Vilnius atlaikė pandemijos išbandymą: sostinės biudžetas šiemet nemažės

Vilniaus miesto taryboje pristatytas šių metų biudžeto projektas – jis sieks 792,4 mln. eurų ir bus 2,4 mln. eurų didesnis už patvirtintąjį pernai. Liūto dalis biudžeto išlaidų – beveik pusė – bus investuota į švietimą, o didžiausias finansavimo augimas suplanuotas sveikatos ir sveikatingumo sričiai. Tikimasi, kad biudžetas dar paaugs patikslinus valstybės numatomas dotacijas Vilniaus miesto savivaldybei.

Biudžeto plane numatyta, kad savivaldybės pajamos savarankiškoms funkcijoms vykdyti sieks 467,9 mln. eurų – beveik 3 proc. daugiau nei pernai. Valstybė dar nepaskirstė savivaldybėms tenkančių dotacijų, dėl to kol kas Vilniaus miesto biudžetas yra planuojamas pagal pernai numatytą dotacijų sumą, kuri siekė 213,5 mln. eurų. Europos Sąjungos ir kitos finansinės paramos lėšos šiemet sostinės biudžete sudarys 41,2 mln. eurų.

„Šių metų biudžeto planavimas buvo dar vienas iššūkis miestui kovos su pandemija akivaizdoje. Tačiau pavyko parengti tokį biudžeto projektą, kuriame miestui būtinos ir svarbios sritys nenukentėtų. Prioritetu  ir toliau išlieka švietimo sritis, kuriai numatyta skirti beveik pusę biudžeto lėšų – šiais metais tai susiję su mokyklų plėtra ir renovacija, naujų darželių statybomis Bajoruose ir Pilaitėje. Atsižvelgus į toliau besitęsiančią kovą su COVID-19 pandemija, taip pat finansavimas beveik penktadaliu augs sveikatos ir sveikatingumo sričiai. Daugiau dėmesio ir lėšų šiemet numatome skirti ir aplinkos gerinimui, pirmenybę teikiant želdynų, žaliųjų erdvių plėtrai, alėjų mieste gaivinimui“ , –  sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Daugiau lėšų darnaus judumo sprendimams

Švietimo sričiai teks 369,8 mln. eurų. Be ugdymo sistemos finansavimo, planuojama šiais metais toliau rekonstruoti ir plėsti mokyklas, steigti naujus darželius.

Antra didžiausia pagal finansavimą sritis – judumas. Miestiečių patogesnio judėjimo sąlygoms kurti bus skirta 101,1 mln. eurų. Šiemet itin didelis dėmesys teks dviratininkams ir pėstiesiems.

„Pastaraisiais metais didesnė finansavimo dalis atitekdavo gatvių gerinimui ir plėtrai. Šiemet pirmą kartą daugiau biudžeto bus skirta darniam judumui skatinti, tai yra dviračių takams bei pėsčiųjų infrastruktūrai. Taip siekiame, kad vilniečiai kuo dažniau rinktųsi gamtai draugiškesnį keliavimo būdą, o ir patys geriau jaustųsi daugiau judėdami“, – sako Vilniaus meras R. Šimašius.

Planuojama dviračių takus plėsti Naujamiestyje, Naujininkuose, palei Nerį. Numatyta pradėti įrengti Užvingio salos tiltą pėstiesiems bei dviratininkams bei pėsčiųjų tunelį po geležinkeliu, Iešmininkų gatvėje. Taip pat ketinama plėsti elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą, rekonstruoti judrias sankryžas, Kernavės gatvę, Nemenčinės plentą.

Dėmesys sveikatai ir žaliosioms erdvėms

Didžiausias finansavimo augimas suplanuotas sveikatos ir sveikatingumo srityje – jis augs 17 proc., nuo 38,2 mln. eurų pernai iki 44,6 mln. eurų šiemet. Numatyta plėsti ir rekonstruoti gydymo įstaigas Antakalnyje, Pilaitėje, Naujojoje Vilnioje, Naujamiestyje bei Salininkuose. Bus tęsiamas sporto aikštynų prie mokyklų įrengimas, planuojama užbaigti Žemynos progimnazijos sporto salių kompleksą. Daug dėmesio bus skiriama programoms, skirtoms psichikos sveikatos stiprinimui.

Aplinkai ir miesto plėtrai šiemet numatyta 96,7 mln. eurų. Iš šio biudžeto bus didinamas želdynų ir žaliųjų erdvių kiekis Vilniuje, įrengiamos viešosios erdvės Amatų, Vingrių, Giedraičių gatvėse ir kitose miesto vietose.

2021 m. Vilniaus miesto biudžeto plane socialinei apsaugai suplanuota skirti 70,3 mln. eurų. Šioje srityje ketinama plėsti socialinio būsto prieinamumą, užbaigti nakvynės namų A. Kojelavičiaus gatvėje įrengimą.

Kultūros srityje ketinama tęsti palaikymą kultūros įstaigoms COVID-19 pandemijos metu, organizuojant kultūros rėmimo konkursus, plečiant ir kuriant kultūros įstaigas. Iš viso kultūros finansavimui numatyta 12,9 mln. eurų.

Miesto saugumo reikmėms suplanuota 7,3 mln. eurų. Bus tęsiamas stebėjimo kamerų įrengimas, taip pat numatyta mieste įdiegti ir daugiau kamerų, nuskaitančių automobilių numerius. Miesto administravimo reikmėms suplanuota 81,7 mln. eurų. Iš šios sumos 2 mln. eurų yra numatyti kovos su COVID-19 pandemija reikmėms, kurios gali kilti šiais metais.

Planuojama, kad šiemet Vilniaus skolintos lėšos sudarys 40,6 mln. eurų. Jos bus skirtos investicijų projektams finansuoti ir paskoloms grąžinti.

Miesto biudžetas dar bus svarstomas komitetuose ir tvirtinamas Vilniaus miesto tarybos. Įprastai po svarstymo patvirtintas biudžetas būna didesnis už pateiktąjį planavimo stadijoje.

„Pateiktas 2021 m. biudžeto projektas yra tik pradinis dokumentas, – atkreipia dėmesį Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktorius Povilas Poderskis. – Šiemet jis parengtas ir pateiktas keliomis savaitėmis anksčiau nei pernai. Sklandžiai judame su didėjančiu biudžetu, vis geresniu jo planavimu atliepiant miesto strateginius tikslus ir vykstančias pačios savivaldybės valdymo reformas.“

Jei turite pastebėjimų dėl biudžeto, rašykite biudzetas2021@vilnius.lt