Kultūros mainų festivalis „Gdanskas Vilniuje 2021“ savaitgalį kvies originalios muzikos ritmu

 

Penktadienį Vilnius vienuoliktąjį kartą pasitinka Gdanską – rugsėjo 17–18 d. sostinėje vyks beveik du dešimtmečius broliškai draugaujančių Lietuvos ir Lenkijos miestų ypatinga tradicija tapęs kultūros mainų festivalis „Gdanskas Vilniuje 2021“.

Kaip ir kasmet, rugsėjo pradžioje Lenkijos uostamiestį aplankęs Vilnius, šį savaitgalį Gdanską sveikins mūsų sostinėje.

„Tarpdisciplininis festivalis „Gdanskas Vilniuje“ nepertraukiamai atkeliaujantis į Vilnių nuo 2011 metų, ir šiais metais džiugins žiūrovus renginių įvairove. Šis festivalis ir prieš dvi savaitės Gdanske praūžęs festivalis „Vilnius Gdanske“ yra sėkmingo susigiminiavusių miestų – Vilniaus ir Gdansko bendradarbiavimo įrodymas. Džiaugiuosi tarp šių miestų vykstančiais kultūros mainais, naujais atradimais. Kviečiu visus ateiti į festivalio „Gdanskas Vilniuje“ renginius ir arčiau susipažinti su Gdansko kultūra“, – sako Vilniaus miesto mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė.

Šių metų lenkų ir lietuvių kultūros mainų festivalio „Gdanskas Vilniuje 2021“, kaip ir rugsėjo 3–5 dienomis vykusio jo brolio „Vilnius Gdanske 2021“ (Wilno w Gdansku 2021) programoje – šiuolaikinei literatūrai ir muzikai skirti renginiai.

Penktadienio popietę, 16 val. kultūros mainų festivalio „Gdanskas Vilniuje 2021“ pradžią iškilmingai paskelbs Vilniaus ir Gdansko miestų atstovai: Vilniaus miesto mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė, Gdansko miesto prezidento pavaduotoja Monika Chabior, Lenkijos Respublikos nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Lietuvos Respublikoje Urszulia Doroszewska.

Po oficialios festivalio atidarymo dalies, visus susirinkusius smagiai pajudėti originaliais gatvės muzikos ritmais Vinco Kudirkos aikštėje kvies Gdansko muzikos akademijos studentų ir absolventų – jaunų instrumentalistų grupė „DownTown Brass“. Naujojo Orleano gatvės grupių stilistine įvairove ir šiuolaikiniais pasaulio pučiamaisiais orkestrais besižavinčių muzikantų pasirodymai yra žinomi bei populiarūs Gdanske ir garsėja originaliais pučiamųjų bei mušamųjų instrumentų ritmų deriniais, kur originalios populiarios, lengvos ir džiazo muzikos aranžuotės dera su turtinga ir neįprasta instrumentuote.

„Visi sutinkame, kad šis festivalis yra unikalus kultūrinės įvairovės požiūriu, nes be pagrindinės programos, kurios metu galime nuvykti į koncertą, parodą, autorinį susitikimą, mugę ar net dirbtuves, skatina tarptautinę integraciją ir savo tapatybės apmąstymus“, – džiaugiasi, kad savo pasirodymu gali stiprinti Lenkijos ir Lietuvos draugystę ir ryšius, Vilniuje gimusį senelį turinti grupės „DownTown Brass“ atstovė Agata Ławicka.

Penktadienį nuo 17.30 val. festivalio organizatoriai kviečia Lietuvos rašytojų sąjungoje, Rašytojų klube susitikti su Gdansko poetu, žurnalistu, filosofu, teisininku, dr. Tomaszu Snarskiu, kuris pristatys savo naujausius kūrinius: knygą „Katalikų bažnyčia mirties bausmės akivaizdoje“ ir poezijos knygą „Żmuta“. Diskusijoje „Tarp teisės, poezijos ir moralės“ taip pat dalyvaus poetas ir vertėjas Eugenijus Ališanka, br. kunigas Arūnas Peškaitis OFM. Renginio moderatorius – poetas ir vertėjas Tomas Taškauskas.

