Tvarkomos istorinės Vilniaus kapinės – restauruota koplyčia, prasidės medžių priežiūros darbai

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Kultūros vertybių registrui priklausančiose istorinėse Bernardinų ir Rasų kapinėse atlikta medžių inventorizacija ir nustatyti didžiausią grėsmę kapavietėms bei kapinių lankytojams keliantys medžiai. Apie 100 medžių bus apgenėti, sutvirtintos jų lajos, pašalintos nudžiūvusios šakos. Darbai pradedami šią savaitę.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyrio vedėjas Vytautas Račkauskas sako, kad nors medžiai formuoja senąją kapinių identitetą ir aplinką, būtina apsaugoti ir kultūrinius paminklus. Nemaža dalis medžių bus sutvarkyti apgenint, tačiau kai kuriais atvejais nėra galimybių išsaugoti medžių arba jų sutvirtinti dėl dydžio ir svorio. Bus pašalinti du Rasų (klevas ir tuopa) ir keturi Bernardinų (2 klevai, tuopa, uosis) kapinėse avaringi, pačios prasčiausios būklės medžiai, kurie po stipresnio snygio ar vėjo gali sukelti grėsmę. Sudėtingi avaringų medžių šalinimo darbai patikėti UAB „Ecoservice“ specialistams, kurie, saugant kapavietes ir paminklus, supjaustytus medžius dalimis atsargiai nuleis ant žemės.

Nuotr. Monikos Čekanauskaitės

Vilniaus savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus pavaduojanti vedėja Jolita Noreikienė informavo, kad pagal valstybinės paveldosaugos programą jau restauruota Vilniaus senosiose Šv. apaštalų Petro ir Povilo, kitaip dar vadinamose Saulės, kapinėse esanti Šv. Vincento Pauliečio koplyčia.

1811 metų rugpjūčio 3 dieną pašventintos koplyčios tvarkymo darbai savivaldybei kainavo 50 tūkst. Eur, tiek pat prisidėjo ir valstybė. Darbus organizavo biudžetinė įstaiga Kultūros infrastruktūros centras, darbus atliko UAB „Statresta“.

Vilniuje yra 17 istorinių kapinių, kurios saugo garbių kultūros, mokslo ir visuomenės veikėjų bei kitų vilniečių atminimą. Tai Rasų, Bernardinų, Šv. apaštalų Petro ir Povilo, Antakalnio, taip pat Stačiatikių, Sentikių, karaimų ir totorių, žydų, evangelikų reformatų ir kt. Kapinės. Istorinių kapinių teritorijos ir saugomų vertybių kiekis yra labai didelis, todėl jos tvarkomos atsižvelgiant tiek į savivaldybės, tiek ir valstybės į finansines galimybes.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt
Nuotr. Sauliaus Žiūros, Monikos Čekanauskaitės