Svarbi informacija
Projekto „Švaros ambasadoriai“ organizatoriai: telkimės, švaros ambasadoriais gali tapti visi
Perdirbimu grįstas atliekų tvarkymas ir atsakingas požiūris į aplinkos saugojimą priklauso nuo kiekvieno žmogaus įsitraukimo ir bendruomeniškumo. Tačiau nors daliai gyventojų atliekų rūšiavimas jau seniai tapo savaime suprantamu elgesio standartu, kiti vis dar netiki šios temos svarba. Nuo rugsėjo 27 d. į gatves sugrįžo projektas „Švaros ambasadoriai“, kurio komanda su gyventojais bendraus atliekų tvarkymo tema, atsakys į rūpimus klausimus, sieks išsiaiškinti, kaip rūšiavimą padaryti kasdieniu įpročiu, bei kvies kartu skleisti gerąją atliekų kultūros žinią.
Švaros ambasadoriumi gali tapti kiekvienas
Projektas „Švaros ambasadoriai“ yra viena iš pernai Vilniaus apskrities tvarkymo centro (VAATC) pradėtų „Atliekų kultūros“ iniciatyvų. Rugsėjo 27 dieną prasidėjusi kampanija vyks mėnesį.
Kampanijos metu kiekvienas yra kviečiamas tapti švaros ambasadoriumi bei paraginti prie teisingo atliekų tvarkymo prisidėti ir kitus. „Švaros ambasadorių“ komanda vyks į miestus ir miestelius, kur kvies gyventojus pabendrauti visais rūpimais rūšiavimo klausimais. Savo aplinka besirūpinantys, globalioms problemoms neabejingi gyventojai taip pat yra kviečiami būti aktyvūs savo realioje aplinkoje ir socialinėse paskyrose internete: parodyti solidarumą žymint Facebook paskyrą kampanijos ženkleliu ar pasidalyti savo gerąja rūšiavimo patirtimi, sekti „Atliekų kultūros“ socialinių paskyrų naujienas, užpildyti anketą apie atliekų rūšiavimą internetu https://bit.ly/SvarosAMB21 ar sugalvoti kitą originalų būdą, kaip į atliekų rūšiavimą įtraukti kuo daugiau žmonių.
Pasak VAATC direktoriaus Tomo Vaitkevičiaus, atliekų kultūros sėkmė ir diegimas visuomenėje priklauso nuo kiekvieno gyventojo, kuris gali skleisti žinią apie tinkamą atliekų tvarkymą ir rūšiavimą. „Dažnai atrodo, kad gerosios idėjos gamtai tampa išskirtine tam tikro aplinkosaugos elito sritimi. Tačiau taip nėra ir negali būti. Norime paskatinti žmones aktyviai dalyvauti projekto veiklose ir pasakyti, kad spręsdami šias problemas visi esame labai svarbūs ir tik kartu galime pakeisti situaciją.“
Akcijos metu įvairiose viešose vietose apsilankysiantys švaros ambasadoriai išklausys žmonių pasakojimus, atsakys į kylančius klausimus, suteiks informaciją apie tinkamą atliekų tvarkymą ir rūšiavimą bei vykdys gyventojų apklausą. Surinkti duomenys bei jų pagrindu parengtos rekomendacijos, padėsiančios vykdyti atliekų tvarkymą tikslingiau, bus pateiktos visuomenei ir institucijoms, įmonėms, organizuojančioms bei kitaip dalyvaujančioms atliekų tvarkymo sistemoje.
Šalia edukacijos ir vykdomos apklausos projektas turi dar vieną tikslą – skleisti „Švaros ambasadorių“ misiją. „Labai svarbu suprasti, kad aplinkos saugojimas yra būtinybė ir kad atliekų tvarkymas nėra tik valdžios institucijų ar atliekų tvarkytojų užgaida. Kampanija „Švaros ambasadoriai“ sudaro puikią galimybę bendrauti atliekų kultūros tema, nebijoti ir drąsiai vienu balsu kalbėti apie tai, kuo tikime, bei būti išgirstiems. Iniciatyva parodo, kad švaros ambasadoriais daugybė žmonių gali būti kiekvieną dieną“, – mintimis dalijasi T. Vaitkevičius.