Šiais metais Gdanske Vilniaus Pal. Kun. Mykolo Sopočkos hospiso darbą ir kasdienynę pristačiusi jos įkūrėja sesuo Michaela Rak, gerąja patirtimi dalinsis ir Vilniuje – šeštadienį, rugsėjo  18 d., 11.00 val., Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje vyks diskusija „Mažos iniciatyvos dideliems dalykams“.

Šeštadienį festivalį artistiškai užbaigs svingo muzikos garsai – Vilniaus rotušėje 18 val. koncertuos džiazo atlikėja Krystyna Durys su grupe. Daugybės konkursų ir apdovanojimų laureatė iš Gdansko įkvėpta džiazo karalienės Ellos Fitzgerald bei tokių vokalisčių kaip Pattie Austin ir Natalie Cole kūrybos, žavisi svingo, diksilendo ir bossa novos tendencijomis. Krystyna Durys ir grupės nariai:  Dawid Lipka (trimitas), Marcin Janek (saksofonas), Adam Wisniewski (trombonas), Michał Gozdek (klavišiniai), Jarosław Stokowski (kontrabosas), Adam Zagrodzki (būgnai) Vilniui dovanos vieną iš savo teminių koncertų, su kuriais jau apkeliavo Lenkiją ir dalyvavo įvairiuose festivaliuose Indonezijoje, Danijoje, Švedijoje, Čekijoje ir Slovakijoje.

„Kurdami komandą turėjome omenyje vieną tikslą – mes norime nuo užmaršties išgelbėti XX amžiaus pirmoje pusėje sukurtą svingo muziką. Savo koncertais primename gražias melodijas ir jų atlikėjus. Tęsdami festivalio metu pristatytą stilistinės įvairovės tradiciją, norime vilniečiams pristatyti savo originalią šios muzikos perspektyvą“, – kad gali būti tokios senos tradicijos iniciatyvos dalimi ir kartu kurti džiaugiasi dainininkė Krystyna Durys.

Primename, kad festivalis „Vilnius Gdanske“ šiais metais vyko rugsėjo 3–5 dienomis Gdansko Forumo aikštėje. Trečius metus iš eilės festivalio programa buvo turtinga literatūrai skirtais renginiais, kuriuos organizavo ir moderavo festivalio meno vadovas, juristas ir poetas Tomašas Snarskis.

Renginiuose buvo diskutuojama apie Gdansko, Vilniaus ir baltų tapatybes, pasienį ir daugiakultūriškumą. Susitikimuose ir diskusijose dalyvavo bei naujausius šiuolaikinės lietuvių literatūros kūrinius pristatė LR kultūros atašė Lenkijoje Rasa Rimickaitė,  Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė-Augustinienė, LRS narys Romualdas Mieczkowskis, Gdansko miesto prezidentė Aleksandra Dulkiewicz, LR ambasadorius Lenkijoje Eduardas Borisovas, Vilniaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė, Gdansko ir Vilniaus savivaldybių delegacijos. Kultūrinius renginius paįvairino iš Vilniaus atvykę atlikėjai Rokas ir Eglė Kašėtos, Vilniaus kultūros centro žydų dainų ir šokių ansamblis „Fajerlech“, grupė „Planeta Polar“ ir ansamblis „Will’N’Ska“.

Festivalio organizatoriai: Vilniaus miesto savivaldybė, Gdansko miesto savivaldybė, Vilniaus kultūros centras

Festivalio partneriai: Lietuvos rašytojų sąjunga, Rašytojų klubas, Vilniaus rotušė, Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Pal. Kun. Mykolo Sopočkos hospisas, portalas „L24.lt“ ir lenkų žiniasklaidos atstovai „Znad Wilii“ ir žurnalas „Kurier Wileński“

FESTIVALIO RENGINIAI NEMOKAMI. Įėjimas su galimybių pasu.

Daugiau informacijos apie festivalį:  https://www.facebook.com/events/189027956533308/