Vilnius pritilo ir išjungė dekoracijas – pagerbiamos Covid-19 aukos

Vilnius šįvakar prisijungė prie „Tylos ir solidarumo valandos“ akcijos – stabtelėjo tyliai pagerbti gausybę pandemijos atneštų netekčių, išjungė šventines dekoracijas visame mieste, egles Katedros ir Rotušės aikštėse. Tai solidarumo akcija nuo 19 iki 20 val. Kūčių išvakarėse, kurią inicijavo Nacionalinis savanorių pagalbos koordinavimo centras „Stiprūs kartu“ ir Lietuvos savivaldybių asociacija. Tylos minute šįvakar pagerbtos tiesioginės ir netiesioginės „COVID-19“ aukos.

„Artėjančių švenčių proga rūpestingiausia dovana vienų kitiems yra sveikata, tad likite namuose, saugodami save ir aplinkinius. Dabar kaip niekada medikams reikia mūsų visų vieningumo ir sąžiningo karantino taisyklių laikymosi, tik taip galėsime padėti kovoje su pandemija tiems, kurie kovoja pirmose linijose. Kasdien COVID-19 nusineša vis daugiau gyvybių, neleiskime laimėti šio mūšio. Šįvakar Vilnius su visa Lietuva valandai išjungia šventinius papuošimus ir siunčia tai kaip palaikymo ir solidarumo žinią su medikais ir dėl koronaviruso artimųjų netekusiomis šeimomis“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

„Augantys koronaviruso infekcijos plitimo rodikliai, šiurpinanti mirčių statistika, viltį prarandančių medikų pagalbos šauksmas yra signalas apie tai, kas dabar svarbiausia. Sykiu tai – žinia, kad, deja, ne visi supranta, kaip svarbu šiandien susitelkti, būti vieningiems. Deja, tikroji realybė yra tokia, kad dabar jau tiesiog gyvybiškai svarbu sustoti. Suvokimas, kad šiandien tai yra būtina ir privalu, prilygsta šalies, tėvynės gynybai, saugant ir gelbėjant bendrapiliečius, prisidedant prie juos gelbstinčių, savo pačių sveikata rizikuojančių medikų, pareigūnų, savanorių ir visų tų, kurie įvairiais būdais kovoja su pandemija“, – sako Nacionalinio savanorių pagalbos koordinavimo centro „Stiprūs kartu“ iniciatorius, Šaulių sąjungos Pelėdų būrio vadas, žurnalistas, laidų vedėjas ir prodiuseris Edmundas Jakilaitis.

Lietuvos savivaldybių asociacija sutarė, kad gruodžio 23 d. 19–20 val. bus užgesintos visų Lietuvos savivaldybių miestų centrinių kalėdinių eglių šviečiančios puošmenos ir savivaldybių iniciatyva sumontuotos šventinės gatvių šviesos. Šiuo kvietimu analogiško veiksmo tikimasi iš prekybos centrų, parduotuvių, visų viešųjų įstaigų ir organizacijų, įmonių bei visų šalies žmonių.

Sustoti: dabar tai – gyvybės ir mirties klausimas

Svarbus simbolinės tylos ir solidarumo valandos akcentas – pirmoji jos minutė taps tylos minute, skirta pagerbti tiek nuo „COVID-19“ infekcijos mirusius žmones, tiek ir netiesiogines koronaviruso aukas – žmones, kurių didžiąja dalimi netekome todėl, kad dėl sveikatos sistemai kilusių iššūkių ar kitų pandemijos sukeltų aplinkybių jie laiku nesulaukė kokybiškos medicinos pagalbos arba ji buvo ribota.

Kartu su solidarumo išraiška akcija „Tylos ir solidarumo valanda“ turėtų paskatinti susimąstyti ir tuos, kurie nenori ar nepajėgia atsisakyti įprastinio gyvenimo tempo bei ritmo nuolat bėgant.  

„Tikrai yra tokių, kurie vis dar turi planų bei iliuzijų tariamai saugiai nusižengti karantino tvarkai, per šventes palikti namus ir lankyti gimines, burtis, kaip įpratę, prie bendro stalo. Jie turi lyg ir gražų tikslą – drauge pasidžiaugti šventėmis. Tačiau dabar tikrai nebėra tinkamas metas šitaip elgtis – tai esamomis aplinkybėmis labiau primintų vaikščiojimą po minų lauką, drauge su savimi už rankų vedantis tuos, kurie mums brangūs. Juk kai kuriose savivaldybėse mirtingumo rodikliai, kurių didžiąją dalį lėmė netiesioginės „COVID-19“ aukos, išaugo dvigubai. Dėl to neatsakinga elgsena, nestabdant savęs, panaši į saviapgaulę ar net prieš savo šalies žmones nukreiptą veiklą. Šia akcija kviečiame visus labai rimtai apie tai pagalvoti“, – aiškina E. Jakilaitis.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt