Drąsiausio vaiko premija skirta autizmo mitus griaunančiam moksleiviui

Kalbėti apie negalią vis dar nedrąsu. Jei kalba pasisuka apie autizmą, daugelis iš mūsų nusukame akis – nepatogu, nelabai ką žinome, o gal net nenorime žinoti. Nepaisydamas galimų patyčių šešiolikmetis Vytautas Žebrauskas drąsiai kalba apie autistišką brolį ir tvirtina, kad visi vaikai verti būti visaverčiais mūsų bendruomenės nariais.

Už drąsą kalbėti ir didinti suvokimą apie autizmą – pirmoji Mečislavo Dordziko vardo Vilniaus mero premija, skirta VGTU inžinerijos licėjaus devintokui Vytautui Žebrauskui, Autizmo supratimo dieną mokykloje atvirai kalbėjusiam apie autistišką brolį ir į ta proga surengtą renginį autizmo žinomumui bei supratimui skatinti pakvietusiam savo mamą Kristiną Žebrauskienę.

„M.Dordzikas, taip pat šešiolikmetis, šoko į upę gelbėti nepažįstamo kitataučio berniuko. Drąsa yra ir užstoti silpnesnį, ir palaikyti kitokį nei visi. Vytautas savo pavyzdžiu rodo drąsą, tikiuosi, ši istorija įkvėps daugelį Vilniaus jaunuolių“, – sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Adomo Kačerausko nuotr.

V. Žebrauskas yra aktyvus VGTU inžinerijos licėjaus mokinių tarybos narys, kartu su kitu broliu aktyviai savanoriauja Lietuvos autizmo asociacijų „Lietaus vaikai“ ir „Vilniaus lietaus vaikai“ veiklose.

K. Žebrauskienė, pati tiek namuose, tiek visuomenėje atvirai kalbanti apie jaunėlio autizmą, labai džiaugiasi savo sūnaus drąsa. Sako iš šešiolikmečio to nesitikėjusi – pirmiausia dėl to, kad dabartiniai vaikai, ypač paaugliai, yra gana žiaurūs, o pats Vytautas yra uždaresnio būdo.

„Vytautas mums daug padeda, aktyviai dalyvauja autizmo asociacijų veiklose. Žinojau, kad auginu gerą vaiką, bet tikrai nesitikėjau, kad jis pats, be mūsų paskatinimo išdrįs prieš visą mokyklą kalbėti apie brolį ir ryšis laužyti visuomenės požiūrį į autizmą“, – premijos įteikimo metu sakė drąsiausio Vilniaus jaunuolio mama.

Patyčios, pasak „Vaikų linijos“ vadovo Roberto Povilaičio – vis dar vienas didžiausių jaunuolių sopulių.

„Niekas neturi būti žeminamas ir skaudinamas, tačiau daug vaikų skambina ir rašo į  „Vaikų liniją“ pasakodami apie patiriamas patyčias. Vaikai, kurie kuo nors išsiskiria – savo išvaizda, kalbėsena, elgesiu – dažniau tampa patyčių taikiniais.

Atviras kalbėjimas apie tai, kad mes visi skirtingi ir kažkuo ypatingi, padeda kurti saugesnę, labiau priimančią ir draugiškesnę aplinką visiems vaikams“, – teigia „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis.

Drąsiausiam Vilniaus jaunuoliui Mečislavo Dordziko premija teikiama pirmą kartą. Teikti nominacijas kviesti visi vilniečiai. Mečislavas Dordzikas – drąsus šešiolikmetis, prieš 90 metų – 1931-ųjų balandį – per didįjį Vilniaus potvynį bandęs išgelbėti Vilnios upėje skęstantį berniuką. Deja, ir herojiškai į pagalbą skubėjęs M. Dordzikas, ir į upę įkritęs mažametis Chackelis Charmacas žuvo.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]