Pokyčių planai Naujamiestyje: eismas lėtės, gatvės taps patogesnės pėstiesiems

Ramaus eismo sostinės Naujamiesčio rajone pilotinis projektas, pernai pradėtas nuo Naugarduko gatvės, bus tęsiamas – sausio 26 d. visuomenei bus pristatomi toliau planuojami pokyčiai. Jie apims Vytenio, T. Ševčenkos, Mindaugo ir kitas Naujamiesčio branduolio gatves.

Architektūros ir urbanistikos ekspertai atliko Naujamiesčio gatvių pritaikymo ramaus eismo zonai analizę, gyventojų apklausą ir parengė šių gatvių pertvarkymo koncepciją, numatančią jose lėtesnį eismą, žalesnius gatvės pakraščius ir pėstiesiems patrauklesnes viešąsias erdves. Per viešą koncepcijos pristatymą bus galimybė išsiaiškinti, kokią pridėtinę vertę kuria lėtesnio eismo principų taikymas ne vienoje gatvėje, o didesniame jų tinkle.

Gyventojams ramaus eismo gatvių koncepcija leidžia tikėtis saugesnio judėjimo ne vien automobiliams, bet ir pėstiesiems bei dviratininkams, kas sąlygoja ir gyvesnę bei patrauklesnę gyvenamąją aplinką. Naugarduko gatvė, kur nuosekliai pritaikomi lėtesnio automobilių judėjimo sprendiniai ir tvarkomos viešosios erdvės, tapo pirmuoju pozityviu pavyzdžiu, į gatvę pritraukusiu ir tokias iniciatyvas kaip gatvės turgus ar „keliaujantys kiemeliai“. Ramaus eismo gatvių sprendiniai jau išbandyti ir Naugarduko, Islandijos, I. Šimulionio, Giedraičių ir dar keliose Vilniaus gatvėse. Atsisakius perteklinio eismo juostų pločio jis skiriamas gatvės apželdinimui ir parkavimui, automobilių greitis dėl šių priemonių įprastai sumažėja iki 20–30 km/h, toks yra  numatomas ir pertvarkyti planuojamose Naujamiesčio gatvėse. Visi šie sprendiniai kuria pėstiesiems saugesnes gatves, o dviratininkai čia gali važiuoti tiesiog bendrame sraute su automobiliais.

„Automobilių eismo dominavimą nutraukiantys sprendimai, kaip rodo užsienio pavyzdžiai, sugrąžina gyvybę į pertvarkytas teritorijas: kai oras tampa švaresnis, o triukšmas – mažesnis, žmonėms maloniau judėti pėsčiomis ar leisti laisvalaikį gatvėje atsirandančiose viešosiose erdvėse, o tai yra kaip tik tie tikslai, kuriuos įvardijome Vilniaus darnaus judumo plane“, – sakė vyriausiasis miesto inžinierius Anton Nikitin.

Vilniaus miesto savivaldybė kviečia nepraleisti kitą antradienį, sausio 26 d. 18 val., planuojamo pilotinio Naujamiesčio gatvių humanizavimo projekto nuotolinio pristatymo – jis aktualus ne tik šios miesto dalies gyventojams: atradus tinkamiausius sprendimus, ramaus eismo gatvių koncepciją sostinė toliau taikys daugelyje nepagrindinių miesto gatvių. Pirmiausia – ten, kur įvyksta daugiau eismo įvykių, taip pat tankiau apgyvendintuose miesto rajonuose. Planuojama, kad per artimiausius metus visame Vilniuje atsiras bent 10 ramaus eismo zonų, o iki 2030 metų pagal šiuos principus bus pertvarkyta dauguma privažiavimui prie namų ar įstaigų skirtų gatvių. Šį modelį naudoja daug Europos didmiesčių.

Renginio nuoroda čia – us02web.zoom.us