Svarstantiems apie technologijų studijas Vilniuje: į kokias vardines stipendijas galima pretenduoti?

Įvairių technologijų sričių specialistų darbo rinkoje vis labiau trūksta, o stojančiųjų į šios krypties mokslus Lietuvoje mažėja. Jau rytoj baigsiantis paraiškų studijuoti šalies aukštosiose mokyklose teikimui, sostinės universitetai bei kolegijos siūlo pasinaudoti finansinėmis galimybėmis, dengiančiomis dalį su mokslais susijusių išlaidų, taip pat vardinėmis stipendijomis, suteikiamomis už pasiekimus moksle.

Remiantis Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) duomenimis, nuo 2016 m. priimtųjų į informacinių technologijų studijų kryptis nuolat mažėja. Siekdamos paskatinti rinktis technologijų studijas Vilniuje, sostinės aukštosios mokslo įstaigos kviečia būsimuosius studentus pasinaudoti specialiomis vardinėmis stipendijomis. Tarp jų steigėjų – ne tik akademinės ir valstybinės įstaigos, tačiau ir privataus sektoriaus įmonės, kurios pačios imasi iniciatyvos remti technologijų mokslus pasirinkusius studentus.

Studentams Vilniuje – privataus sektoriaus iniciatyvos

Viena tokių finansavimo galimybių, skirta Vilniaus universitete (VU), „Vilnius Tech“ ir Vilniaus kolegijoje technologijų krypties studijas pasirinkusiems abiturientams, – įmonės „Teltonika High-Tech Hill“ stipendijų programa „Ateitis priklauso man!“. Bendrovės iniciatyva iš viso net 500 abiturientų per ateinančius 5 metus turės galimybę gauti kasmėnesines stipendijas. Pirmakursiams, susidomėjusiems inžinerijos specialybėmis, įmonė skirs metinę 3 tūkst. eurų (10 mėnesių po 300 eurų) stipendiją. Dalyvauti programoje skatinami ir abiturientai iš Lietuvos regionų, neturintys savų lėšų mokytis didmiesčiuose.

„Kiekvienais metais finansiškai prisidedame prie įvairių socialinių iniciatyvų. Šiais metais orientuojamės į tęstinį projektą „Ateitis priklauso man!“, kuriuo siekiame padėti jauniesiems talentams realizuoti savo potencialą technologinėje srityje ir mokytis didmiesčiuose, tarp jų ir Vilniuje. Stojančiųjų į technologinius mokslus vis mažėja, tad tikimės, jog mūsų įsteigta stipendijų programa padės spręsti šią problemą ir užtikrinti, kad Vilniuje ir visoje Lietuvoje netrūktų specialistų“, – sako „Teltonikos“ įmonių grupės korporatyvinės rinkodaros vadovas Julius Švagždys.

VU Fizikos fakultete technologijų mokslus pasirinkę studentai taip pat gali gauti įmonės „TELE2“ stipendiją. Tikimasi, kad ji paskatins gabius studentus dalyvauti mokslinėje veikloje, siekti geresnių studijų rezultatų bei karjeros telekomunikacijų bei M2M technologijų srityse. Stipendija skiriama už metų geriausius bakalauro baigiamuosius darbus.

Savo vardinę stipendiją Fizikos fakulteto studentams įsteigė ir įmonė „Wilibox“, taip pat skatinanti studentus dalyvauti moksliniuose tyrimuose telekomunikacijų srityje – projektuojant, gaminant ir tiriant antenas. Lazerių technologijų studentai gali pretenduoti į kitų bendrovių įsteigtas vardines stipendijas už pasiekimus – jiems teikiamos įmonių „Light Conversion“, „Lidaris“, „Eksma“ ir kitos stipendijos. Visą stipendijų sąrašą bei sąlygas galima rasti fakulteto tinklalapyje.

Kitos vardinių stipendijų galimybės

Sostinės universitetai bei kolegijos technologijų krypties studijas Vilniuje pasirinkusius studentus kviečia pasinaudoti ir valstybinėmis bei privačių asmenų įsteigtomis stipendijomis. Pavyzdžiui, VU Fizikos fakultete jos yra skiriamos už gerus mokslo rezultatus.

