Išsilaisvinimui nuo COVID-19 Vilnius siūlo Imuniteto pasą

Vilniaus miesto savivaldybė siūlo Lietuvoje įgyvendinti Imuniteto paso idėją ir tokiu būdu nuo COVID-19 paskiepytiems, persirgusiems arba reguliariai besitestuojantiems piliečiams atverti galimybę teikti ir naudotis iki šiol uždarytomis paslaugomis – kultūros, renginių, apgyvendinimo, maitinimo, prekybos, sporto sektoriuose, taip pat – bendrauti tarpusavyje. Vilniaus meras Remigijus Šimašius tokį planą pasiūlė šalies premjerei Ingridai Šimonytei. Mero teigimu, tokio Imuniteto paso įvedimas padėtų išgelbėti dalį dabar uždaryto verslo, paskatintų piliečius dažniau testuotis ir spręstų besikaupiančias visuomenės emocinės sveikatos problemas.

„Turime mąstyti bent tris žingsnius į priekį, ir jau atėjo laikas, kada reikia saugios ir patikimos išėjimo iš pandemijos strategijos. Lietuvoje jau turime mažiausiai pusę milijono žmonių, kurie turi imunitetą COVID-19. Jie galėtų saugiai naudotis įvairiomis paslaugomis, tokiu būdu prisidėdami prie verslo gelbėjimo – valstybė sutaupytų lėšų dotacijoms. O visi, kurie norėtų taip pat naudotis šiomis paslaugomis, galėtų lengvai pasidaryti greitąjį testą, kurie turi būti prieinami masiškai ir pigiai arba nemokamai“, – teigė R. Šimašius.

Pasak mero, būtina nepamiršti ir visuomenės emocinės sveikatos, kuri po ilgiau nei keturis mėnesius trunkančio karantino yra prasta, o saugūs ir apskaičiuoti apribojimų atlaisvinimai padėtų greičiau išlipti iš emocinės duobės.

Vilniaus pasiūlyme numatyta, kad Imuniteto paso privilegijomis galėtų naudotis trys grupės piliečių: paskiepytieji nuo COVID-19, persirgusieji arba turintieji prieš kelias dienas atliktą neigiamą testą. Tam reikalingas technologinis sprendimas, kuris Esveikata.lt duomenis saugiai atvaizduotų telefono aplikacijoje. Vilniaus miesto savivaldybės atstovai jau bendrauja su tarptautinėmis įmonėmis, galinčiomis pasiūlyti saugius sprendimus – pavyzdžiui, IBM, kurie panašų sprendimą šiuo metu kuria Niujorkui.

Imuniteto pasas jau svarstomas Europos Sąjungos lygmeniu, tačiau pirmiausia kalbama apie jo naudojimą kelionėms tarp ES valstybių. Apie panašius sprendimus garsiai kalba kai kurios ES šalys – kaip Danija, Švedija.

„Situacija neeilinė, todėl ir sprendimai, kovojant su ja, turi būti netradiciniai. Imuniteto pasas dėl dažnesnio testavimo ne tik padėtų užkardyti viruso plitimą, tačiau kartu leistų iš lėto grįžti į įprastą gyvenimą vis didesnei grupei žmonių ir suteiktų galimybę užsidirbti verslams. Pabrėžiu, kad visi darbuotojai, kurie dalyvautų šioje veikloje, taip pat turėtų reguliariai testuotis, todėl papildomų rizikų čia neatsirastų“, – sakė Vilniaus meras.

Tokią Vilniaus idėją palaiko ir teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska bei ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Vilnius sėkmingai didina testavimo apimtis atvėręs pirmąsias pradines mokyklas. Kaupinių būdu testuojami pradinukai ir jų šeimos nariai leidžia užtikrinti saugią mokyklų veiklą. Imuniteto pasas šią praktiką tik sustiprintų ir leistų išplėsti į kitus sektorius, ne tik švietimo.

„Pandemijos pradžioje kartota mantra „testuokime, testuokime, testuokime“ vėl turi tapti aktualia, o valstybės politikams nesutariant, ar testavimas turi būti privalomas, Imuniteto pasas išspręstų šią dilemą, sukurdamas stiprią motyvaciją testuotis“, – sakė R. Šimašius.

Vilniaus miesto savivaldybės pasiūlymas Vyriausybei dėl Imuniteto paso – http://bit.ly/3twuKuz