Svarbi informacija
Pirmas toks pasaulyje „Portalas“: Vilnius ir Liublinas susijungė neįprastu virtualiu „tiltu“
Gegužės 26 d. „Portalo“ projektas sujungė du pirmuosius miestus – Vilnių ir istoriškai nuo mūsų neatsiejamą Liubliną Lenkijoje. Lietuvos sostinėje gimęs tarptautinis projektas „Portalas“ – tai šiuolaikinis bendruomenės katalizatorius, kuriuo tikimasi skleisti vienybės žinutę, skatinti tarptautinę miestų ir valstybių draugystę, suburti bendruomenes pilietiškoms iniciatyvoms.
„PORTALAS“ – ateities miesto simbolis ir tiltas į atviresnį bei vieningesnį pasaulį, kuriame randame laiko sustoti ir įsigilinti į nepažintus miestus, jų kultūras bei suprasti, kad turime daugiau panašumų nei skirtumų. Pelno nesiekiančio projekto idėjos autorius Benediktas Gylys, Benedikto Gylio paramos fondo (BGF) prezidentas, drauge su VILNIUS TECH „LinkMenų fabrikas“ komanda, inžinieriais, dizaineriais ir kitais kūrėjais sukūrė naują būdą realiu laiku teleportuotis į kito miesto realybę ir pažinti ją iš arčiau.
Tikslas – skatinti vienybę
Projekto „Portalas“ tikslas – išplėsti vienybės suvokimą ir geografines empatijos ribas, skatinti globalioms problemos spręsti būtiną globalų mąstymą, pilietiškumą ir kiekvieno atsakomybę prieš visų mūsų namus – Žemės planetą. Noras pasiūlyti alternatyvą skaldančioms idėjoms bei naratyvams, projekto organizatorių teigimu, nepavaldus laikui ir aktualus kasdien, ypač pastarojo laikotarpio kontekste.
„Milžiniški globalūs ir žmonijos išnykimui grėsmę keliantys iššūkiai – socialinė ir ekonominė atskirtis, ideologinis susiskaldymas, klimato kaita – tai ne genialių mokslininkų, aktyvistų, lyderių, technologijų ar žinių stokos pasekmė. Šiuos iššūkius skatina empatijos trūkumas ir uždaras mąstymas, ribotas pasaulio suvokimas, dažnai atsitrenkiantis į miesto ar valstybės sienas, kai manoma, kad „99 proc. pasaulio priklauso jiems, ir mūsų tai neliečia“. Būtent todėl nusprendėme kurti „Portalą“ – tiltą į vienybę, kvietimą pamiršti stereotipus, praeities konfliktus ir žmoniją skaldančias iliuzijas apie mus bei juos“, – sako idėjos autorius B. Gylys.
Vilniaus ir Liublino draugystė
BGF vadovės Ringailės Papartytės teigimu, 5 metus trukusi kelionė į tarptautinio projekto „Portalas“ startą buvo ilga, pareikalavo milžiniško visos komandos įsitraukimo ir kūrybiškumo, taip pat ir ieškant užsienio miesto-partnerio, kuris pasiryžtų pirmą kartą susijungti su Vilniumi projekte „Portalas“. Tokiu miestu ir vienybės žinutės bendrakeleiviu tapo istoriškai Lietuvai artimas Liublinas.
„Portalas“ mums primena, kad pandemija negali užkirsti kelio kaimynų draugystei, vienybei ir tarptautiniam bendradarbiavimui. Norime kuo greičiau sugrįžti į įprastą gyvenimą, ir partnerystes ypač tarp švietimo, kultūros ir savivaldos institucijų Vilniuje bei kituose Europos miestuose. Dalyvaudamas projekte, Liublino miestas nori priminti istorinį miestų vaidmenį, kuriant erdvę laisvei bei tolerancijai“, – sako Kšyštofas Stanovskis, Liublino miesto savivaldybės Tarptautinio bendradarbiavimo centro direktorius, buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras.
Techniniai projekto užkulisiai
VILNIUS TECH „LinkMenų fabrikas“ projekto techninio proceso komanda, padėjusi idėją paversti realybe, projektui pasirinko apskritimo formą, simbolizuojančią mokslinėje fantastikoje dažnai vaizduojamo ir gerai atpažįstamo portalo įvaizdį. Apskritimas – laiko rato simbolis, galintis akimirksniu perkelti žiūrovą – miestietį ar miesto svečią – į kitą pasaulio kraštą. Instaliacijos „Portalas“ forma, estetinė išvaizda ir minimalistinis dizainas organiškai įsilieja į miesto aplinką, formuodamas šiuolaikiško miesto įvaizdį.
