bus tęsiami, o patirtis pasieks kitas šalis.

Galutinėje Horizon 2020 programos ROCK projektų konferencijoje kuri vyko spalio 27-30 d., savo rezultatus pristatė ne tik Vilniaus ROCK komanda bet ir kiti modeliniai miestai, dalyvavo beveik 800 klausytojų iš įvairių pasaulio šalių (Europos, JAV, Japonijos, kt). Viena iš geriausiai pasirodžiusi Vilnius ROCK komanda pristatė unikalią neuroanalitinę sistemą ir jos pritaikymą darnaus miesto reikmėms.

„Gerai, kad galime ne tik džiaugtis Horizon 2020 programos ekspertų sveikinimais bei puikiais įvertinimais, bet ir realiais rezultatais – neuroanalitikos sistemos unikalumu, integracija į Vilniaus miesto strategijas bei tolesne projekto veikla programai pasibaigus,“ – sakė projekto mokslininkų komandos vadovas VGTU prof. Artūras Kaklauskas.

Konferencijos metu neliko nepastebėtos pavasarį paskelbto karantino metu įgyvendintos Vilniaus miesto savivaldybės ir visuomenės iniciatyvos kuriant geresnę emocinę aplinką – sostinės viešosios erdvės virtusios atvira lauko kavine, biblioteka į namus, kaukių mados savaitė, pirmasis lauko kinas oro uoste ir pan. Rūpestis visų gyventojų, verslo saugumu sulaukė susižavėjimo ir palaikymo. Neliko pamirštas ir paplūdimys Lukiškių aikštėje, kuriame buvo galima pasijausti kaip prie jūros, o vakare pasižiūrėti filmą. Būtent šioje aikštėje buvo vienas iš ROCK projekto jutiklių, kuris fiksavo paplūdimio lankytojų emocijas, o surinkti rezultatai parodė, kad vidutinė suminė laimės išraišką šioje vietoje, buvo kur kas aukštesnė nei likusiame mieste tuo pačiu metu. Tyrimai parodė ir tai, kad gyventojų nuotaikų kaita yra susieta su aplinkos poveikiu, su metų laikais, savaitės diena bei laiku, viešosiose erdvėse organizuojamais renginiais, kaip pvz. Vilniaus šviešų festivalis.

„Žvelgti plačiau, turėti drąsos bei iniciatyvią komandą – tai komponentai lėmę ROCK projekto sėkmę ir rezultatus. Neabejojame, jog po šios konferencijos Vilniaus ROCK rezultatų atgarsis nuskambėjo ir už projekto ribų, mūsų mokslininkai turės dar daugiau galimybių tobulinti sukurtą sistemą, padedančią kurti miesto kultūrą, viešąsias erdves priimtinas ir vietos bendruomenei, ir ten besikuriantiems verslams“, – projektą apibendrino ROCK projekto vadovė  Dalia Bardauskienė.

ROCK projekto komanda ir entuziastai iš Go Vilnius, VšĮ Senamiesčio atnaujinimo agentūros tiki, kad sukaupta nuasmeninta informacija ateityje galėtų praversti ne tik urbanistikos ir kultūros renginių planavimo specialistams, vertinant savivaldybės paslaugų kokybę, kas jau bandoma ir praktiškai, įrengiant jutiklius Vilniaus miesto paplūdimiuose, bet ir kuriant kitas individualizuotas paslaugas. Sukaupti duomenys galėtų padėti ieškant sprendimų, kaip suaktyvinti tam tikras miesto, Senamiesčio vietas ar kokioms žmonių grupėms ir kokiu metu geriausia siūlyti vienas ar kitas paslaugas.

„Neuroanalitikos sistema atpažįsta 7 pagrindines žmonių emocijas (linksmas, nuliūdęs, piktas, nustebęs, pasibaisėjęs, pasišlykštėjęs, neutralus būvis), emocinę būklę (nuobodulys, susidomėjimas ir sumaištis) ir fiziologinius parametrus (veido temperatūrą, kvėpavimo dažnį, pulsą, amžių, lytį). Analizuojant šiuos nuasmenintus duomenis tiriama suminė laimės išraiška, vertinant atsižvelgiama į žmonių nuotaikas ir fiziologinę būklę veikiančią aplinką: cirkadinį ritmą, savaitės dienas, magnetinį žemės aktyvumą, oro temperatūrą, vėją, drėgmę ir pan.“ apibendrina VGTU dalies ROCK projekto vadovas Artūras Kaklauskas.

Per pastaruosius trejus metus dešimt ROCK miestų – Atėnai, Bolonija, Klužas-Napoka, Eindhovenas, Lisabona, Liverpulis, Lionas, Skopjė, Turinas ir Vilnius – dirbo su paslaugų teikėjais ir žinių brokeriais, kad išbandytų ir tobulintų daugybę įrankių ir metodų, skirtų formuoti tvarias, kultūros paveldo vadovaujamas miesto ateitis. ROCK atviros žinių savaitės metu buvo apibendrinti tarpdisciplininiai tyrimai, tikint, kad mokslu paremta praktika žinios sukurs naują sinergiją visos Europos miestų lygiu.

ROCK projektų konferencijos „Atvira žinių savaitė: Kultūros paveldas vedantis miesto ateitį“ įdomioji statistika:

15 val. tiesioginių transliacijų per 4 dienas

57 pranešėjai

34 industrijų dalyviai

794 registruoti dalyviai

458 aktyvūs dalyviai

11342 konferencijos puslapio atidarymai

01:00 – 02:49 val. vidutinis praleistas vieno dalyvio laikas konferencijoje per 1 dieną

106 neplanuoti greiti susitikimai

171 individualūs pokalbiai visos konferencijos metus