„Atliekų kultūra“: nuo informacinio projekto link savarankiško kultūros reiškinio

 

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) vykdomas projektas „Atliekų kultūra“ šiemet švenčia dviejų metų gimtadienį. Per tą laiką „Atliekų kultūra“ spėjo tapti aplinkai draugiško gyvenimo būdo dalimi daugeliui Vilniaus regiono gyventojų. Ši iniciatyva sulaukia vis didesnio palaikymo ne tik Vilniaus, bet ir kituose Lietuvos regionuose ir tampa savarankišu kultūros reiškininiu. „Atliekų kultūra“ gimė iš paprasto, bet labai aiškaus tikslo – informuoti Vilniaus regiono gyventojus kaip veikia atliekų tvarkymo sistema, kaip jie turėtų elgtis su atliekomis bei siekio įtraukti kuo daugiau dalyvių apjungiant juos darniam tikslui – kurti „Atliekų kultūrą“ drauge.

Žinios apie tvarų gyvenimo būdą, darnius gamtos išteklių naudojimo būdus yra neatsiejamas nuo šiandienos kasdienybės ir siekio prisitaikyti prie klimato kaitos keliamų iššūkių. Vykdant viešinimo kampaniją „Atliekų kultūra“, pasitelktos įvairiausios informavimo priemonės: televizija, radijas, spauda, internetas, socialiniai tinklai, viešinimas visuomeniniame transporte bei specialiai tam skirti renginiai. Vilniaus regione įvyko net 40 renginių, sudominusių daugiau, nei 4000 dalyvių. Jie ne tik mokėsi kaip tinkamai rūšiuoti atliekas,  bet ir suko laimės ratą, tikrino savo žinias aplinkosaugos temomis, galėjo konsultuotis kaip tobulinti atliekų tvarkymo įpročius. Kiekvienas buvo apdovanotas  aplinkai draugiškais prizais nuo ekologiškų, perdirbto bambuko pluošto daugkartinio naudojimo puodelių iki „augančių“ pieštukų (kedro medienos grafitinis pieštukas turi integruotą kapsulę, kurioje yra augalo sėklos). Organizuotais žaidimais siekta parodyti, kad pagarbus elgesys su aplinka – būtinas kultūringo žmogaus požymis. Šiuolaikiniame pasaulyje kiekvienam būtina žinoti kaip elgtis atliekų tvarkymo srityje, kad kuo mažiau pakenktų aplinkai. Ir ne tik žinoti, bet taip ir elgtis.

„Atliekų kultūra“ Facebook paskyroje bei Youtube platformoje  paskelbtas edukacinis  filmukas apie atliekų tvarkymo infrastruktūrą (link: https://fb.watch/1ERFyu5MAA/ ). Jame supažindinama, kaip vyksta atliekų tvarkymo procesai. Vilniaus miesto gyventojai filmuke dalijasi savo rūšiavimo įpročiais bei pastebėjimais, kaip miestas keičiasi ir tampa vis patrauklesnis siekiantiems gyventi aplinkai draugišką gyvenimą. Apie rūšiavimo svarbą savo mintimis dalijasi ir atlikėjas bei projekto „Atliekų kultūra“ ambasadorius Vidas Bareikis. Jis kviečia jaunimą prisidėti kuriant Atliekų kultūrą, skatina ugdyti rūšiavimo įpročius bei kultūringą atliekų tvarkymą.

Renginių metu veikė ir mobili daiktų dalijimosi stotelė DĖK‘ui. Logotipu paženklintame automobilyje buvo galima palikti nebereikalingus, tačiau dar tinkamus naudoti daiktus. Apie VAATC iniciatyva įkurtas DĖK’ui dalijimosi daiktais stoteles turbūt jau girdėjo ne vienas. Tai projekto metu sukurta daiktų dalijimosi platforma ir vienas būdų leidžiantis ne išmesti, o dalintis nebereikalingais daiktais. Interneto platformoje (link: www.stoteledekui.lt ) galite matyti ir net rezervuoti į stoteles Dėk’ui atneštus daiktus. Norėdami atsikratyti nebereikalingais daiktais galite pristatyti juos į artimiausią dalijimosi daiktais stotelę, kur jie bus nufotografuoti, aprašyti ir pasirodys interneto svetainėje. Daiktai čia ilgai neužsibūna – per projekto laikotarpį žmonėms atiduota daugiau kaip 10 000 įvairiausių daiktų.

Situacija Lietuvoje ir visoje Europoje kiek pakoregavo vieno, ypatingai svarbaus renginio – „Atliekų kultūros“ apdovanojimų datą. Nors visi prisidėję prie „Atliekų kultūros“ projekto galėtų vadintis „Atliekų kultūros“ ambasadoriais, renginio metu planuota apdovanoti labiausiai pasižymėjusius  dalyvius. Tarp nominacijų įrašyta: „Metų įkvėpimas“, „Metų kūrėjas“ ir dar keletas kitų reikšmingų nominacijų. Visgi, svarbiausias prioritetas – saugumas, tad renginys nukeliamas vėlesniam laikui.

Norint keisti esamą padėtį, turi keistis tiek žmonių įpročiai, tiek pati atliekų tvarkymo sistema, tad „Atliekų kultūra“ negali sustoti. Tie pokyčiai turi vykti nuosekliai ir nuolat. „Atliekų kultūra“ kviečia keistis, žvelgti į ateitį, vienytis ir jungtis vienam bendram tikslui kuriant vieningą, sklandžią, patikimą atliekų tvarkymo sistemą. Skatindama bendruomeniškumą bei individualios atsakomybės suvokimą „Atliekų kultūra“ nuolat primena, kad atliekos neturi atostogų, todėl ir tvarkytis visi turime išmokti kasdien nes „Nėra planetos B“, – sako VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius.

„VAATC“ (Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras) viešinimo kampaniją „Atliekų kultūra“ vykdo nuo 2018 m. rudens. Projektas finansuojamas ES lėšomis, o šiam finansavimui pasibaigus, bus vykdomas ir toliau. Atliekų tvarkymo sistema turi ir gali veikti sklandžiai, stabiliai, vadovaujantis geriausia praktika. „Atliekų kultūra“ kviečia jungtis bendram darniam tikslui, o visus, turinčius siūlymų, idėjų, patarimų kviečia rašyti į Atliekų kultūra FB paskyrą, arba el.paštu info@vaatc.lt