„Nuo pirmųjų akimirkų „Portalas“ buvo įspūdingas ir įdomus projektas. Nuo pradinės idėjos iki virtualaus tilto, jungiančio miestus, sukūrimo, nukeliavome ilgą kelią, pareikalavusį daug žinių, patirties ir technologinių sprendimų. Dizainas, 3D modeliavimas, skaitmeninio turinio kūrimas, logistiniai klausimai – projekto užduotys reikalavo didelės profesionalų komandos įsitraukimo. Tik skirtingų profesionalų žinios ir darbas drauge padeda gimti tokiems prasmingiems projektams. Tai dar vienas puikus pavyzdys, ką drauge gali nuveikti vieningi žmonės“, – techninį projekto procesą pristato VILNIUS TECH kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas“ direktorius Adas Meškėnas.
Projektas – ne vienkartinė iniciatyva – organizatoriai planuoja sujungti pasaulį dešimtimis „Portalų“. Tikimasi, kad projekto nešama vienybės žinutė padės suburti bendruomenes, paskatins visuomeninius judėjimus, socialinius eksperimentus, netikėtas reakcijas ir skirtingų kultūrų bei žmonių bendrystę.
Filmuotą medžiagą apie projektą „Portalas“ galite peržiūrėti čia.
Taip pat skaitykite:
B-Girl Nicka: Visada norėjau vietos mieste, kuri suburtų šokėjus kurti įsimintinas akimirkas
Breiko žvaigždės, Paryžiaus olimpiados sidabro medalio savininkės Dominikos Banevič idėja gatvės šokių aistruoliams sukurti erdvę tiesiog sostinės širdyje jau laukia visų norinčių šokti. Menininkai šią vietą po Baltuoju tiltu kviečiami papuošti savo kūriniu, jo atrankos... ❯❯❯
2024-08-29
Vangiai naudota teritorija Žirmūnuose virs išskirtiniu pramogų ir laisvalaikio skveru
Garažų, nusidėvėjusių pasivaikščiojimo takų ir daugiabučių supama teritorija netoli Žirmūnų ir Kareivių gatvių sankirtos (Žirmūnų g. 111 B) atgims nauju pramogų ir laisvalaikio skveru vilniečiams. Projektui išduotas statybą leidžiantis dokumentas. Statybos darbus... ❯❯❯
2024-08-09
Kalvarijų gatvėje atsiras nauja žalioji erdvė
Buvusio „Ibrahim“ pasažo teritorijoje kyla 15 aukštų verslo centras. Šalia būsimo verslo centro atsiras 647 kv. m skveras su poilsio erdve. Ties Kalvarijų g. 24A ir Kalvarijų g. 22 esantis sklypas nuo 1845 formavo Kalvarijų gatvės išklotinę ir iki šių laikų likęs... ❯❯❯
2024-08-05
V. Benkunskas: Daugiafunkcis kompleksas – kodėl sostinei reikalinga visa jį sudaranti infrastruktūra?
Diskutuojant apie Šeškinės kalno transformaciją, kalba dažniausiai sukasi apie centrinę komplekso ašį – Nacionalinį stadioną. Tačiau tai tik vienas iš daugelio Daugiafunkciame komplekse numatytų statinių. Kartu su šiuo objektu atsiras ir tarptautinės kategorijos lengvosios... ❯❯❯
2024-02-20
„Hanner“ planuoja perimti Nacionalinio stadiono projektą, fondas „Baltcap“ traukiasi
Pokyčiai Daugiafunkcio komplekso projekte: fondas „Baltcap“ pasitraukia, bendrovė „Hanner“ planuoja perimti projektą. Vasario pabaigoje dėl projekto statybos indeksavimo ir kitų pakeitimų balsuos Vilniaus miesto savivaldybės taryba. „Iš savo pusės padarėme viską, kad... ❯❯❯
2024-02-02
Klimatui neutralus Vilnius: kuriamas veiksmų planas, kaip to pasiekti
2025 m. Žalioji Europos sostinė Vilnius drąsiai žengia numatyta kryptimi – iki 2030 m. tapti klimatui neutraliu, žaliu ir inovatyviu miestu. Šiuo metu rengiami konkrečių veiksmų ir investicijų planai, kaip pasiekti šio tikslo. Didžiausias dėmesys bus skiriamas energetikos ir... ❯❯❯
2024-02-01