Pažeidėjų pavojingai palikti automobiliai gali būti nutempti

Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos pareigūnams praėjusiais metais teko aiškintis per 47 tūkst. kelių eismo pažeidimų. Nuo sausio 1 d. įsigaliojo nauja tvarka – taisykles pažeidusius automobilius gali nutempti ir savivaldybės pareigūnai. Tikimasi, vairuotojai atidžiau žiūrės, kur palieka automobilį ir ar jis nesukelia nepatogumų ir net pavojaus kitiems.

„Kone pusė šimto tūkstančių pažeidimų per metus yra didžiulis skaičius. Dalis vairuotojų net nesusimąsto, kad palikdami automobilį neleistinoje vietoje kelia pavojų kitiems eismo dalyviams. Dėl neatsakingo kai kurių vairuotojų poelgio pėsčiųjų takais negali naudotis neįgalieji ar tėvai su kūdikių vežimėliais, o dėl užstatytų atliekų konteinerių kartais visame kvartale lieka neišvežtos šiukšlės. Baudos ne visais atvejais veiksmingos, tačiau automobilio nutempimas, tikimės, taps papildoma motyvacija būti atidesniems“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Adomas Bužinskas.

Nors tvarka įsigaliojo nuo sausio 1 d., Vilnius pradeda permainas nuo aktyvios informacinės kampanijos vairuotojams apie kylančias grėsmes, pasekmes, kaip toks pažeidimas bus vertinamas artimiausioje ateityje, bet kol kas pažeidėjų automobiliai nenutempinėjami.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Kaip veiks naujovė

Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai kartu su „Susisiekimo paslaugų“ ir Vilniaus atliekų sistemos administratoriaus (VASA) kontrolieriais bei rajonų seniūnais sudarys vietų, kuriose dažniausiai padaromi grubūs stovėjimo KET pažeidimai, sąrašus. Įvertinus jas, bus sudaryti maršrutai, kuriais kasdien patruliuos specialus transportavimo sunkvežimis su viešosios tvarkos pareigūnu.

„Iš pradžių pažeidėjai bus išaiškinami patruliuojant. Transportavimo sunkvežimiui pakėlus pažeidėjo automobilį, sprendimas jau nebus keičiamas. Jei vairuotojas kaip tik tuo metu ateis prie savo automobilio, jis turės rinktis – arba automobilis nuvežamas į saugomą aikštelę, arba perstatomas į arčiausiai esančią leistiną neapmokestintą stovėjimo vietą, tačiau abiem atvejais vairuotojui vis tiek teks susimokėti ne tik baudą už KET pažeidimą, bet ir už vilkiko darbą“, – aiškina Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Andžej Dinikis.

Automobilio transportavimo kaina sieks apie 50 Eur, o jei automobilis bus nuvežtas į saugojimo aikštelę, pažeidėjui teks susimokėti dar ir už automobilio saugojimą – suma gali siekti iki 10 Eur už parą.

Grįžęs ir neradęs automobilio, pažeidėjas turėtų kreiptis telefonu 112. Bendrojo pagalbos centro operatorius suteiks informaciją, kas nutempė automobilį ir kur kreiptis dėl jo atsiėmimo. Jei tą pačią dieną po automobilio nutempimo vairuotojas nepasiges transporto priemonės, per vieną darbo dieną automobilio savininkui turimais kontaktais bus išsiųsta informacija apie automobilio nutempimo faktą ir atlikti reikiamais veiksmais.

A. Dinikis pažymi, kad iš pradžių Vilniuje patruliuos vienas vilkikas, o per dieną bus galimybė nutempti iki 10 KET pažeidžiančių automobilių. Prioritetas bus skiriamas reprezentacinėms miesto vietoms, skverų prieigoms, viešojo transporto stotelėms bei toms vietoms, kuriose lankosi daugiausiai gyventojų.

„Jei sužinotume, kad daugiabučio kieme automobilis akiplėšiškai pastatytas vaikų žaidimo aikštelėje, jis būtų nutemptas. Tačiau iš pradžių daugiabučių kiemuose patruliuoti neketiname, sutelksime dėmesį į įvažiavimus į kiemus“, – priduria A. Dinikis.

Dažniausiai užduodamus klausimus ir atsakymus rasite čia:

1. Kodėl reikėjo keisti taisykles ir kokia šios naujovės nauda miestiečiams?

Nuo sausio 1 dienos KET taisykles pažeidžiančius ir pavojų kitų eismo dalyvių saugumui keliančius automobilius nutempti gali ne tik policija, bet ir savivaldybių pareigūnai. Per mėnesį Vilniuje vien viešosios tvarkos pareigūnai nustato apie 2000 KET pažeidimų, kurių dalis yra itin šiurkštūs, kelia grėsmę kitiems, sudaro kliūtis, pavojingas eismo situacijas, trukdo atlikti darbus, judėti po Vilnių darniai ir sklandžiai.

2. Kokiu atveju jūsų automobilis tikrai bus nutemptas priverstinai?

Pirmiausia bus išvežti tie automobiliai, kurie pastatyti draudžiamoje vietoje, kelia grėsmę kitų eismo dalyvių saugumui (užstoja matomumą), pažeidžia kitų eismo dalyvių judėjimo galimybę (važiuoti dviračių taku, eiti šaligatviu), trukdo privažiuoti avarinėms tarnyboms, trukdo šiukšliavežiams privažiuoti prie atliekų konteinerių.

