Kitokiai Valentino dienai – pasivaikščiojimas Vilniaus technikos inovacijų maršrutu

 

Ar žinojote, kad vasario 14 d. minima ne tik meilės diena, bet ir pirmosios Vilniaus miesto elektrinės sukaktis? Šiemet jai sukanka net 118 metų! Ta proga „Neakivaizdinis Vilnius“ drauge su Energetikos ir technikos muziejumi paruošė naują maršrutą sostinėje, kuris puikiai tiks alternatyviai Šv. Valentino dienai.

Miestas – vieta, kur technikos naujovės pirmiausia prasiskina kelią ir įsitvirtina. Vilnius – ne išimtis: sostinę neretai pirmiausia Lietuvoje pasiekdavo ne tik naujausios meno, architektūros stilių mados, šviežios mokslo idėjos, bet ir naujausios technologijos. Miestui kuriantis, plečiantis ir modernėjant, vietoj medinių tiltų kilo geležinės konstrukcijos, „balanos gadynę“ nušvietė elektra, pašto pasiuntinį pakeitė telefonas, kuklius medinukus nustelbė didingi daugiaaukščiai. Svarbu atminti, kad technikos raidą lydi ir kasdienybės, miesto panoramos, žmonių gyvenimo būdo ir įpročių pokyčiai.

Kviečiame pasivaikščioti maršrutu „Technikos inovacijų istorijos“, supažindinančiu su svarbiausiais, įdomiausiais Vilniaus technikos raidą žyminčiais objektais – nuolatinės visuomenės kaitos ir modernizacijos liudytojais. Keliaujantys šiuo šešių kilometrų maršrutu aplankys vienuolika objektų ir sužinos, kur Vilniuje įsižiebė pirmoji elektros lemputė, kokius išbandymus turėdavo įveikti kandidatas į pirmojo Lietuvos amatininkų cecho narius, kurį Vilniaus namą pirmiausia pasiekė centrinis šildymas bei kitus įdomius faktus apie Vilniaus technikos inovacijų istoriją. Maršrutu vaikščioti raginame saugiai, laikantis karantino apribojimų – dėvint kaukę, po vieną ar tik su artimiausiais šeimos nariais.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Energetikos ir technikos muziejus kviečia jungtis į virtualų gimtadienį

Vasario 14 d. Energetikos ir technikos muziejus švenčia 18-ajį gimtadienį. Muziejaus socialiniuose tinkluose ir svetainėje lankytojai kviečiami susipažinti su istorine archyvų medžiagainstagrame vyks konkursas muziejaus prizams laimėti, o mažiesiems siūloma nuspalvinti muziejaus simbolį, skulptūrą „Elektra“. Apie skulptūros atkūrimą pasakoja skulptorius Petras Mazūras – interviu su juo ir istorinėmis skulptūros užkėlimo akimirkomis netrukus galima skaityti čia.

Nors dėl karantino muziejui teko dar kartą nukelti suplanuotą Vilniaus miesto savivaldybės remiamą grupių „Kedrostubùras“ ir „Pilnatys“ koncertą, gimtadienio muzika skambės specialiai šiai progai „Spotify“ platformoje sukurto grojaraščio pavidalu. Jame bus galima rasti ne tik elektroninės muzikos hitų, bet ir netikėtų energetikos ir technikos atspindžių lietuvių ir užsienio atlikėjų kūriniuose.

Šventinę programą vasario 14 d. užbaigs virtuali ekskursija apie Vilniaus pramonės istoriją „Nuo auksakalių cecho iki lazerių pramonės“,  kurioje kviečiami dalyvauti visi Vilniaus istorijai neabejingi žmonės. Plačiau apie ekskursiją galima sužinoti čia.