Šių metų akcija žada naujoves
Akcijos koordinatorė Indrė Kazakauskaitė pasakoja, kad bendraudami su gyventojais, švaros ambasadoriai sieks perprasti atliekų tvarkymo įpročius, išsiaiškinti su kokiomis problemomis žmonės susiduria, kokios jų priežastys ir galimi sprendimo būdai. Projektas yra edukacinis, todėl ambasadoriai žaismingai tikrins sutiktų gyventojų žinias apie atliekų tvarkymą ir sieks atsakyti į kylančius klausimus.
„Kviesime žmones išsakyti savo nuomonę. Kalbėsime apie tai, ar jie rūšiuoja atliekas, ar konteineriai tvarkingi, ar gyventojai naudojasi didelių gabaritų surinkimo ir DĖK‘UI stotelėmis, tekstilei skirtais konteineriais. Jei žmogus nežinos apie tokias stoteles, tuomet ambasadoriai suteiks reikalingą informaciją arba papasakos, kur jos ieškoti. Mūsų misija – kalbėti apie tai, kas yra gerai, ar gali būti geriau bei ieškoti galimų problemų sprendimo būdų. Jei žmogus kažko nežino, sieksime jį informuoti, o ne sugėdinti. Įgiję daugiau žinių, gyventojai vėliau ir patys supras, kaip tinkamai atliekas tvarkyti. Edukacija yra geriausias kelias į teigiamą pokyti“, – teigia I. Kazakauskaitė
Nors tiesioginiai susitikimai numatyti Vilniaus mieste ir apskrityje, šių metų akcija išskirtinė tuo, kad švaros ambasadoriais kviečiami tapti ne tik Vilniaus regiono, bet visos Lietuvos žmonės. Projektas plečiasi ir iš gatvių persikelia ir į socialinius tinklus. Tapti švaros ambasadoriais gyventojai gali ir neišėję iš namų dalyvaudami apklausoje elektroniniu būdu, dalydamiesi savo gerosiomis praktikomis socialinėje „Atliekų kultūros“ paskyroje, dalyvaudami žaidimuose bei kitaip įsitraukdami į nuolat vykstančias „Atliekų kultūros“ veiklas.
„Nepriklausomai nuo to, kur gyvena, žmonės yra kviečiami kalbėti apie visoje Lietuvoje esančias tas pačias problemas. Tikimės, kad kampanija kiekvienais metais plėsis vis labiau ir turėsime vis didesnes galimybes pakalbinti daugiau žmonių, dar labiau juos įtraukti. Šiais metais švaros ambasadoriai bus mobilesni ir dar daugiau laiko praleis gatvėse, kur bendraus su sutiktais gyventojais. Tai leis išgirsti skirtingesnes žmonių patirtis ir jas palyginti“, – šių metų naujoves vardija projekto koordinatorė.
Nekantrauja pradėti
Akcijos metu su gyventojais bendraus komunikabilių, aktyvių, atliekų kultūra besirūpinančių ir šia tema besidominčių švaros ambasadorių komanda. Vienas iš švaros ambasadorių Erikas Jatkūnas akcijoje dalyvavo ir praėjusiais metais. Todėl šių metų iniciatyvą jis pasitinka nekantraudamas ir pakilios nuotaikos. Akcijos dalyvis tikisi, kad turima patirtis leis darbuotis dar našiau ir padės išsiaiškinti, kokių žinių apie taisyklingą atliekų tvarkymą gyventojams reikia labiausiai.
