Vilnius kviečia švenčių laukti atsakingai: įžiebti Kalėdas balkonuose

 

Tęsiantis pandemijai ir antrajam karantinui, žiemos šventės bus kitokios – sutinkamos be įprasto šurmulio ir masinių renginių. Dėl to Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ kartu su fotografu Adu Vasiliausku ir Vilniaus miesto savivaldybe inicijuoja projektą „Įžiebk Kalėdas balkone“. Vilniečiai kviečiami originaliai puošti savo balkonus bei sukurti Kalėdų atmosferą arčiau namų. Projekto „Įžiebk Kalėdas balkone“ startą miesto meras Remigijus Šimašius paskelbė prie menininkės Jolitos Vaitkutės instaliacijos, sukurtos senamiesčio balkone, pro kurio kraštus veržiasi namuose „užsisėdėjusi“ žaliaskarė.

Vilniečiai kviečiami saugiai kurti šventinę atmosferą sau ir kaimynams – originaliai dekoruoti savo namų balkonus. Tokia idėja kilo fotografui Adui Vasiliauskui, pirmojo karantino metu išgarsėjusiam fotografijų ciklu „Karantino portretai“, o sostinės gyventojų akis jau traukia keli pavyzdžiai – apšviesti lazerių spinduliais, su gyvais gamtos motyvais ar net neįprastais egzotiniais gyvūnais.

Jolitos Vaitkutės instaliacija. Ado Vasiliausko foto

„Net ir karantino metu šventinės emocijos ir Kalėdos nėra atšauktos – jos tiesiog kitokios. Galime susikurti šventę net šioje situacijoje, laikydamiesi saugumo taisyklių, bet nevaržydami kūrybiškumo. Taip pat norime skatinti  bendrumo jausmą, įtraukti vilniečius į Kalėdų dekoracijų kūrimą viešose erdvėse, bet saugiu būdu, arčiau namų. Tikime, kad sostinės gyventojai prisijungs prie šios akcijos, nestokos originalumo, o balkonų puošimas taps smagiu šeimos užsiėmimu ir Advento laikotarpiu įkvėps šventinės nuotaikos“, – sakė Vilniaus miesto meras Remigijos Šimašius.

Projektas prasidėjo menininkų kūriniais – balkoną Vilniaus senamiestyje savo sukurta instaliacija  papuošė menininkė J. Vaitkutė. Svečių namus „Jamaika“ šventiškai padabinusi menininkė sakė, kad idėją darbui įkvėpė šie neįprasti metai.

Remigijus Simasius Adas Vasiliauskas Jolita Vaitkute

„Norėjau sukurti kai ką keisto, kas žiūrovo viduje sujudintų įprastinį įsivaizdavimą apie tradicinius daiktus ir tradicines šventes. Nulinkusios eglės idėja gimė galvojant apie pasaulio ritmą sujaukusius 2020-ųjų įvykius. Instaliacijos viršuje pasodinau Lietuvoje visai nepažįstamą gyvūną – skujuotį. Dar pavasarį buvo nemažai svarstymų, kad galbūt būtent nuo jo visa ši situacija ir prasidėjo. Iš akių šviečiančiais spinduliais praeivius stebintis skujuotis čia simbolizuoja gamtos kaprizus, kurių mes negalime suvaldyti. Gamta yra gerokai galingesnė už žmogų ir turime su tuo susigyventi“, – apie savo kūrinį pasakojo J. Vaitkutė.

Balkonus papuošė ir daugiau žinomų menininkų bei kūrėjų, kurių darbai išsibarstė įvairiose sostinės vietose – nuo Žirmūnų iki Naujamiesčio ir kitų tolimiausių mikrorajonų. Tarp jų – pūkuotas ir rožinis Jurgos Marcinauskaitės balkonas, jau traukiantis praeivių žvilgsnius Pylimo gatvėje, Rūtos Karalytės ir Dovilės Lukoševičiūtės Kauno gatvėje esantis balkonas, apšviestas iliuziją sukuriančiais lazeriais, bei daug kitų netikėtų menininkų darbų.

Ado Vasiliausko instaliacija ir foto

Nuo šiol vilniečiai kviečiami patys originaliai dekoruoti savo balkonus ir jų nuotraukomis pasidalinti su projekto organizatoriais. Dalyvių registraciją ir kitą reikalingą informaciją galima rasti svetainėje kaledosbalkonuose.lt. Išpuoštus vilniečių balkonus drono pagalba įamžins projekto idėjos autorius fotografas A. Vasiliauskas, o nuolat pildomas balkonų nuotraukas visi norintys galės stebėti projekto interneto svetainėje.

Ado Vasiliausko nuotraukų serija „Karantino portretai“, šiltai ir išradingai vaizdavusi namuose likusius vilniečius, pavasarį apskriejo ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį. Pasak fotografo, prisimindamas, kiek džiaugsmo žmonėms atnešdavo fotosesija dronu pavasarį, dabar, sugrįžus karantinui, nutarė dar kartą pasiūlyti vilniečiams į dabartinę situaciją pažvelgti kūrybiškai, o įdomiausius projektus ketina vėl užfiksuoti drono pagalba.

„Kviečiu vilniečius susikurti šventę sau ir savo kaimynams: įžiebti Kalėdas balkone ir tapti rajono pažiba. Kūrybiškai papuoškite savo balkoną, terasą, namo kiemą arba langą ir parodykite, kad net pandemijos akivaizdoje galime saugiai švęsti, palaikyti vieni kitus ir kiek linksmiau pergyventi šį neįprastą laikotarpį. Išlaisvinkite savo fantaziją, apsidairykite, ką turite po ranka, neapsiribokite tradicinėmis priemonėmis,“ – prisijungti prie iniciatyvos kviečia projekto autorius A. Vasiliauskas.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Įamžintos vilniečių balkonai, menininkų darbai ir patarimai, kaip puošti savo erdves, bus publikuojami projekto interneto svetainėje kaledosbalkonuose.lt. Kūrybiškiausi vilniečių balkonai dalyvaus konkurse – internetinio balsavimo portale LRT.lt pagalba skaitytojai nuspręs, kuris balkonas gruodžio 29 d. bus pripažintas kaip įdomiausias, gražiausias ir šventiškiausias visame Vilniuje. Konkurso nugalėtojui atiteks nakvynė dviem asmenims viešbutyje „Pacai“ su pusryčiais didžiajame balkone.