Kur dėti nugenėtas šakas Vilniuje?

Sauliaus Žiūros nuotr.

Savo namuose pats sau ir šeimininkas. Pavasarį ar rudenį nugeni šakas, nupjauni žolę, kompostuoji pasirinktoje vietoje. Jei kieme neturi vietos, išveži į privačią atliekų aikštelę. Lyg ir viskas paprasta ir aišku.

O ką daryti, jei gyvenu daugiabutyje ir man ne vis vien, kaip atrodo mano kiemas? Netrukus prie įėjimo į laiptinę ne vieną dešimtmetį skaičiuojantis medis visiškai sužaliuos. Bet pora šakų reikėtų patrumpinti – ir praeiviams netrukdytų, ir medis gražiau atrodytų. Bet ar galiu genėti, o nugenėjus, kur šakas padėti?

Nėra taip sudėtinga, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Visus miestą mylinčius ir gyvenamųjų namų kiemus prižiūrinčius ir puoselėjančius gyventojus Vilnius skatina ir ragina tai daryti drąsiai – tereikia žinoti, kaip tinkamai tvarkytis.

Taigi, jei su savo kaimynais ar vienas asmeniškai nusprendėte imtis talkos kieme, o vienas iš pagrindinių darbų šiemet bus medžių genėjimas, atminkit, kad nugenėtos medžių šakos yra žaliosios atliekos. Vadinasi, joms galioja ir jų tvarkymo reikalavimai.

Nugenėtų medžių šakų, kaip ir krūmų šakų, sugrėbtų lapų, nupjautos žolės, nurautų gėlių, pjuvenų ir žievių negalima deginti, mesti į bendrus atliekų konteinerius ar palikti bet kur, ten kur pats užsinorėjai.

Pats SVARBIAUSIAS DALYKAS planuojant medžių šakų genėjimą, su seniūnija suderinti tvarkymosi datą ir laiką, išsiaiškinti, ar reikia tam papildomų leidimų, tuomet žaliosios atliekos, vos tik užbaigsi darbus, bus išvežtos.

Nesvarbu, ar tai medžių šakos ar kitos žaliosios atliekos, jos neturėtų būti užterštos popieriumi, plastiku ar kitomis atliekomis.

Deginti atliekų apskritai negalima, nes gresia netgi bauda, o žaliąsias atliekas sumaišius su kitomis buitinėmis atliekomis, jos ima pūti, atsiranda ir dirvožemio, ir vandens užterštumo pavojus bei susidaro palankios sąlygos infekcijų bei virusų sukėlėjams daugintis.

Žaliųjų atliekų išvežimas iš daugiabučių kiemų gyventojams nieko nekainuoja. Privačių namų gyventojai, kurie turi galimybę tokias atliekas kompostuoti savo valdomo žemės sklypo ribose, turi tai daryti kompostavimo dėžėje, specialiai tam skirtoje vietoje ar esant galimybei bendruose kelių atliekų turėtojų bendrai valdomuose kompostavimo įrenginiuose su kitomis rekomenduojamomis kompostuoti atliekomis. Tie, kurie galimybės atliekas kompostuoti savo valdomo žemės sklypo ribose neturi, jas privalo pristatyti į VAATC žaliųjų atliekų aikšteles ar privatiems žaliųjų atliekų tvarkytojams.

Kur galėčiau daugiau sužinoti apie žaliąsias atliekas?

Apie žaliąsias atliekas daugiau aktualios informacijos rasite Vilniaus apskrities atliekų centro interneto svetainėje.

Ką turi žinoti daugiabučių namų gyventojai?

Bendrojo naudojimo teritorijoje gyvenamąją aplinką (genėti kieme esančius krūmus, nupjauti žolę, prižiūrėti gėlynus ir pan.), norintys sutvarkyti gyventojai turėtų susiekti su savo seniūnija ir informuoti apie planuojamus ar atliktus darbus ir susiderinti žaliųjų atliekų sukrovimo vietas, kad atliekų išvežėjams būtų patogu privažiuoti.

Kur priduoti žaliąsias atliekas?

Iš gyvenamųjų namų teritorijos atliekų išvežimu pasirūpins seniūnija, o privačių sklypų savininkų, sodų bendrijų nariai žaliųjų atliekų išvežimu turi pasirūpinti patys.

Žaliąsias atliekas priima VAATC atliekų aikštelės (pasirinkite aikštelės tipą „Žaliųjų atliekų“), taip pat privatūs tvarkytojai:

UAB „Juknevičiaus kompostas“, +370 5 215 2159
UAB „Nikanoros“, +370 615 14888
UAB „Ecoservice“, +370 687 44444

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt