Svarbi informacija
Sostinės taryba priėmė rezoliuciją dėl šilumos ūkio – siūlo perduoti Vilniaus kogeneracinę jėgainę sostinės žinion

Sauliaus Žiūros nuotr.
Vilniaus miesto savivaldybės taryba šiandien priėmė rezoliuciją dėl Vilniaus šilumos ūkio. Ja Tarybos nariai ragino AB „Ignitis grupę“ paspartinti Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybą ir operatyviau teikti tikslią informaciją apie statybų eigą Vilniaus miesto savivaldybei ir visuomenei. Taryba taip pat pasiūlė Finansų ministerijai apsvarstyti galimybę perduoti Vilniaus kogeneracinės jėgainės valdymą Vilniaus miesto savivaldybei ir AB „Vilniaus šilumos tinklams“.
„Vilniaus miesto savivaldybė yra labiausiai suinteresuota šilumos energijos išteklių diversifikavimu, nes tai leidžia valdyti konkrečios kuro rūšies išbrangimo riziką ir taip išlaikyti stabilias šildymo kainas. O Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybos užbaigimas yra greičiausias būdas tai pasiekti. Matydami, kad projektas vis dar stringa, esame pasiryžę visais įmanomais būdais padėti projektą įgyvendinti laiku, o jei Finansų ministerija tam pritartų – ir apskritai perimti jėgainę iš „Ignitis grupės“ ir užbaigti jos statybas savo jėgomis“, – sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Vilniaus miesto taryba priminė, kad dėl koncerno „Veolia“ dukterinės bendrovės UAB „Vilniaus energija“ neįvykdytų įsipareigojimų atnaujinti sostinės šilumos ūkį ir AB „Ignitis grupės“ laiku neužbaigto Vilniaus kogeneracinės jėgainės projekto, Vilniaus mieste apie 55 proc. šalčiausiais šildymo sezono mėnesiais reikalingos šilumos energijos vis dar yra pagaminama naudojant gamtines dujas.
Dėl to, anot rezoliucijos, beprecedentis gamtinių dujų kainos augimas tarptautinėse energijos išteklių rinkose 2021-2022 m. skaudžiai palietė Vilniaus gyventojus – Vilniaus miesto šilumos ūkyje pagaminamos šilumos energijos kaina padidėjo kelis kartus ir lėmė didesnes išlaidas sostinės gyventojams.
„Labai svarbu suprasti, kad energetikos projektai neįgyvendinami nei per dieną, nei per metus. Praeityje padarytos klaidos iki šiol atsiliepia miesto gyventojams“, – pabrėžia vicemeras.
2002–2017 m. Vilniaus miesto šilumos ūkį valdė nuomininkas – koncerno „Veolia“ dukterinė bendrovė UAB „Vilniaus energija“. Per 15 m. trukusį nuomos laikotarpį UAB „Vilniaus energija“ turėjo pareigą modernizuoti šilumos ūkį bei užtikrinti, kad šilumos ūkis būtų grąžintas geros būklės technine ir ekonomine prasme.
Ekspertų vertinimu, palankiausias laikotarpis pritaikyti gamybos pajėgumus biokurui buvo būtent šilumos ūkio nuomos sutarties laikotarpiu. Tačiau UAB „Vilniaus energija“ taip ir neatliko didelės galios Vilniaus 3-iosios termofikacinės elektrinės modernizacijos, nors tokia pareiga buvo įtvirtinta nuomos sutartyje be jokių papildomų reikalavimų.
Šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybė bei AB „Vilniaus šilumos tinklai“ Stokholmo komerciniame arbitraže yra pareiškusios 560 milijonų eurų priešieškinį koncernui „Veolia“ ir UAB „Vilniaus energija“ dėl minėtų įsipareigojimų neįvykdymo. Vilniaus miesto savivaldybės taryba rezoliucija išreiškė palaikymą pareikštiems reikalavimams, siekiant atlyginti sostinės savivaldybei ir gyventojams padarytą žalą.
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt
Taip pat skaitykite:
Daugelyje įvairios infrastruktūros apsaugos zonų draudimus keičia leidimai kurti jaukesnę aplinką
Įvairios kabelių, laidų, vamzdžių zonos Lietuvoje driekiasi tūkstančius kilometrų, jos užima žymią miestų dalį. Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva jau kelios įvairių apsaugos zonų priežiūrą reglamentuojančios ir vykdančios institucijos peržiūri jose galiojančius... ❯❯❯
2022-05-16
Vietoje masinio šienavimo Vilnius renkasi vešlias pievas
Šį pavasarį Vilnius pristato naujas vejų priežiūros taisykles, pagal kurias mieste vyraus natūralios pievos ir savaime želiantys augalai. Atsisakant šienavimo ten, kur jis nėra būtinas, daugelyje miesto vietų kursis natūralios gamtos oazės, padedančios gyventi jaukiau ir... ❯❯❯
2022-05-12
Vilniaus seniūnijos išdalins 5000 krūmų sodinukų bendruomenėms
Pavasarį kurti žaliąsias erdves gali kiekvienas: Vilniaus seniūnai kviečia gyventojų bendruomenes prisidėti prie žaliojo Vilniaus kūrimo - dalija krūmų sodinukus, kuriuos vilniečiai gali pasisodins patys. Miestiečiams tereikia nepamiršti elementarių želdynų kūrimo... ❯❯❯
2022-04-13
Savavališkai medžius nukirtusių NT plėtotojų „Rewo“ laukia teisminis procesas
Vilniaus savivaldybė šią savaitę kreipsis į Vilniaus miesto apylinkės teismą siekdama, kad nekilnojamojo turto plėtotojas „Rewo“ būtų įpareigotas atlyginti nuostolius, kuriuos miestas ir bendruomenė patyrė dėl šios bendrovės neteisėtai nukirstų brandžių medžių. Po... ❯❯❯
2022-04-11
Lietuva toliau siekia energetinės nepriklausomybės, energijos kaupimo įrenginių sistemos dalis bus statoma ir Vilniuje
Momentinį elektros energijos rezervą Lietuvai turinti užtikrinti bendrovė „Energy cells” pirmadienį Vilniaus miesto savivaldybės atstovams pristatė vieną iš sinchronizacijos su Kontinentinės Europos tinklais projektų - energijos kaupimo įrenginių sistemą. Pirmoji Baltijos... ❯❯❯
2022-04-11
Sostinės Savanorių prospektas pasikeis
Žalioji Vilniaus banga šeštadienį nusidriekė Savanorių prospektu, viena ilgiausių ir intensyviausio eismo sostinės gatvių. Apie 200 vilniečių, tarp jų – savivaldybės įmonių ir greta dirbančių verslų darbuotojai, mokyklų mokiniai ir mokytojai, Naujamiestyje pasodino apie 2... ❯❯❯
2022-04-09