Tarptautinę žmonių su negalia dieną – paralimpiečių įvertinimas sostinės baseinui

Gruodžio 3 d., pasauliui minint tarptautinę žmonių su negalia dieną, išskirtinio įvertinimo sulaukė Vilniaus Fabijoniškių baseinas. Didžiausią sostinės baseiną papuošė specialus lipdukas su Lietuvos paralimpiečių simboliu – gile. Šie lipdukai visoje Lietuvoje žymi sporto infrastruktūros objektus, prieinamus žmonėms su negalia. Jau kitų metų pavasarį simbolines giles sujungs virtualus žemėlapis, kuris bus prienamas šiuo metu kuriamos mobiliosios programėlės vartotojams.

Specialų lipduką ant Fabijoniškių baseino užklijavo paralimpinis čempionas ir Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius, baseino vadovas Gintas Teslia bei paraatletas, triatlonininkas Ernestas Česonis.

„Labai smagi akimirka, ypač dėl to, jog ir pats plaukiu šiame baseine. Iš patirties žinau, jog čia sudarytos puikios sąlygos sportuoti ne tik sveikiems, bet ir negalią turintiems žmonėms. Čia yra specialus keltuvas, padedantis nevaikštantiems. Visos sąlygos yra, reikia tik pasiryžti judėti ir atvykti čia.

Džiaugiuosi, kad negaliai pritaikytų sporto objektų daugėja visoje Lietuvoje. Kuo daugiau žmonių su negalia sportuos, tuo geriau bus visuomenei“, – sakė triatlonininkas E. Česonis.

Simbolinės gilės, žyminčios, kad objektas pritaikytas ir žmonėms su negalia, suteiktos jau kelioms dešimtims sporto objektų visoje Lietuvoje.

„Kuriame savo miestą, kuris yra atviras ir draugiškas visiems. Teisę į fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenseną, o tuo pačiu ir socializavimąsi turi kiekvienas žmogus, kiekvienas vilnietis.

Todėl siekiame, kad žmonių su negalia judėjimui pritaikytų objektų sostinėje atsirastų kuo daugiau. Ar tai būtų senesnių sporto erdvių renovavimas, ar visiškai naujų objektų statyba“, – komentavo sostinės mero pavaduotojas V. Benkunskas.

Lietuvos paralimpinio komiteto projektas „Mes draugiški negaliai“ startavo lygiai prieš metus ir per metus prie šio projekto prisijungė jau beveik dvi dešimtys šalies savivaldybių.

„Labai kviečiu visas šalies savivaldybes aktyviai dalyvauti projekte ir siūlyti savo miestų sporto objektus. Esame pasirengę pakonsultuoti, patarti, kaip sales, aikštynus ir kitus objektus padaryti draugiškesnius žmonėms su negalia, nes mūsų paraatletai turi daug patirties šioje srityje.

Lietuvoje sportuoja tik 2 procentai žmonių su negalia, siekiame šį skaičių padidinti. Valstybės kontrolė yra konstatavusi, jog viena didžiausių problemų – informacijos apie sportui pritaikytą infrastruktūrą nebuvimas. Siekiame užpildyti šią spragą“, – sakė Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas M. Bilius.

Jau 2022 m. pavasarį žmonėms su negalia prieinamus sporto objektus sujungs virtualus žemėlapis, kuris aprėps visas Lietuvoje savivaldybes ir bus prieinamas mobiliojoje programėlėje.

„Mobilios programėlės kūrimo darbai jau vyksta. Norime, kad žmonės su negalia vienoje vietoje rastų visą informaciją apie galimybes sportuoti, leisti laiką aktyviai. Žemėlapis informuos, kokiame mieste ir kokiame objekte, kokia sporto šaka gali užsiimti žmogus.

Be to, programėlė turės kitų naudingų funkcijų. Čia bus galima rasti naudingų patarimų sportuojantiems, skaityti naujienas apie paralimpinį sportą, sužinoti įkvepiančias paraatletų istorijas“, – pasakojo Lietuvos paralimpinio komiteto plėtros vadovė Asta Narmontė.

Nuotr. Parateam.lt

Projektas bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.