Pavyzdžiui:

Ant ir šalia pėsčiųjų perėjų;
Ant dviračio ir pėsčiųjų tako;
Ant šaligatvio nepaliekant pločio judėti kitiems eismo dalyviams;
Sankryžose ir prie pat jų, kai automobilis užstoja matomumą;
Prie ištisinių linijų;
Neįgaliųjų vietose (išskyrus privačias ar prekybos centrų aikšteles);
Viešojo transporto juostose ir stotelėse;
Prie konteinerių;
Jei automobilis blokuoja ar trukdo eismui.

3. Kaip bus elgiamasi kiemuose, kuriuose nėra ženklų?

Iš tų vietų, kur automobiliai bus pastatyti pagal galiojančias KET taisykles arba stovi taip, kaip nurodo automobilių statymą nurodantys ženklai, automobiliai nebus nutempiami. Daugumoje daugiabučių namų kiemų nėra ženklų, nurodančių automobilių statymo būdą, todėl bus vadovaujamasi 150.15 taisykle, nurodančia, kad sustoti ir stovėti draudžiama kelio ir įvažiavimo (išvažiavimo) į (iš) šalia kelio esančią (-os) teritoriją (-os) važiuojamųjų dalių sankirtoje ir arčiau kaip 5 m atstumu nuo jos (toje kelio pusėje, kurioje yra nurodytas įvažiavimas (išvažiavimas) į (iš) šalia kelio esančią (-os) teritoriją (-os)), išskyrus tuos atvejus, kai ten stovėti leidžia stovėjimo vietą nurodantys kelio ženklai.

4. Ar vairuotojui bus pranešama apie tai, kad jo automobilis nuvežamas?

Tuo metu, kai automobilis nuvežamas, savininkas nebus ieškomas, tačiau ne vėliau kaip kitą darbo dieną transporto priemonės savininkui/valdytojui turimais kontaktais bus išsiųstas priverstinio transporto priemonės nuvežimo aktas.

5. Kur kreiptis, jei neradote pastatyto automobilio?

Neradus automobilio, reikia skambinti trumpuoju pagalbos numeriu 112. Bendrojo pagalbos centro operatoriai patikrins, ar automobilis buvo nuvežtas, ir suteiks informaciją dėl jo atsiėmimo tvarkos.

6. Kada ir iš kur bus galima atsiimti automobilį?

Automobilį bus galima atsiimti visą parą iš paslaugos tiekėjo saugomos aikštelės, informaciją apie automobilio atsiėmimą bus suteikiama trumpuoju numeriu 19988.

7. Kiek teks susimokėti už automobilio nuvežimą?

Nuvežimo suma 36,30 Eur, taip pat pažeidėjui teks apmokėti automobilio saugojimo kainą aikštelėje, kuri yra 8,47 Eur už parą. Susimokėti turės automobilio savininkas ar vairuotojas.

8. Ar, vairuotojui spėjus ateiti prie automobilio, šis nebus nuvežtas?

Jei automobilis bus jau pakeltas nuo žemės, atgal jis į draudžiamą parkuoti vietą nebus statomas, tačiau vairuotojas galės pasirinkti – ar atsiimti automobilį iš aikštelės, į kurią bus išvežta, ar iš kitos artimiausios leistinos statyti vietos. Bet kuriuo atveju, vairuotojas turės sumokėti vežėjo patirtas išlaidas bei už KET pažeidimą paskirtą baudą.

9. Kaip bus pasirenkami nutemptini automobiliai?

Bus patruliuojama mieste: vilkikas kartu su viešosios tvarkos skyriaus pareigūnu važiuos numatytais maršrutais. Pastebėję taisykles pažeidžiantį ar pavojų kitiems eismo dalyviams keliantį automobilį (stovintį draudžiamoje sustoti ar stovėti vietoje), nutemps automobilį.

10. Kiek laiko nutemptas automobilis bus saugomas aikštelėje?

Saugomas automobilis bus tol, kol jį atsiims vairuotojas arba savininkas. Tuo atveju, jei vairuotojas ar savininkas automobilio neatsiims per 30 dienų, jam bus pateikta sąskaita už automobilio transportavimą ir saugojimą arba bus kreiptasi išieškoti civiline tvarka. Jei savininkas nebus žinomas arba nebus žinoma jo buvimo vieta, bus pradėtos bešeimininkio turto procedūros.

11. Ar bus nuvežamos ir sunkiasvorės transporto priemones?

Viešosios tvarkos pareigūnai nenuvežinės sunkiasvorių transporto priemonių, tik tas, kurių svoris yra iki 3,5 tonos. Dėl sunkiasvorių transporto priemonių priverstinio nuvežimo reikėtų kreiptis į policiją.

12. Ar ir miesto gyventojai gali iškviesti vilkiką, pastebėję pažeidimą?

Kaip ir iki šiol, bus galima apie pastebėtą parkavimo pažeidimą pranešti viešosios tvarkos skyriaus budėtojų telefonu 8 5 219 7948.

13. Ar bus galima kviesti viešosios tvarkos pareigūnus tais atvejais, kai automobilis trukdo vykdyti darbus (kloti asfaltą, valyti kiemus)?

Taip, bus galima, tačiau pirmiausiai situaciją bus bandoma išspręsti susisiekus su vairuotoju, kad šis pats patrauktų transporto priemonę.

14. Ar viešosios tvarkos pareigūnai išveš ir neeksploatuojamus automobilius – seniai stovinčias griuvenas?

Taip, jei nebus žinomas savininkas ar jo buvimo vieta. Tais atvejais, jei savininkas bus žinomas, taikomos baudos. Jei vis vien nepasirūpinama automobilio išvežimu, savivaldybės pareigūnai išveža automobilį priverstinai ir sprendžia dėl konfiskavimo.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]