„Dauguma stipendijų yra mėnesinės, pavyzdžiui, akademiko Jurgio Viščako stipendija mokama 4–10 mėnesių ir ją gauna daugiausiai fakulteto studentų. Jos tikslas – skatinti visų pakopų studentus imtis mokslinio darbo universitete, akademiko Jurgio Viščako inicijuotose puslaidininkių fizikos ir medžiagotyros, optoelektronikos, optikos ir fotonikos kryptyse“, – sako Fizikos fakulteto prodekanė Olga Rancova.

Nusipelnę VU Fizikos fakulteto studentai gali gauti ir dr. Remio Gaškos vardinę stipendiją, kuria siekiama motyvuoti gerai mokytis, įsitraukti į mokslinę veiklą ir siekti karjeros fizikos ir fizikinių prietaisų srityse. Stipendija skiriama už metų geriausius bakalauro baigiamuosius darbus.

Anot O. Rancovos, studentai taip pat gali pretenduoti į valstybės steigiamas stipendijas, pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos Prezidentų vardines stipendijas: Antano Smetonos, Aleksandro Stulginskio, Kazio Griniaus, Jono Žemaičio ir Algirdo Brazausko. Jos skiriamos talentingiems, studijose, mokslinėje ar meninėje veikloje pasižymintiems valstybinių aukštųjų mokyklų pirmosios, antrosios studijų pakopų ir vientisųjų studijų studentams.

VU Gyvybės mokslų centro studentams teikiama ir prof. Virginijaus Šikšnio stipendija. Į ją pretenduoti galės gabiausi aukštesnių studijų pakopų gyvybės mokslų studentai iš viso pasaulio, studijuojantys ir vykdantys mokslinius tyrimus Vilniuje. Stipendija sieks 10 tūkst. eurų per metus. Juos Vilniaus miestas įsipareigoja skirti penkerius metus iš eilės, su galimybe šį terminą pratęsti.

Dauguma sostinės mokslo įstaigų savo studentams skiria skatinamąsias stipendijas už puikius mokslo rezultatus – kelis kartus per metus geriausiai besimokantieji gauna skirtingo dydžio mėnesines premijas. Taip pat skiriamos ir socialinės stipendijos studentams, susiduriantiems su finansiniais sunkumais. Stojantiesiems į technologijų studijas tokias stipendijas siūlo VU, „Vilnius Tech“, Vilniaus kolegija, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija ir kitos Vilniaus aukštosios mokyklos.

Aukšta studijų kokybė

„Abiturientams iš visos Lietuvos suteikiamos puikios galimybės studijuoti sostinėje. Norintieji įgyti išsilavinimą sparčiai tobulėjančiose technologijų srityse, tačiau neturį tam finansinių galimybių, čia gali pretenduoti į stipendijas. Ypatingai džiaugiamės, kad atsiranda vis daugiau įmonių, kurios pačios imasi investuoti į jaunus, perspektyvius talentus“, – sako oficialios Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė.

VU Matematikos ir informatikos fakulteto Informacinių technologijų studijų programos komiteto pirmininkas, docentas dr. Linas Bukauskas tikina, kad studijų programos bei jų turinys sudaromas, atsižvelgiant į esamus rinkos poreikius. „Stengiamės konsultuotis su verslo atstovais, klausiame, kokių darbuotojų jiems trūksta. Visuomet ieškome pusiausvyros tarp to, kas yra moksliškai nauja, ir to, kas yra komerciškai patrauklu. Mūsų programas padeda kurti daug praktikų, turinčių solidžios patirties technologijų industrijose. Svarbu, kad studentai justų, kad tai, ką jie mokosi, bus pritaikoma praktiškai“, – sako L. Bukauskas.

Apie ,,Go Vilnius“

„Go Vilnius“ yra oficiali Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūra, suteikianti visą reikalingą informaciją apie miestą lankytojams, investuotojams, atvykstantiems darbuotojams, verslininkams ir įmonėms.