Vilniaus meras R. Šimašius – prof. V. Landsbergiui: pagerbiame tai, ką turime gerbti iki kaulų smegenų

Vilniaus meras Remigijus Šimašius šiandien per iškilmes Rotušėje įteikė regalijas 19-ajam sostinės garbės piliečiui – politikui, visuomenės veikėjui, kultūrologui ir publicistui profesoriui Vytautui Landsbergiui.

Dešimtimis įvairių valstybių aukščiausio rango apdovanojimų per tris dešimtis metų po Nepriklausomybės atgavimo pagerbtas prof. V. Landsbergis jau daugiau nei 70 metų yra vilnietis, savo veikla garsinantis Lietuvos sostinės vardą. Dar vasario mėnesį priimtu Vilniaus miesto Tarybos sprendimu pažymėtas V. Landsbergio istorinis vaidmuo ir nuopelnai Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimui, laisvos Lietuvos, o kartu ir Vilniaus, politikos bei kultūros raidai, patvirtinta, kad visa profesoriaus veikla verta Vilniaus miesto garbės piliečio vardo.

„Profesorius V. Landsbergis yra de facto pirmasis Lietuvos prezidentas, tikiuosi, kad Seimas tą galiausiai ir pripažins. Bet  patyrė jis visko – daug aplodismentų, daug pagarbos, bet ir daug pykčio. Ir ne tik iš tų, kurie kėsinosi į Lietuvą ir mūsų laisvę, bet ir iš mūsų tėvynainių, iš tų, kurių labui Vytautas Landsbergis tiek daug dirbo, ir tiek daug atidavė. Nenoriu pasakyti, kad šiandien prasideda nauja era – ji prasidėjo jau prieš kurį laiką, bet šiandien mes tiesiog grąžinam skolas, ir pagerbiam tai, ką turim gerbti iki kaulų smegenų“, –  sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, kartu atkreipęs dėmesį, kad V. Landsbergis yra pirmas politikas, kuriam tokia garbė ir apdovanojimas suteiktas esant gyvam, aštraus proto ir aštraus liežuvio, ir dargi – vienbalsiu miesto Tarybos sprendimu.

„Daug galima kalbėti, kodėl tas apdovanojimas suteiktas, bet tai ir šiaip visiems aišku. Galima daug kalbėti ir apie tai, kodėl tai tiek daug užtruko, bet tai irgi visiems aišku. Todėl šiandien tiesiog noriu palinkėti profesoriui pabudinti mus, kai reikia, priminti, kas yra tikri dalykai, priminti apie laisvę, apie laimę ir apie pasišventimą. Noriu išreikšti Jums savo dėkingumą, ačiū, profesoriau“, – sakė R. Šimašius.

„Nežinau, kam driokstelėjo idėja, kurią nutarėte įveiksminti šiandien, bet nutariau neprotestuoti – pakaks protesto balsų artimoje aplinkoje ir be manęs“, – šyptelėjo prof. V. Landsbergis. Padėkos kalboje jis prisiminė visada mėgęs istoriją, o kylant Lietuvos sąjūdžiui „su būreliu draugu pamėginęs netgi daryti istoriją“.

„Pavyko sukelti šurmulį, nelemtą geopolitinę katastrofą, kai Vilniaus-Kauno ašis ėmė suktis, taisydama senės Europos žemėlapį. Ši dvipolė ašis yra Lietuvos jėga, kurią branginkime nesimėtydami graužtukais vieni į kitus, nes ant jos laikysis ir, tikiu, kad liks Lietuva. Aš irgi, kaip matote, dvipolis, iš dviejų šaknų. Dabar, žinoma, jau visai susenau kaip vilnietis, bet nepamirštu to ir noriu, kad Lietuva būtų vieninga“,  – sakė naujasis Vilniaus miesto garbės pilietis.

Vilniaus miesto garbės piliečio vardas – aukščiausias įvertinimas, kurį miestiečiai gali inicijuoti ir suteikti asmenybėms už miestui ir Lietuvai reikšmingus darbus. Garbės piliečio vardas suteikiamas nuo 1996-ųjų. Garbės piliečiais iki šiol buvo išrinkti Ronaldas Reaganas, Jonas Baldvinas Hanibalssonas, Kazimieras Vasiliauskas, Mstislavas Rostropovičius, Dennisas Hastertas, Česlovas Milošas, Justinas Marcinkevičius, Zbigniewas Brzezinskis, Jonas Kubilius, Algirdas Kaušpėdas, Tomas Venclova, Shimonas Peresas, Algirdas Mykolas Brazauskas, Algimantas Nasvytis, Samuelis Bakas, George’as W. Bushas, Viktoras ir Danguolė Butkai bei Julius Sasnauskas.