Tik ketvirtadalis vilniečių išmetamų atliekų yra išrūšiuojamos: VASA siūlo sprendimą

„Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) pernai fiksavo keliolika tūkstančių atliekų tvarkymo pažeidimų sostinėje ir nustatė, kad vilniečiai didelės dalies perdirbimui tinkamų atliekų neišrūšiuoja. Gerindama atliekų tvarkymo kokybę mieste, įmonė sukūrė „Atliekų gidą“ – specialiai Vilniaus gyventojams pritaikytą atsakingo atliekų tvarkymo pagalbininką. Jį vilniečiai ras svetainėje www.atliekugidas.lt.

„Nepaisant edukacinės informacijos gausos, pastebime, kad vilniečiai vis dar ne visiškai tinkamai tvarko kai kurias atliekas – tik ketvirtadalis komunalinių atliekų yra išrūšiuojamos, nors išrūšiuotų atliekų dalis galėtų sudaryti apie 50 proc. Be to, gyventojai itin dažnai atsikrato didelių gabaritų atliekomis prie pačių konteinerių. Kad tokių klaidų gyventojai išvengtų, absoliučiai visą vilniečiams reikalingą informaciją sudėjome į vieną vietą“, – sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

VASA duomenimis, per 2021 m. sostinėje nustatyta daugiau nei 11 000 pažeidimų, kai atliekos buvo paliktos šalia konteinerių. Skaičiuojama, kad tokiu būdu mieste palikta 1 290 tonų nesutvarkytų atliekų. Nemaža dalis jų – didelių gabaritų atliekos (baldai, buitinė technika, statybinės atliekos). Tuo tarpu, tik 3 000 gyventojų pasinaudojo VASA teikiama nemokama didelių gabaritų išvežimo iš namų paslauga.

Vilniaus gyventojų išmetamos pakuotės dažnai patenka į mišrių atliekų, o ne į pakuočių konteinerius. Rūšiuojamos pakuočių atliekos tvarkomos pagal atskirą schemą – už jų tvarkymą gyventojai susimoka įsigydami prekes, todėl jos turėtų keliauti į rūšiavimo konteinerius, o ne papulti į mišrių atliekų sistemą.

„Mūsų turima statistika verčia manyti, kad žmonės tiesiog nežino apie kai kurias atliekų tvarkymo galimybes. VASA pareiga yra tas žinių spragas užpildyti“, – pažymi Justina Prunskienė, VASA direktorė.

Į VASA sukurtą „Atliekų gidą“ įtraukta net 16 skirtingų atliekų rūšių ir jų tvarkymo būdų. Kur mesti pakuotes, tekstilę, ką daryti su sena nebereikalinga sofa, žaliosiomis atliekomis, kur saugiai atiduoti pavojingas atliekas – „Atliekų gide“ gyventojai ras ne tik patarimus, bet ir konkrečius atliekų tvarkytojų kontaktus vilniečiams, informaciją apie nemokamą didelių gabaritų išvežimo iš namų paslaugą, įvairių atliekų surinkimo punktų adresus.

„Atliekų gide“ taip pat atkreipiamas dėmesys į iš pažiūros nedideles, tačiau miesto švarai labai svarbias taisykles: būtinybę uždaryti konteinerio dangtį, neužstatyti privažiavimo prie konteinerių aikštelės automobiliais, nepalikti jokių atliekų šalia konteinerių.

VASA direktorės teigimu, sostinės švarą nulemia visų jos gyventojų pastangos ir atitinkamos žinios: „Tikiu, kad „Atliekų gidas“ padės vilniečiams nepasimesti tvarkant atliekas, edukuos juos svarbiausiais atliekų šalinimo klausimais ir paskatins prisidėti prie miesto švarinimo, kad Vilniuje būtų gera ir jauku gyventi, o mus supanti žalia ir sveika aplinka būtų išsaugota ateities kartoms.“