Koronaviruso iššūkiai Vilniuje: dar didesnės tyrimų apimtys ir rūpesčiai dėl skiepų

Ekspertams raginant visoje šalyje didinti tyrimų dėl koronaviruso infekcijos mastą, Vilnius toliau plečia mobiliųjų punktų „miestelį“ V. Gerulaičio g. 1 – nuo rytojaus, gruodžio 17 d., kasdien čia bus priimama iki 1560 žmonių, turinčių viršutinių kvėpavimo takų virusinės infekcijos simptomų.

Vos prieš penkias dienas testavimo apimtis čia padidinus iki 1300, augant užsikrėtimų skaičiui šis kiekis irgi nebepakankamas tam, kad visi, turintieji ligos požymių, būtų ištiriami tą pačią dieną.

Kartu Vilniaus mobiliajame punkte ir toliau bus atliekami greitieji testai. Tokiu pat intensyvumu planuojama dirbti ir per šventes.

COVID-19 gydančių ligoninių užimtumas

Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje šiandien ankstyvą rytą laisva buvo tik apie keliasdešimt lovų iš 276. Antakalnio g. 124 veikiančiuose skyriuose iš 191 lovos buvo užimtos 177-ios, Antakalnio g. 57 iš 85 – 82. Kaip ir kiekvieną dieną, keliasdešimt pacientų vėliau buvo išrašyta, bet tendencija pesimistinė – naujų ligonių paguldoma daugiau nei išrašoma.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

COVID-19 ligonių gydymą Vilniaus regione koordinuojančios Santaros klinikos informuoja, kad šiandien buvo užimti 89 proc. aktyvaus gydymo lovų, reanimacijose likę tik 12 vietų.

Pagalba vienišiems žmonėms

Nuo šiandien veiklą atnaujinęs nacionalinis savanorių pagalbos koordinavimo centras „Stiprūs kartu“ perima Vilniaus miesto savivaldybės planus pasirūpinti vienišais senjorais ar kitais artimųjų neturinčiais, bet pagalbos prašančiais žmonėmis.

Kreiptis kviečiama telefonu, nemokamu pagalbos numeriu 1827, nuo 10 iki 17 valandos. Savanoriai pirmiausia rūpinsis maisto ar vaistų pristatymu.

Pagalba medikams

Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi, kad COVID-19 pacientus gydantiems Vilniaus miesto klinikinės ligoninės (VMKL) medicinos personalui – nuo gydytojų iki slaugytojų padėjėjų – nereikėtų galvoti bent apie vieną poreikį – maitinimąsi. Pietūs VMKL komandai buvo tiekiami jau nuo lapkričio 11 d. – kasdien po 80 porcijų. Išaugus ne tik COVID-19 gydymui skirtų lovų, bet ir medikų skaičiui, nuo gruodžio 6  dienos maitinimas tiekiamas jau 260 medikų.

Pagelbėti medikams skirtoje telefono linijoje 19002 artimiausiu metu atsiras psichologinės pagalbos paslauga.

Savivaldybė kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, kad teisės aktuose, aptariančiuose pradinio ugdymo sąlygas, atsirastų nuostatai, leidžiantys savivaldybėms pasirūpinti mažamečių medikų vaikų priežiūra, kai nuo sausio 1-osios pradinukų mokymas vyks nuotoliniu būdu.

Skiepijimo planai

Vakar paaiškėjus, kad Lietuva pirmame etape negaus, kaip tikėtasi, 150 tūkst. skiepų nuo koronaviruso infekcijos, preliminariai perdėliojamas dešimtimis kartų mažesnis kiekis – tai, kas Vilniui teks iš valstybei skirtų 9750 dozių. Net jei sostinei būtų skirta pusė šio kiekio, to nepakaktų paskiepyti net palaikomojo gydymo ir slaugos įstaigų medikams bei pacientams.

Apklausos rodo, kad preliminariai skiepytis nuo koronaviruso infekcijos planuoja apie 78 proc. medikų. Vilniaus rūpestis tolesniame etape – numatomi prioriteto tvarka skiepyti daugiau nei 100 tūkst. vyresnių nei 65 metų miestiečių, taip pat – žmonės, sergantys kai kuriomis lėtinėmis ligomis, vaistinių ir kiti sveikatos sistemos įstaigose dirbantys darbuotojai.

Viešoji tvarka gatvėse

Sugriežtinto karantino laikymąsi kasdieniame miesto gyvenime prižiūrės ir viešosios tvarkos pareigūnai. Kaukių nedėvintys, besibūriuojantys miestiečiai turėtų prisiminti, kad geranoriško pareigūnų įspėjimo gali tikėtis tik vieną kartą.

Savaitgaliais bei šventiniu laikotarpiu iki sugriežtinto režimo atšaukimo Vilniaus miesto prieigose veiks 33 kontrolės postai. Automobiliai gali būti stabdomi aiškinantis kelionės pobūdį – Vyriausybė yra priėmusi sprendimą uždrausti nebūtinąjį judėjimą tarp savivaldybių (išimtys – darbo reikalai, sveikatos problemos, laidotuvės ar nekilnojamasis turtas kitoje savivaldybėje).

Vaikų darželiai

Šiandien vaikų darželiuose buvo prižiūrimi 7512 vaikai, tai yra 25 proc. darželius lankančių mažamečių. Tai – kur kas mažiau nei vakar, kai jų susirinko dar apie 40 proc. Nors priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigos nenutraukia darbo, mažamečių tėvai atsižvelgė į prašymus pasistengti sumažinti vaikų kiekį. Savivaldybė primena, kad nelankantiems mokesčiai už darželį ir maistą šiuo laikotarpiu skaičiuojami nebus.

Žmogiškųjų rezervų paieškos

Vilniaus miesto savivaldybei pavyko sutelkti daugybės medikų jėgas sprendžiant koronaviruso iššūkius. Mobiliuosiuose punktuose, koordinuojamuose Vilniaus visuomenės sveikatos biuro, dirba medikai iš pirminės asmens sveikatos priežiūros (PASP) įstaigų (Antakalnio, Centro, Šeškinės, Karoliniškių, Naujininkų, Naujosios Vilnios, Lazdynų poliklinikos, Grigiškių sveikatos priežiūros centro, Vilniaus rajono PASP įstaigų, privačių sveikatos priežiūros įstaigų: „InMedica“, „AND klinika“, „Northway medicinos centrai“, „Tarandės šeimos klinika“.

Tokio paties PASP susitelkimo savivaldybė tikisi ir deleguojant medicinos personalą dirbti Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje – gydyti COVID-19 sergančius ligonius. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, personalas turės būti skiriamas proporcingai, priklausomai nuo darbuotojų poliklinikoje skaičiaus. Prisijungimo laukiama ir iš privačių sveikatos priežiūros įstaigų, kurioms savo sveikatą yra patikėję apie 100 tūkst. vilniečių.