Atvykusiųjų iš užsienio saviizoliacija tikrinama ir su dronais 

 

Lietuvoje vėl leidžiantis lėktuvams iš Jungtinės Karalystės ir kitų COVID-19 ligos paveiktų užsienio valstybių, judant sausumos keliais, Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius kontroliuoja, kaip atvykusieji į Vilnių laikosi reikalavimo 10 dienų praleisti izoliacijoje.

Nuo sausio 7 d. per savaitę pareigūnai patikrino 322 parvykusius. Surašyti 4 protokolai, dar dviem asmenims išsiųsti šaukimai atvykti dėl administracinės nuobaudos skyrimo, tai gali būti daroma ir po karantino pabaigos.

Nors saviizoliacijos periodu yra numatyta galimybė išeiti iš namų pasivaikščioti (išskyrus atvykusius iš Jungtinės Karalystės ir Pietų Afrikos Respublikos), draudžiama nutolti toliau nei 1 km nuo izoliavimosi vietos ir lankytis žmonių susibūrimo vietose, taigi – ir parduotuvėse. Įstatyme numatyta ir daugiau išimčių, kurioms leidimus reikia gauti iš NVSC: mirus artimiesiems, suplanavus savo vestuves, vykstant į medicinos įstaigas ar mobiliuosius punktus ir pan. Nusižengus šiai tvarkai, gresia nuo 250 iki 1500 eurų bauda.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

„Nors daugelį optimistiškai nuteikia pastarąją savaitę mažėjantis užsikrėtimų COVID-19 skaičius, sėkmė dar labai trapi, ją gali nubraukti viena nauja lėktuvu parskraidinta koronaviruso atmaina, todėl taip svarbu užtikrinti, kad parvykusieji iš svetur nepažeidinėtų saviizoliacijos taisyklių“, – sakė Vilniaus miesto administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Saviizoliacijos taisykles Viešosios tvarkos skyriaus specialistai grįžusiems pirmiausia primena išsiųsdami laiškus. Vėliau žmonės sulaukia skambučių, o kilus įtarimų dėl taisyklių nesilaikymo – ir pareigūnų vizitų. Tikrindami asmenybes pareigūnai naudoja ir dronus.

Pirmoji patikros savaitė parodė, kad žmonės kartais nusprendžia pažeisti saviizoliacijos taisykles panorę aplankyti artimuosius ar nusipirkti maisto. Šiandien viena moteris buvo nubausta administracine tvarka dėl to, kad paliko saviizoliacijai miesto skirtą viešbutį negavusi tam NVSC leidimo.

„Pavasarį ir net vasarą, kai nustatytų atvejų imtys buvo palyginti nedidelės, visiems, grįžusiems iš užsienio, buvo privaloma ne dešimties, o 14 dienų izoliacija be teisės išeiti pasivaikščioti arba pavedžioti augintinį. Apmaudu, kad dabar nesilaikoma mažesnių apribojimų“, – sakė Vilniaus miesto administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas.

Kontrolės funkciją palengvintų kelios korekcijos parvykusiųjų registracijos tvarkoje, taikomoje Nacionalinio visuomenės sveikatos centro. Kontrolei svarbu turėti kuo detalesnę informaciją, o kai kurių svarbių duomenų anketoje, kurią pildo grįžusieji, pasigendama.

„Anketose būtų svarbu įrašyti asmens atvykimo į Lietuvą tikslą ir profesiją, vertingas būtų ir kokio nors asmens identifikavimo sprendimo, geriausiai – elektroninio, atsiradimas tam, kad nebūtų galimybės išvengti saviizoliacijos kontrolės įrašius neegzistuojančius pašto ar būsto adresus, – sakė P. Poderskis. – Kitu atveju teks susitaikyti, kad dalis žmonių dings iš patikros lauko.“

Vilniaus viešosios tvarkos specialistai tuo pačiu siūlytų persvarstyti reikalavimus, taikomus izoliacijai namuose, kai leidžiama izoliuotis gyvenant kartu su kitais (sąlyčio neturėjusiais) asmenimis. Nurodyti principai (gyventi atskiruose patalpose, minimizuoti naudojimąsi bendra erdvę, dezinfekuoti, vėdinti) nėra praktiškai sukontroliuojami.

Visus šiuos pasiūlymus Vilniaus miesto administracija perdavė Sveikatos apsaugos ministerijai.