Pirmoji SPOT diena: akrobatika ant pastatų stogų bei grojanti autobusų stotelė

 

Jei vakar Vilniaus senamiestyje teko pastovėti kamštyje, dėl netikėto žmonių antplūdžio gatvėse, sutikti autobuso stotelėje kostiumus dėvinčius vyriškius, grojančius tiesiog stotelės stikliniais langais arba šalia esančia šiukšliadėže, žinokit, prasidėjo, ketvirtą kartą Vilniaus viešose erdvėse vykstantis, tarptautinis gatvės teatro festivalis – SPOT. Nuo ketvirtadienio visas keturias dienas, įvairiose Vilniaus erdvėse vyks netikėti, įtraukiantys, į miestą kitomis akimis kviečiantys pažvelgti gatvės teatro pasirodymai.

Nuotr. Dainiaus Putino

Vakar, jau nuo ankstyvo ryto buvo galima lankytis festivalio renginiuose, nuo 10 valandos, kiekvieną festivalio dieną, Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje galima išvysti specialiai festivaliui, kūrėjo Vlado Suncovo sukurtą interaktyvią instaliaciją – „Rolling trough Utopias“. Ši instaliacija ne tik kviečia pažaisti mini golfą, tačiau ir supažindina su miestų planavimo utopinėmis idėjomis, kurios niekada taip ir nebuvo įgyvendintos.

Nuotr. Dainiaus Putino

Pirmą festivalio dieną, pirmą kartą festivalio istorijoje buvo suorganizuota diskusija-žaidimas, skirta šių metų SPOT temai – judėjimas mieste. Miesto inžinierius, kūrėjai, urbanistas, judumo transformacijos vadovas bei riedlentininkas diskusijos-žaidimo metu bandė įsijausti į galimus 2050-ųjų metų Vilniaus scenarijus, kaip atrodys ir koks bus miestas. Kiekvienas šio žaidimo dalyvis turėjo kalbėti ne tik iš savo požiūrio ir patirties perspektyvos, bet ir įsijausti į skirtingus vaidmenis – miesto mero, senyvo amžiaus žmogaus, mokinio, investuotojo, inžinieriaus, naujakurio. Žaidimo metu buvo fantazuota kokiomis priemonėmis keliausime, gal po 30 metų jau turėsime ne tik automobilių, dviračių, paspirtukų dalinimosi sistemą, tačiau veiks ir kūno nuomos punktas, kuriame galėsime persikelti į kitus kūnus, padėsiančius mums nukeliauti paprasčiau, kur tik norime, o gal keliausime skraidančiomis riedlentėmis ir gyvensime policentristiniuose rajonuose, kurie bus tiek po žeme, tiek ore? Žaidimo dalyviai po šių vaidmenų pasiskirstymo nėrė į diskusiją, kaip vis tik ir kokiu keliu turėtume eiti, planuodami miestą, kad miesto gatvės ir pats miestas būtų pritaikytas žmonėms, kad mieste būtų gera būti bei kurti. Diskusijos pabaigoje nuskambėjo frazės, kad menininkams bei kūrėjams reiktų gerokai dažniau sėsti prie vieno stalo su miesto planuotojais bei inžinieriais, kad vis tik turėtume ne tik gražią, žalią aplinką, bet ir labai kūrybingą, kad kiemuose lankstantys vaikai galėtų žaisti ne tik standartizuotose žaidimų aikštelėse, o gal visgi jos galėtų būti labai skirtingos, sukurtos pasitelkiant menininkus, kuriose vaikai žaistų itin kūrybiškoje aplinkoje.
(724) SPOT | Judėjimas mieste | Žaidimas – diskusija – YouTube

Nuotr. Dainiaus Putino

Taip pat vakar pavakarę, Menų spaustuvės lauko erdvėse buvo pristatyta belgų kūrėjų komandos „Be Flat“ kūrybinių dirbtuvių su lietuvių menininkais savaitės darbo rezultatai, parodytas gatvės teatro pasirodymas, kurio metu buvo galima stebėti, kaip kūrybinių dirbtuvių metu, jo dalyviams pavyko išeiti iš jiems įprastos aplinkos, pritaikyti savo įgūdžius esamai situacijai bei sukurti ryšį su miesto aplinka, pasitelkiant ir parkūro judėjimo principus.

Nuotr. Dainiaus Putino

Vėliau festivalio veiksmas persikėlė į Tibeto skverą, Užupyje, kur SPOT lankytojai išvydo Prancūzijos kūrėjų „Decor Sonore“ judantį gatvės teatro pasirodymą – „Urbaphonix“. Kostiumais pasipuošė vyrai, tapo muzikantais be patefonų, sintezatorių ar kitų instrumentų, jie naudodamiesi tuo kas yra aplink: gatvės stulpai, šiukšliadėžės, tiltai, pastatų sienos, vartai – kurė miesto garsų muzikos takelį, viskas aplink galėjo tapti jų muzikos instrumentais, o Vilniaus gatvės jų scena. Pasirodymo metu muzikos garsų kūrimui išnaudota buvo ir autobusų stotelė, pakviesto žiūrovo kuprinės užtrauktukas tapo muzikiniu ritmu, bato raištelis – styga, o netikėtai atsiradęs dviratis – pačiu įdomiausiu grojančiu instrumentu!

Nuotr. Dainiaus Putino

Visas keturias SPOT festivalio dienas – Vilniaus miestas tampa tarsi didele žaidimų aikštele, o atrasti naujas miesto spalvas galite ir šiandienos rengiamuose pasirodymuose:
Nuo 10 val. Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje Vlado Suncovo interaktyvi instaliacija – „Rolling through Utopias“, 18 val. Menų spaustuvės kieme, belgų choreografo Benjamin Vanderwalle kūrybinių dirbtuvių pristatymo rezultatai, o 19 val. Geležinkelio g., 6 pastato vidiniame kieme prasidės – judantis gatvės teatro pasirodymas „Follow me“.
Festivalio renginiai nemokami!
Visa programa: menuspaustuve.lt

Festivalį globoja: Vilniaus miesto savivaldybė
Festivalį remia: Lietuvos kultūros taryba, Prancūzų institutas, Ispanų kultūros fondas.