Svarbi informacija
Ribiškių kraštovaizdžio draustinį „šienaus“ avys
Istoriškai už gamtotvarką Ribiškių kraštovaizdžio draustinyje buvusios „atsakingos“ avys vėl grįžta jo prižiūrėti. 15 avių ir 5 ožkos šienaus 2 ha draustinio plotą ir neabejotinai taps patrauklia edukacine priemone parko lankytojams.
„Per dieną viena tokia ,,žoliapjovė” nušienaus apie 10 kvadratinių metrų pievos. Nors ne itin greitos, bet šios žoliapjovės išmanios – ėda ne viską ir ne vienu metu, tad bus atkurtas natūralus pievos vaizdas ir bioįvairovė. Tikiuosi, tai taps ir atrakcija Ribiškių draustinio lankytojams”, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Regioniniuose parkuose žymiai gausesnė augalų bioįvairovė. Čia negalima taikyti tų pačių principų, kurie taikomi šienaujant miesto parkus ar žaliuosius plotus. Siekiant atkurti istorines Ribiškių pievas, kuriose buvo išskirtinė gausa retų, saugomų augalų ir drugelių, nuspręsta pasitelkti visai kitą šienavimo būdą – avis ir ožkas. Šie gyvūnai ėda selektyviai, taigi vienus augalus nuės pirmiausiai, kitus – vėliau, kai kurių – apskritai neės. Ožkos dar nuėda ir iškirstų krūmų jaunas atžalas.
Avių ir ožkų skaičius pasirinktas pagal tvarkytiną plotą ir ganymo laiką – draustinio „šienautojos“ teritoriją prižiūrės iki rugsėjo 18 d.
Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija Ribiškių kraštovaizdžio draustinio priežiūrai nusprendė pasitelkti gyvūnus, taip primindama, kad šioje vietovėje avys istoriškai buvo „atsakingos“ už gamtotvarką. Mat Ribiškės ilgą laiką buvo kaimas prie Vilniaus ir čia buvo natūrali, tradicinė augmenija bei pievų šienavimas, ganymas.
„Keičiantis gyventojams, keitėsi jų gyvenimo būdas, kaimas tapo miesto dalimi ir nebeliko pievų „naudotojų“, todėl per pastaruosius 30 metų jos apaugo/apžėlė krūmynais ir invazinių augalų guotais. Taigi ėmėmės kokios nors pagalbos užaugančioms pievoms – šienavimo „gyvąja technika“, – sako Jolanta Radžiūnienė, Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direktorė.
Pasak jos, naująsias draustinio gyventojas pamatys pasirinkusieji tiek ilgąjį (6 km), tiek perpus trumpesnį Ribiškių pažintinio tako maršrutą. Neabejotinai avys ir ožkos taps puikiu akstinu išbandyti vaizdingą, kalvoto reljefo pėsčiųjų trasą.
Draustinio lankytojų prašoma nešerti avių ir ožkų savo iškylos krepšio patiekalais, nesivesti šunų į aptvarą, specialiai neatidarinėti vartelių, nes ištrūkus vienai aviai, kartu iškeliaus ir kitos.
Avys ir ožkos yra žolėdės – jos ės žolę ir gers šalia tekančio Kaukysos upelio vandenį, o jei bus šeriamos bandelėmis, tiesiog neišgyvens. Pavojų kelia ir šunys – patirtis rodo, kad medžioklės instinktai gali prabusti net naminiams augintiniams, o avims ir jų buvimas šalia kelia baisų stresą.
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]
Taip pat skaitykite:
Prasideda kasmetė varliagyvių migracija – Vingio parke įvedami laikini eismo ribojimai
Pavasariui jau džiuginant šiltesniais orais ir kviečiant išeiti į gamtą, iš žiemojimo vietų bunda gyvūnai. Kaip ir kiekvienų metų kovą, varliagyviai jau ima gausiomis grupėmis migruoti į nerštavietes – vandens telkinius. Saugodamas gyvąją gamtą, Vilnius tradiciškai Vingio... ❯❯❯
2023-03-20
Vilniuje šiemet bus apželdinta per 70 kilometrų gatvių
Vilniaus savivaldybė artėjantį želdinimo sezoną planuoja pasodinti apie 4 tūkst. medžių ir 40 tūkst. krūmų. Dar dešimtis tūkstančių medžių miestui jau suplanavo padovanoti įvairios įmonės. Daugiau gatvių ir skverų šiemet sužaliuos tankiausiai gyvenamuose sostinės... ❯❯❯
2023-03-17
Mažėjančių sąskaitų už šildymą tendencija Vilniuje išlieka ir toliau
Sostinėje ir toliau išlieka nuosekliai mažėjančių sąskaitų už šildymą tendencija. Didžiausias šilumos ir karšto vandens tiekėjas Lietuvoje AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) praneša, kad siunčiamos sąskaitos už vasario mėnesį suteiktas paslaugas bus mažesnės nei sausio... ❯❯❯
2023-03-09
Vilnius siekia Europos Žaliosios sostinės titulo
Šalies sostinė teiks paraišką tapti Europos Žaliąja sostine 2025 metais – tam šiandien pritarė Vilniaus miesto taryba. Europos Komisija šį titulą skiria už pirmavimą 7-iose miestiečių gyvenimo kokybei svarbiose srityse – nuo oro ar vandens kokybės iki biologinės įvairovės ir... ❯❯❯
2023-02-08
2022 metų Vilniaus miesto gaisrų ir gelbėjimo darbų statistika
2022 metais Vilniaus mieste kilo 1022 gaisrai. Palyginti su 2021 metais (1058), jų sumažėjo 3,4 proc. Gaisruose žuvo 4 žmonės (2021 m. – 11), o 16 (23) gyventojų patyrė traumas. Gaisrų metu ugniagesiai gelbėtojai išgelbėjo 25 (2021 m. – 34) gyventojus. Remiantis daugiamete... ❯❯❯
2023-01-04
Gamtos paveldo objektams suformuotos apsaugos zonos
Vilniaus miesto savivaldybėje patvirtinti 33 gamtos paveldo objektai – svarbūs ir unikalūs medžiai, šaltiniai, atodangos, retų augalų augimvietės. Visi jie yra saugomi Savivaldybės, o nuo šiol parengtos ir šių objektų apsaugos zonų schemos, kurios padės apsaugoti unikalius... ❯❯❯
2022-11-22