Svarbi informacija
Ką svarbu žinoti apie „šventinių“ atliekų tvarkymą
Šv. Kalėdos ir Naujieji metai – didžiausios metų šventės. Jų metu ir po švenčių sukaupiame ir didžiausią kiekį buitinių atliekų – daugiausia maisto ir įvairių pakuočių. SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) pastebi, kad per žiemos šventes komunalinių atliekų kiekis išauga apie 30 procentų. Jau šiuo metu sostinėje pastebimai daugėja įvairių kartono pakuočių, kurios ne visada rūšiuojamos arba yra numetamos prie konteinerių. Deja, didžioji „šventinių“ atliekų dalis nukeliauja į mišrių atliekų konteinerius, o iš jų – į sąvartynus ir tik dar labiau teršia mūsų aplinką. VASA specialistų nuomone, buitinių atliekų šventiniu laikotarpiu galėtų būti kur kas mažiau, jei gyventojai žinotų, kaip sumažinti jų kiekį ir tinkamai jas tvarkytų.
10 patarimų, kaip sumažinti atliekų kiekį savo namuose ir kiemuose
- Susiruošę į parduotuvę patikrinkite virtuvėje, kokių produktų dar turite pakankamai, o kokių jau būtina įsigyti. Sudarykite pirkinių sąrašą ir apskaičiuokite jų kiekį. Neikite į parduotuvę alkani, kad apsipirkimo „apetitas“ neverstų pirkti gerokai daugiau nei iš tiesų reikia.
- Švenčių metu prekybininkai siūlo įvairių nuolaidų, ypač jei perkate didesnį gaminių kiekį. Tad renkantis gaminius svarbu atkreipti dėmesį į jų galiojimo terminus („tinka vartoti iki“ ir „geriausias iki“). Be to, verta iš anksto apgalvoti, kur nupirktą didesnį kiekį maisto galėsite padėti namuose, kad jis greitai nesugestų.
- Pirkdami vaisius ir daržoves naudokite ne plastikinius, o popierinius maišelius, dar geriau – daugkartinius maišelius, pagamintus iš audinio. Šiuo metu daugelyje prekybos centrų jau galima įsigyti tokių maišelių. Galima ir patiems juos pasiūti iš nebenešiojamų drabužių, patalynės, užuolaidų ar kitų audinių.
- Ruošdami šventinį meniu, gerai apgalvokite, ar tikrai bus iš karto suvaldyti visi patiekalai. Kaip sako mūsų senoliai, geriau nuo stalo atsikelti truputį neprivalgius nei persivalgius. Patiekalus gaminkite tik tiems, kas dalyvaus vaišėse, nekviestų svečių karantino metu neturi būti namuose.
- Maisto likučius galite panaudoti kitų patiekalų gamybai. Juos galima sudėti į sandarius indelius ir palikti šaldytuve arba vėsioje ir sausoje vietoje. Kai kuriuos produktus galima užšaldyti, sudžiovinti, užraugti ir pan. Internete gausu įdomių idėjų, kaip kūrybiškai ir racionaliai panaudoti maisto produktų ar patiekalų likučius.
- Įvairias maisto pakuotes galima rūšiuoti, bet prieš išmetant į rūšiavimui skirtus konteinerius jas reikia tinkamai paruošti. Maistu išteptos kartono ar plastiko pakuotės netinka perdirbti. Plastiko indelius reikia išplauti ir tada išmesti į rūšiavimo konteinerį, kitu atveju – įdėti į užrišamą maišelį ir įmesti į mišrių buitinių atliekų konteinerį.
- Prie mišrių atliekų konteinerių gana dažnai galima pamatyti išbarstytų miltų, kruopų, kiaušinių lukštų, vaisių ir daržovių lupenų liekanas. Birių maisto atliekų nepilkite į konteinerį, jas sudėkite į užrišamą maišelį, o įmetę į konteinerį, būtinai uždarykite jo dangtį, kad vėjas, paukščiai ar benamiai gyvūnai neišmėtytų atliekų aplinkui. Beje, atšalus orams be maišelių išmesti kai kurie maisto produktai prišąla prie konteinerio sienelių ir dugno. Tokiu atveju vežėjams ištuštinant konteinerius, tokios atliekos lieka neišpiltos. Išvalyti prišalusiomis šiukšlėmis užterštus konteinerius prireikia ir papildomo laiko, ir priemonių.
- Jei yra galimybės, kompostuokite negyvūninės kilmės maisto atliekas: vaisių ir daržovių likučius, kiaušinių lukštus, arbatos pakelius, kavos tirščius. Kompostavimui nėra tinkami mėsos, žuvies, riebalų, kaulų, pieno produktai ir jų atliekos.
- Kartono pakuotes (dėžes) nuo įvairių pirkinių ir dovanų išardykite, sulankstykite arba susmulkinkite ir talpiai sudėkite į rūšiuojamų atliekų konteinerius (ne šalia jų!). Kokybiškas pakuotes išsaugokite, gal jų prireiks pervežant daiktus į sodybą, persikraustant į kitą būstą, o gal jas galėsite panaudoti kitais metais pakuodami dovanas. Atminkite, kad rūšiuodami atliekas mažinate mišrių atliekų kiekius, taip mažinate aplinkos taršą sąvartynuose ir savo išlaidas už mišrių atliekų tvarkymą.
