UNESCO Vilniui suteikė literatūros miesto statusą

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Nuo senų laikų garsėjusi kaip atvira visoms tautoms, kalboms ir kūrybingiems žmonėms, Lietuvos sostinė šiandien Europai ir visam pasauliui turi dar vieną žinią – Vilnius pripažintas kultūrą, rašytojus ir skaitytojus mylinčiu miestu. Tapęs UNESCO literatūros miestu, Vilnius kviečia „Skaityti kitą“.

Kartu su Vilniumi literatūros miesto statusas suteiktas Gioteburgui (Švedija) ir Džakartai (Indonezija). Tarp UNESCO literatūros miestų jau yra Krokuva ir Vroclavas (Lenkija), Utrechtas (Nyderlandai), Lvovas (Ukraina), Tartu (Estija), Liubliana (Slovėnija) – apie 40 pasaulio miestų.

„Vilnius gavo UNESCO pripažinimą kaip literatūros miestas. Jis tikrai toks yra. Bent jau man – pradedant nuo Gedimino laiškų, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius. – Tada Adomas Mickevičius. Tada Česlovas Milošas, Romainas Gary. Tada Ričardas Gavelis, Jurgis Kunčinas, Kristina Sabaliauskaitė. Mes ne tik rašome, bet ir skaitome. Ir švenčiame skaitymą – Knygų mugė, literatūros festivaliai, atvira skaitykla Lukiškių aikštėje. Paraiškai rengėmės ir ruošėmės nuo 2018-ųjų. Ačiū visiems, kurie prisidėjo, palaikė, o ypač – visiems skaitantiems ir rašantiems.“

Vilniuje į literatūros pažinimą galimybę įsitraukti turi skirtingos socialinės grupės. Tautinės bendrijos gali mokytis gimtąja kalba ir taip geriau pažinti savo tautos literatūrą. Daugelis švietimo organizacijų pritaikomos neįgaliųjų poreikiams. Senjorai aktyviai įsitraukia į trečiojo amžiaus universitetų veiklą. Vilniuje literatūrą kuria tiek profesionalūs rašytojai, tiek mėgėjai.
„Gautas UNESCO literatūros miesto statusas – reikšmingas įvertinimas mūsų miestui ir šaliai ir didelio komandinio darbo rezultatas. Paraišką, pristatančią Vilnių kaip atvirą ir draugišką literatūros kūrėjams ir gerbėjams miestą, rengė profesionalūs ekspertai, turintys daugelio metų patirtį literatūros, leidybos, kultūros srityse. Dėkoju visai komandai, o kiekvieną vilnietį ir miesto svečią kviečiu iš naujo pažinti literatūrinį sostinės veidą“, – sakė kultūros sritį kuruojanti vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Sostinės architektūra yra pažymėta literatūros akcentais – UNESCO pasaulio paveldo saugomame Vilniaus senamiestyje driekiasi Literatų gatvė, Milošo laiptai kviečia užsukti į senamiestį, visame mieste galima atrasti paminklų, gatvių, skverų, pavadintų žymių literatūros atstovų pavardėmis.

Paraiškai ruoštasi nuo 2018 metų bendradarbiaujant su partneriais – Lietuvos nacionaline UNESCO komisija, Lietuvos leidėjų asociacija, Lietuvos rašytojų sąjunga ir Vilniaus miesto savivaldybės centrine biblioteka. UNESCO literatūros miesto statusas yra nuolatinis.