„Vilniaus vandenys“ intensyvins Žemųjų Panerių vandenvietės rekonstrukcijos darbus

 

Vilniaus Žemųjų Panerių bendruomenei vis dažniau kreipiantis dėl vandens kokybės šioje miesto dalyje, bendrovė „Vilniaus vandenys“ intensyviau vykdys Žemųjų Panerių vandenvietės rekonstrukcijos darbus, kuriuos situacija šalyje pandemija ir karantinas – buvo kiek pristabdžiusi. Dar pernai parengus vandenvietės rekonstravimo projektą, šiais metais planuojama ne tik startuoti su darbais, bet ir juos pabaigti, ir taip problemą šiame rajone išspręsti iš esmės. Bendrovės  investicijos į vandenvietės rekonstrukciją siekia 2,4 mln. eurų.

Vilniaus Žemųjų Panerių rajonas yra viena iš paskutiniųjų miesto dalių, kur tiekiamas „neapdorotas“ požeminis vanduo. Jis pasižymi didesniu mangano ir geležies kiekiu. Šios natūralios kilmės mineralinės medžiagos sveikatai nėra pavojingos, tačiau per didelė jų koncentracija pablogina vandens skonio ir išvaizdos savybes.

„Sprendžiant Žemųjų Panerių gyventojams tiekiamo vandens kokybės problemą, orientuojamės į ilgalaikį sprendimą. Žemuosiuose Paneriuose jau praėjusiais metais buvo pradėta Žemųjų Panerių vandenvietės renovacija. Tai vienas iš strateginių bendrovės projektų, kuriam skiriamas ir prioritetinis dėmesys, ir svarba“, –  sako bendrovės „Vilniaus vandenys“ Gamybos tarnybos direktorius Tadas Kazlauskas. Pasak jo, planus kiek pristabdė situacija šalyje – pandemija ir pernai net dukart skelbtas karantinas, vis tik, kai tik orai leis, rangovai darbus pradės neatidėliodami.

Šiuo metu vyksta baigiamieji vandenvietės projektavimo darbai, derinamos atskiros projekto dalys. Planuojama projektą suderinti ir statybos leidimą gauti jau pavasario pradžioje. Renovacijos metu bus rekonstruoti visi 11 eksploatuojamų gręžinių, pastatyti vandens gerinimo įrenginiai, rekonstruota apie 1,3 km vandentiekio vamzdynų, atliktas švaraus vandens rezervuarų bei vandentiekio šulinių dalinis rekonstravimas, pastatytas paplavų rezervuaras. Taip pat projekte numatyta pakloti tinklus paplavų, buitinių bei paviršinių nuotekų ir drenažo nuvedimui į Žemųjų Panerių centralizuotus buitinių nuotekų tinklus bei sutvarkyti kitą infrastruktūrą.

Nors praėjusių metų pradžia buvo optimistiška, vis tik pandemija turėjo įtakos suplanuotų darbų terminams – tiek projektavimo, tiek statybos darbams. „Statybos leidimą turėjome gauti dar praėjusių metų pabaigoje, taip pat buvo suplanuota pernai atlikti dalį gręžinių rekonstravimo darbų, tačiau šie darbai nusikėlė į šiuos metus. Dar laukiame tikslesnės informacijos iš projektą vykdančių rangovų, tačiau tikimės ir sieksime, kad renovacija pilnai būtų užbaigta kaip ir planuota  –  šių metu pabaigoje“, – teigia T. Kazlauskas.

Kol rengiamasi vandenvietės rekonstrukcijai, bendrovės „Vilniaus vandenys“ specialistai ieško kitų galimybių užtikrinti Žemųjų Panerių gyventojams kokybiško vandens tiekimą.  Periodiškai vertinama vandens kokybė šiame rajone: imami mėginiai, atliekami kokybės tyrimai, inicijuojami planiniai ir neplaniniai vamzdynų plovimo darbai. 2019 metų lapkritį šiame gyvenamajame rajone buvo atlikti didelio masto vandentiekio plovimo darbai, kuriems pasitelkta speciali įranga ir partneriai iš Austrijos. Tuomet plovimas davė pastebimai gerų ilgalaikių rezultatų. Šią savaitę vamzdynų plovimo darbai naudojant tokią pat techniką pakartoti.

„Vis tik, tai laikinas sprendimo būdas, kuris netenkina nei bendruomenės, nei mūsų. Šią problemą iš esmės išspręsime tik pabaigę vandenvietės rekonstrukcijos darbus, tuomet nepriekaištingos kokybės vandens tiekimą užtikrinsime daugiau nei 5 tūkst. šio rajono gyventojų. Į šį projektą bendrovė investuoja 2,4 mln. eurų, didžioji dalis šių lėšų bus panaudota vandens gerinimo įrenginių statybai“, – sako „Vilniaus vandenų“ Gamybos tarnybos direktorius.

Pastaraisiais metais didžiausius investicijų srautus bendrovė nukreipė būtent į vandens ir nuotekų tinklų, infrastruktūros atnaujinimą, opiausių problemų, su kuriomis susiduriama, sprendimą. Pavyzdžiui, lyginant su 2017 metais, bendrovės „Vilniaus vandenys“ investicijos į vandentiekio ir nuotekų tinklų infrastruktūros plėtrą jau yra išaugusios daugiau nei 3 kartus. Žvelgiant į ateitį, investicijas planuojama ir spartinti, ir dar labiau didinti. Iš viso per trejus metus (2020–2022 m.) į infrastruktūros plėtrą, atnaujinimą bei veiklos skaitmeninimą „Vilniaus vandenys“ planuoja investuoti net 108,7 mln. eurų. Tikimasi, kad įgyvendinus šį investicinį planą, bendrovei pavyks išspręsti daugelį su nusidėvėjusia infrastruktūra susijusių problemų.