Emocinė sveikata: kur kreiptis pagalbos ir kokias paslaugas galime gauti?

Šalyje tęsiantis koronaviruso (COVID-19) pandemijai ir dėl to įvedus griežtesnius karantino apribojimus, sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį į psichologinę, emocinę gyventojų sveikatą. Karantino metu sugriuvus įprastam gyvenimo ritmui bei artėjant didžiausioms žiemos šventėms daugiau žmonių susiduria su psichologinėmis problemomis, bet nežino, kur kreiptis dėl pagalbos.

Ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos, kai sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, priima sprendimą dėl paslaugų teikimo būdo, labiausiai atitinkančio paciento interesus. Kontaktiniu būdu teikiamos šios paslaugos: odontologo, nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros paslaugos, vaikų ir suaugusių skiepijimo paslaugos, įsidarbinančių asmenų profilaktinio sveikatos patikrinimo paslaugos, taip pat psichologinės pagalbos ar psichoterapijos paslaugos.

Atkreiptinas dėmesys, kad esant tokiai nevaldomai situacijai griežtinamos tvarkos, yra draudžiamas asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientų lankymas, išskyrus sunkios (terminalinės) būklės pacientus, taip pat pacientus iki 14 metų amžiaus ir gimdyves. Tokių pacientų lankymas gali būti leidžiamas sveikatos priežiūros įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu.

Gyventojai, patiriantys koronaviruso pandemijos sukeltą stresą, nerimą bei išgyvenantys kitas sudėtingas gyvenimiškas situacijas gali kreiptis į psichikos sveikatos centrus, prie kurių yra prisiregistravę arba priregistruoti šeimos gydytojo paslaugas teikiančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Šiuose centruose paslaugas teikia specialistų komanda, kurią sudaro gydytojas psichiatras, vaikų ir paauglių psichiatras, psichikos sveikatos slaugytojas, socialinis darbuotojas ir medicinos psichologas. Primename, kad kreipiantis į Psichikos sveikatos centrą, gydytojo siuntimas nereikalingas. Paslaugas galima gauti ir nuotoliniu būdu.

Taip pat Koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemijos metu prieinamą ir konfidencialią psichologinę pagalbą visuomenei aktyviau teikia emocinės paramos linijos, dalis iš jų – visą parą: „Jaunimo linija“, „Vaikų linija“, „Vilties linija“, „Pagalbos moterims linija“, „Linija doverija“. Jų kontaktus galima rasti čia: http://www.klausau.lt/telefonai.

https://pagalbasau.lt/covid-19/ adresu pateikiami patarimai, kaip lengviau įveikti kylančius sunkumus.

Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės psichologai konsultuoja el. laiškais konsultacija@rvpl.lt (https://rvpl.lt/paslaugos/psichologu-konsultacijos-internetu/)

Emocinė parama teikiama ir Lietuvos medikams ir jų artimiesiems, susiduriantiems su didžiule kasdiene įtampa. Prie iniciatyvos prisijungė daugiau kaip 150 kvalifikuotų psichologų ir psichoterapeutų, jie teiks nemokamas ir konfidencialias psichologines konsultacijas. Iniciatyvą galima rasti čia: www.medo.lt/psichologo-pagalba