- Buitinių atliekų išvežimo paslaugos vykdomos ir šventiniu laitarpiu. Kad atliekos būtų laiku išvežtos, nesudarykite kliūčių vežėjams. Pasirūpinkite, kad didelių gabaritų šiukšliavežės galėtų privažiuoti prie atliekų konteinerių, esančių kiemuose. Pasakykite savo kaimynams, kad patrauktų automobilius nuo važiuojamosios kelio dalies ir konteinerių aikštelių. Asmenys, atsakingi už antžeminių konteinerių išstūmimą iš daugiabučių namų patalpų, turi laikytis atliekų išvežimo grafiko, kad konteineriai nebūtų perpildyti.
Daugiau informacijos apie atliekų rūšiavimą ir tvarkymą: https://sivasa.lt/kaip-teisingai-rusiuoti
Pranešimą parengė
Komunikacijos vadovė Edita Sirutienė
Mob. 370 640 66512, el. p. [email protected], www.sivasa.lt
APIE SĮ VASA
Įmonę „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) įsteigė Vilniaus miesto savivaldybės taryba 2015 m., įgyvendindama LR atliekų tvarkymo įstatymo nuostatas ir siekdama užtikrinti efektyvų atliekų tvarkymo sistemos administravimą. VASA pradėjo veiklą 2016 metų viduryje. Pagrindiniai įmonės tikslai: efektyviai administruoti atliekų tvarkymo sistemą Vilniaus mieste, vykdyti komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo kontrolę ir priežiūrą, teikti informaciją komunalinių atliekų turėtojams ir institucijoms.
VASA aptarnauja per 298 tūkst. namų ūkių, verslo bei viešojo sektoriaus organizacijų. Spręsdami įvairius klausimus bei atsižvelgdami į atliekų tvarkymo poreikius, įmonės klientų aptarnavimo skyriaus konsultantai per mėnesį vidutiniškai suteikia informaciją apie 6700 interesantų (telefonu, elektroniniu būdu ir klientų aptarnavimo skyriuje), išnagrinėja apie 520 prašymų rinkliavos mokėjimo klausimais, apie 470 prašymų dėl konteinerių pastatymo arba jų pakeitimo. Įmonės kontrolieriai kas mėnesį patikrina apie 7660 konteinerių aikštelių (t. y. apie 28 300 atliekų konteinerių). Nustatę neteisėtas atliekų sąvartas prie mišrių komunalinių atliekų konteinerių, jie kas mėnesį organizuoja apie 655 didelių gabaritų atliekų išvežimus.
Taip pat skaitykite:
Pradedamas viaduko ties Trakų Voke kapitalinis remontas
Lietuvos automobilių kelių direkcija praneša, kad pradedamas įgyvendinti valstybinės reikšmės magistralinio kelio A16 Vilnius–Prienai–Marijampolė 16,017 km viaduko kapitalinio remonto projektas. Šiuo metu vykdomi parengiamieji darbai, greitis viaduku ribojamas iki 50 km/h, o nuo kovo... ❯❯❯
2023-03-24
„Grinda“ atveria duomenis – galima pasitikrinti, ar gatvės valomos laiku
Permainingam žiemos sezonui einant į pabaigą, Vilniaus miesto gatves prižiūrinti „Grinda“ apibendrina jo rezultatus. „Ši žiema buvo išskirtinė tiek kritulių pikais, tiek didžiuliais temperatūrų svyravimais, tad siekdami užtikrinti nepertraukiamą judėjimą sostinės... ❯❯❯
2023-03-14
Informacija apie Vilniaus savivaldybės nuosavybėn svarstomą perimti turtą
Vilniaus miesto savivaldybės tarybai ruošiamasi pateikti projektą dėl faktiškai valdomų gatvių ir Tauro kalno prieigų lietaus nuotekų tinklų perėmimo savivaldybės nuosavybėn. Tarybai teikiamas projektas dėl gatvių, kurios iki 1998 m. buvo Vilniaus miesto teritorijoje, perėmimo... ❯❯❯
2023-03-08
Vilniuje bus rekonstruojamos prie naujai iškilsiančio „Akropolis Vingis“ komplekso esančios gatvės
Aiškėja, kaip bus pertvarkytas gatvių tinklas prie naujai iškilsiančio Vilniaus „Akropolis Vingis“ ir daugiabučių kvartalo „reVingis“. Sutvarkius aplinkui esančias gatves, į naują traukos objektą bus patogu patekti ne tik automobiliu, bet ir ateiti pėsčiomis ar atvažiuoti... ❯❯❯
2023-03-03
Keičiasi baudos dydis pažeidėjams, kurių automobilius tenka nutempti priverstinai
Kovą sukanka metai, kai Vilniuje imtos taikyti sugriežtintos priemonės kelių eismo taisykles pažeidžiantiems, o teisę nutempti automobilius įgijo ir savivaldybės pareigūnai, ne vien policija. Per mėnesį Vilniuje vien viešosios tvarkos pareigūnai nustatydavo apie 2000 KET... ❯❯❯
2023-03-02
Vilniuje išmontuojami atitvarai kitą žiemą ir vėl saugos naujai pasodintus želdinius
Vilniuje pradedami išmontuoti atitvarai, per žiemą saugoję neseniai pasodintus želdinius nuo druskų ir kitos gatvių taršos. Praėjusį rudenį prie gatvių buvo sumontuota 23 km tokių atitvarų. Kitą žiemą jų vietos bus koreguojamos atsižvelgus į tai, kur bus sodinami nauji... ❯❯❯
2023-03-02