Dėl situacijos Zaporožės atominėje elektrinėje: išlikime ramūs, bet būkime pasirengę

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Radiacinės saugos centras informavo, kad dėl karinių veiksmų Zaporožės atominės elektrinės teritorijoje radiacinis fonas Lietuvoje nepakitęs, o meteorologinės sąlygos palankios – vėjas pučia nuo Lietuvos. Gyventojams kalio jodido tablečių vartoti nereikia. Situacija toliau stebima.

Kaip informavo Radiacinės saugos centro laikinoji direktorė RamunMarija Stasiūnaitienė, šioje elektrinėje kilęs gaisras buvo užgesintas. Rusų kariuomenės pajėgos yra apsupę atominę elektrinę, bet joje ir toliau dirba patyrę ukrainiečių specialistai.

„Gyventojams šiuo metu nėra dėl ko nerimauti, tačiau pasirengti galimiems pavojams būtina, – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas. – Jei kiltų pavojus, susijęs su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu Lietuvoje, gyventojams nedelsiant bus pranešta. Jie būtų perspėti sirenomis, trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus, per Lietuvos radiją ar televiziją ar per gelbėjimo tarnybų ir savivaldybių atstovus, kur sirenos nėra girdimos.“

Išgirdus kaukiančias sirenas, gavus perspėjimo pranešimus, būtina išklausyti informaciją per LRT radiją ar televiziją ir vadovautis pateiktomis rekomendacijomis. Daugiau informacijos rasite čia.

Gyventojams būtina žinoti, kad jeigu esate patalpoje (pastate), ten ir reikėtų likti, nes saugiau būti patalpoje nei lauke.

Jeigu perspėjimą apie pavojų išgirdote būdami lauke, kuo greičiau eikite į artimiausią sandarų pastatą.

Būtina uždaryti visas duris, langus ir orlaides. Prireikus užsandarinti juos izoliacine juosta. Reikia išjungti vėdinimo, oro tiekimo, kondicionavimo sistemas.

Išgirdę perspėjimą apie radiacinį pavojų, naudokite vienkartinius respiratorius. Jie padės apsisaugoti, kad į organizmą per kvėpavimo takus patektų kuo mažiau radioaktyviųjų medžiagų.