Lietuvos vėliavos dieną Gedimino pilies bokšte iškilmingai iškelta Trispalvė

Minint Lietuvos vėliavos dieną, Gedimino pilies bokšte sausio 1 d. surengta Trispalvės pakėlimo ceremonija. Ši proga šiemet minima jau 103-ąjį kartą, tęsiant 1919 m. pradėtą tradiciją.


„Čia suplevėsavusi Trispalvė – tiek prieš 103 metus, tiek dabar – įkūnijo bendrystės ir tapatumo jausmą. Šiandien, kai susiduriame su daugybe grėsmių ir iš išorės, ir šalies viduje, turime to nepamiršti. Galų gale, nepaisant visų savo skirtumų, esame viena tauta. Mus vienija šimtmečiai istorijos, bendri praradimai ir laimėjimai, ir svarbiausia – meilė laisvei, Lietuvai ir vieni kitiems. Mūsų pareiga – kasdien sau tai priminti. Tik tai darydami, mes būsime nepalaužiami“, – sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas. – „Istorikai apie mūsų Trispalvę sako štai ką – ji buvo sukurta prisimenant ne tik į istorines ištakas, bet ir žvelgiant į ateitį, būtent dėl to joje atsirado viltį ir šviesą simbolizuojanti geltona juosta. Apie ateitį turime galvoti ir mes – kokia Lietuva bus rytoj, priklauso tik nuo mūsų. Kurkime ją šviesią.“


Naujoji vėliava tradiciškai pakeitė 2021 m. toje pačioje vietoje plevėsavusią Trispalvę. Senoji iškilmingai perduota saugoti Vilniaus „Laisvės“ gimnazijai, pernai itin pasižymėjusiai pilietiškumu. Sprendimą perduoti Trispalvę Naujojoje Vilnioje įsikūrusiai mokyklai speciali komisija priėmė įvertinusi bendruomenės pastangas puoselėjant Lietuvos rezistencijos atminimą ir aktyvią veiklą, sutelkiančią ne tik gimnazijos mokinius, personalą ir Naujosios Vilnios gyventojus, bet ir įtraukiančią kitas Lietuvos mokyklas.


Lietuvos vėliava pirmą kartą Gedimino pilies bokšte iškelta 1918 m. viduryje, tačiau netrukus okupacinė Vokietijos valdžia nurodė ją pakabinti šalia Vokietijos vėliavos. Ši idėja Lietuvos Valstybės Tarybos Prezidiumui pasirodė nepriimtina, todėl Trispalvė bokšte iškelta jau nepriklausomoje Lietuvoje, 1919 m. sausio 1 d. Nors po to ji dar kelis kartus buvo nuplėšta okupantų, 1988 m. vėl iškilo ir nuo to laiko liudija Lietuvos valstybingumą.


Nuo Nepriklausomybės pradžios sausio 1-oji minima kaip valstybinė šventė – Lietuvos vėliavos diena. Pirmąją Naujų metų dieną kasmet rengiama iškilminga vėliavos pakeitimo ceremonija, kurią organizuoja Vilniaus miesto savivaldybė, Krašto apsaugos bei Kultūros ministerijos.

Trispalvę Gedimino pilies bokšte iškėlė Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai. Ceremonijoje taip pat dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Krašto apsaugos ministras Alvydas Anušauskas, Vilniaus miesto mero pavaduotojas Valdas Benkunskas, taip pat kariškiai: Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų būrys, Lietuvos šaulių sąjungos Vilniaus apskrities 10-osios rinktinės būrys, Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės choras „Aidas“, taip pat Kovų už Lietuvos laisvę dalyviai.