Šalia Vilnelės – penki nauji viešbučiai vabzdžiams

Vilniaus centre netrūksta viešbučių, tačiau jie visi skirti žmonėms. Nekilnojamojo turto valdymo ir plėtros bendrovės „Darnu Group“ įsteigtas „Darnių iniciatyvų paramos fondas“ Vilnelės pakrantėje, naujai kuriamame Paupio rajone, pastatė 5 viešbučius vabzdžiams, kurie ne tik padės saugoti biologinę įvairovę ir žadins smalsumą, tačiau ir leis miestiečiams geriau pažinti mažuosius paupio gyventojus – vabzdžius.

„Vilnius išsiskiria iš kitų sostinių savo žalumu, tai vienas žaliausių pasaulio miestų. Mūsų tikslas – prisidėti prie sostinės gamtos išsaugojimo ir pažinimo. Tokie viešbučiai populiarūs visame pasaulyje. Jie privilioja įvairių rūšių vabzdžius, sukuria jiems reikiamas sąlygas, o žmonėms leidžia iš arti pažinti skirtingas gyvybės formas. Tai ypač pravartu moksleiviams, kurie gali pamatyti tai, ką mato tik biologijos vadovėliuose“, – sako „Darnu Group“ valdomo „Darnių iniciatyvų paramos fondo“ direktorė Akvilė Liaudanskienė.

Viešbučiai naudingi ne vien dėl edukacinės funkcijos. Vabzdžiai yra svarbi gamtos ir mitybos grandinių dalis. Jie maitinasi gyvais augalais arba trūnijančiomis jų liekanomis, dalis minta kitais gyvūnais. O pačiais vabzdžiais minta daug žinduolių, paukščių, žuvų, varliagyvių, roplių – jų egzistavimas tiesiogiai priklausomas nuo vabzdžių. Dalis vabzdžių apdulkina augalus, todėl išnykus jiems – išnyktų ir atskiros augalų rūšys bei tais augalais mintantys gyvūnai.

Neretai vabzdžių reikšmė nublanksta prieš augalus ir stambiuosius gyvūnus. Dažniau manoma, kad didesnė dalis vabzdžių yra kenkėjai, tačiau jiems priskiriama tik 5 proc. visų vabzdžių rūšių, o virš šimto rūšių – naudingos.

Todėl Paupyje, Vilnelės pakrantėje, prie naujojo pėsčiųjų tilto, atsirado penki 1,5 metro aukščio vabzdžių viešbučiai, kurie savo išvaizda šiek tiek primena inkilus paukščiams. Viešbučiai pagaminti iš medienos, o iš natūralių medžiagų sukurtos atskiros erdvės skirtingiems gyventojams – tai yra būtina sąlyga norint pritraukti šiuos gyvūnus.

„Viešbučiai skirti vabzdžiams vienišiams, kurie negyvena bendruomenėse. Tikimės, kad mūsų iniciatyva skatins domėtis miestiečius šios gyvybės formos svarba gamtai. Džiaugiamės, kad ne tik prisidėsime prie biologinės įvairovės išsaugojimo, skatinsime žmones pažinti ir domėtis vabzdžiais bei tausosime išskirtinę Vilniaus aplinką, bet ir papuošime Vilnelės pakrantę“, – sako A. Liaudanskienė.