„Įsitraukimas į projektą „Švaros ambasadoriai“ yra neįkainojama patirtis, išmokiusi ne tik geriau suprasti kasdienius žmonių rūpesčius, bet ir rasti jiems sprendimo būdus. Praėjusiais metais išryškėjo pagrindinė problema, jog dauguma žmonių nežino, kodėl turi rūšiuoti ir kokia to nauda. Pirmosios akcijos metu labiausiai įsiminė, kad žmonėms trūksta žinių, todėl ir šiais metais grįžtu spręsti šių klausimų“.
E. Jatkūnas džiaugiasi, kad projektas „Švaros ambasadoriai“ jam suteikia galimybę prisidėti prie kitų žmonių gyvenimo sąlygų gerinimo. „Būtent tokie dalykai man labiausiai rūpi, todėl nė trupučio nedvejojau prisijungdamas prie švaros ambasadorių. Šis projektas yra viena iš labai svarbių mažų dėlionės dalių, kuri sudarys visumą geresniam žmonių gyvenimui ateityje“ – lūkesčiais dalijasi vienas iš švaros ambasadorių.
Taip pat skaitykite:
Mažos taršos zonos pilotinis projektas – siekiama išbandyti naudingumą
Nuo gruodžio 2 d. startuoja Vilniaus mažos taršos zonos pilotinis projektas (ES Horizon 2020, „CF4Cities“ projektas). Šia iniciatyva siekiama išbandyti mažos taršos zonos veikimo principus ir naudingumą Senamiesčio teritorijos dalyje. Pilotinio projekto metu bus atliekami oro... ❯❯❯
2024-12-02
Daugiabučių modernizacijos architektūros gairės: gyventojai pateikė konkrečių pastebėjimų dėl patalpų mikroklimato
Gyventojų susidomėjimas daugiabučių modernizacijos procesais auga, todėl kuriant pastatų atnaujinimo kokybę gerinančius projektus, jie aktyviai įsitraukia. Vilniaus miesto savivaldybės kartu su daugiabučių atnaujinimą administruojančia įstaiga „Atnaujinkime miestą“ ir... ❯❯❯
2024-11-11
„Grinda“ pradėjo pilnos apimties Vilniaus Senamiesčio priežiūrą
Miesto aplinkos ir infrastruktūros sprendimus įgyvendinanti įmonė „Grinda“ nuo lapkričio 1 d. pradėjo vykdyti sostinės Senamiesčio priežiūrą. Maždaug 89 hektarų ploto teritorijoje bendrovė šiukšlių surinkimą ir šlavimą, lapų grėbimą, transporto stotelių priežiūrą,... ❯❯❯
2024-11-07
Vilniaus senamiestyje planuojama mažos taršos zona
Pagal LR alternatyvių degalų įstatymą, savivaldybių tarybos privalo ne vėliau kaip iki 2025 m. sausio 1 d. nustatyti mažos taršos zonas didžiuosiuose miestuose. Vilnius ne išimtis – Vilniaus miesto taryba pradėjo svarstyti mažos taršos zonos nustatymą senamiestyje, siekiant... ❯❯❯
2024-11-06
Vilnius užsibrėžė iki 2030-ųjų sumažinti išmetamą CO2 kiekį penkis kartus
Vilniaus stogų pavertimas žaliosiomis oazėmis, lietaus vandens surinkimas laistymui ar bendras fondas ekstremalių situacijų padariniams šalinti – šios ir daugybė kitų idėjų buvo pateikta spalio 17 dieną vykusioje diskusijoje dėl Vilniaus žaliojo miesto vizijos ir... ❯❯❯
2024-10-21
Vilnius pirmadienį pradės šildymo sezoną: daugiau šilumos iš atsinaujinančių energijos šaltinių ir 27 proc. mažesnė nei pernai šilumos kaina
Vilniaus miesto savivaldybė ir AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) skelbia apie šildymo sezono pradžią – šildymas mieste bus įjungtas nuo spalio 14 d. 2024–2025 m. sezonas pradedamas 27 proc. mažesne šilumos kaina nei pernai spalį. Šio mėnesio šilumos kaina Vilniuje siekia 5,83... ❯❯❯
2024-10-10