Santaros slėnyje prasideda Vilniaus universiteto Mokslo centro statyba

Santaros slėnyje, Žaliųjų Ežerų g. 2, prasideda Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Mokslo centro statybos. Naujas mokslo centras papildys medicinos bei farmacijos srityse veikiančių, Santaros slėnyje įsikūrusių įmonių infrastruktūrą.

„Pagaliau turėsime mokslo centrą, kuriame bus tikslingai tiriamos problemos, susijusios su žmonių sveikata, o tai svarbu ir valstybiniu, ir tarptautiniu lygmeniu. Permainos gerokai sustiprins Medicinos fakulteto mokslinę bazę, tikimės kokybiškos mokslinės produkcijos augimo, užsienio talentų pritraukimo, o tai neabejotinai bus naudinga ne tik VU, bet ir visai Lietuvai. Be to, mokslo centre įvairių pakopų studentai turės galimybę atlikti savo mokslinius darbus – čia vyks akademinė veikla“, – apie atveriamas galimybes pasakojo VU Medicinos fakulteto dekanas prof. Algirdas Utkus, pažymėjęs, kad šio centro idėjai – bene 20 metų.

VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas įsitikinęs, kad šis projektas yra svarbus ir dabartinės koronaviruso pandemijos akistatoje, kai specializuoti mokslo ir medicinos centrai turi itin didelę reikšmę.

17 tūkst. kv. m ploto kompleksą statys bendrovė „Eikos statyba“. Bendra mokslo centro projekto, apimančio pastato statybas ir aprūpinimą moderniausia moksline įranga, vertė siekia apie 47,1 mln. eurų, iš kurių didžiąją dalį – 33,1 mln. eurų – sudaro Europos regioninės plėtros fondo lėšos.

Naujame mokslo centro pastate numatytose erdvėse mokslininkams, studentams, rezidentams ir doktorantams atsiras daugiau galimybių, pagerės infrastruktūriniai sprendimai, bus kur kas patogiau vykdyti tyrimus, nes visos reikalingos patalpos bus vienoje vietoje.

 

Jau artimiausiu metu bus pradėti maždaug 2,8 ha ploto sklypo parengimo darbai. Pirmiausia teks pašalinti esamus želdinius, tarp kurių – daug senų obelų. Per ilgą laiką sklype priaugo ir nemaža įvairių kitų medžių – paprastųjų ir uosialapių klevų, drebulių, karklų, beržų, yra ir ąžuoliukų, kurių daugumos skersmuo – iki 12 cm. Pagal 2016 m. rengtą projektą, išsaugoti statant didelius mokslo centro pastatus ir įrengiant jiems būtiną infrastruktūrą pavyks apie 150 medžių, bet pirmame etape neliks 284 medžių (iš jų 182 – nesaugotini), antrame etape – dar 214 medžių. Projekto vystytojai už pirmajame etape pašalintus saugotinus medžius sumokės jų atkuriamąją vertę – 26 226 eurus.

20 vertingų medžių liepos viduryje jau buvo persodinti šalia esančioje Santariškių gatvėje, papildant esamą alėją – čia perkelta 11 ąžuolų, 5 pušys, 3 klevai, 1 beržas. Persodinimui tinkami medžiai buvo atrinkti įvertinant privažiavimų prie jų galimybę – medžiai persodinti su specialia technika. Sausros metu medžiai buvo laistomi – tikimasi jų prigijimo ir sėkmingo gyvavimo dar daugelį metų.

Vėliau bus sprendžiama ir dėl papildomo viso sklypo apželdinimo, tam planuojama pasitelkti kraštovaizdžio specialistus.

Mokslo centro projektą tikimasi įgyvendinti iki 2023 m. pabaigos.