Kaziuko mugė grįžta į sostinės gatves

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Pirmasis pavasario savaitgalis (kovo 4-6 d.) – Kaziuko mugės laikas. Į Vilniaus senamiestį mugė grįžta po metų pertraukos, kai buvo sustabdyta dėl pandemijos. Savo darbo ir talento vaisius ant prekystalių dėlios 800 amatininkų ir prekeivių. Reaguodami į pastarųjų dienų įvykius Ukrainoje, Kaziuko mugės organizatoriai pakvietė šių metų mugės dalyvius prisijungti prie paramos Ukrainai. Nuo penktadienio iki sekmadienio Vinco Kudirkos aikštėje bus rengiami amatininkų darbų aukcionai, o surinktos lėšos pervedamos vienam iš paramos Ukrainai fondų.

„Kaip pavasarį grįžta paukščiai, taip po priverstinių atostogų į sostinės gatves vėl žengia Kaziukas. Net neabejojame, kad apie šį sugrįžimą ateityje dar ne kartą išgirsime, juk nei istorikai, nei etnografai nepamena, kad šimtmečius gyvuojanti Kaziuko mugė būtų nutrūkusi. Džiaugiamės šiandien vėl galėdami atverti senamiesčio gatves mugei“, – teigia Vilniaus miesto vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Kada įvyko pirmoji Kaziuko mugė – nežinoma, bet jos ištakos siekia 1604 m., kai vilniečiai eisena pasitiko iš Romos atvežtą Popiežiaus pašventintą karalaičio Kazimiero vėliavą. Kaip šios pirmosios eisenos aidas šiemet Kaziuko mugė nusidrieks per Šventaragio slėnį juosiančias gatves, Gedimino prospektą iki pat Rotušės aikštės.

Šimtus tūkstančių lankytojų pritraukianti mugė šiemet jų irgi, pasak organizatorių, nenuvils, nes unikalių gamintojų ir autorių tikrai nesumažėjo. Tradiciškai Gedimino prospekto pradžioje savo rankdarbius pristatys Lietuvos tautinio paveldo atstovai. Vietą ties Vinco Kudirkos aikšte atrado ir autoriai, prekiaujantys pernai pradėjusioje veikti internetinėje Kaziuko mugės prekyvietėje www.craftson.lt, pristatančioje daugiau nei 230 Lietuvos autorių dirbinius.

„Panašu, kad metų pertrauka ir priverstinis užsidarymas namuose žmonėms leido atrasti naujų talentų ar atgaivinti pamirštus kūrybinius pomėgius. Šiais metais į Kaziuko mugę užsiregistravo daugiau nei 100 naujų autorių ir gamintojų“, – teigia vienas iš mugės organizatorių Renaldas Gražys.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Kiek tolėliau, už sankryžos su Jogailos gatve, Gedimino prospektu nusidrieks Kulinarinio paveldo fondo sertifikatus turinčių maisto gamintojų palapinės. Keliaudami Šventaragio gatve vilniečiai ir sostinės svečiai atras tradiciniais maisto gaminiais prekiaujančius Lietuvos tautinio paveldo produktų gamintojų ir kūrėjų asociacijos narius, o šalia jų – Kūrėjų meistrų respublikos atstovus. Išskirtinių Lietuvos dizainerių kurtų drabužių ir aksesuarų bus galima įsigyti Dizaino alėjoje, įsikūrusioje Katedros aikštėje, šalia Gedimino paminklo. Maironio gatvėje, ties Vilniaus dailės akademija, prekiaus meno mokyklų studentai, už sankryžos su Malūnų gatve vyks prekyba sendaikčiais.

Šiais metais Kaziuko mugę lydi ypač gražus sutapimas – ji prasideda kovo 4-ąją, šv. Kazimiero, Lietuvos globėjo, dieną. Nors šventinį mugės atidarymą skelbiame kovo 4 d. 14 val. 30 min. teatralizuotomis Šv. Kazimiero eitynėmis nuo Lukiškių iki Katedros aikštės, amatininkai ir prekeiviai mugės lankytojus priims nuo 12 val. Visą savaitgalį į mugę kvies ir mobilūs folkloro ansambliai ir aktoriai, rengsiantys gyvus gatvės pasirodymus.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Kaziuko mugė pritraukia šimtus tūkstančių lankytojų, o koronavirusas vis dar kelia grėsmę. Organizatoriai kviečia lankytojus įvertinti savo sveikatos būklę ir laikytis rekomenduojamų saugumo priemonių. Vykstant į mugę, rekomenduotina įsitikinti, kad nėra temperatūros ar kitų koronavirusui būdingų simptomų. Mugėje organizatoriai rekomenduoja dėvėti tvarkingą medicininę veido kaukę ar respiratorių. Patartina turėti ir naudoti dezinfekcinį skystį ir juo dezinfekuoti rankas po kiekvieno kontakto. Siekiant išvengti viruso plitimo didžiausio srauto vietose, kaip Gedimino prospektas ir siauresnėse gatvelėse, prekybininkų palapinės ir stendai bus statomi vienoje gatvės pusėje.

Tradiciškai mugės metu bus ir eismo pasikeitimų. Plačiau>>