Intelektualūs Vilniaus plaučiai – oro taršą realiu laiku atvaizduojanti sistema 

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Vilnius pristato intelektualius miesto plaučius  nuo šiol sostinės oro kokybę bei žiedadulkių koncentraciją sostinėje galima stebėti esamuoju laiku. Tai pirmoji sistema Lietuvoje, kurioje oro taršos ir kokybės duomenys yra atnaujinami kiekvieną minutę, o žiedadulkių koncentracija mieste – kas valandą. 

„Vilniaus plano“ sukurtame interaktyviame žemėlapyje oro kokybės duomenys atvaizduojami iš 34 skirtingų sensorių, sostinės sprendimu didžioji dalis jų yra išdėstyti greta švietimo įstaigų, o likusieji Senamiesčio ir Šnipiškių mikrorajonuose. Intelektualiuose miesto plaučiuose atvaizduojama kietųjų dalelių, anglies monoksido, ozono ir kitų cheminių junginių koncentracija, esanti šalia sensorių ir jų sklaida miesto teritorijoje. Iki šiol viešai prieinami duomenys buvo apimantys tik paros ir bendrus metinius rodiklius. 

„Šiuo įrankiu miestui suteikiame galimybę stebėti miesto oro kokybę, ieškoti taršos sukėlėjų, daryti prielaidas kas lėmė vieno ar kito rodiklio pokytį bei priimti sprendimus taršos mažinimo darbams ir prevencijai organizuoti“, – apie sukurtą sistemą pasakoja „Vilniaus plano“ aplinkos duomenų ekspertė Austė Noreikaitė.

Miesto plaučiuose atvaizduojami duomenys gali būti svarbūs ne tik Savivaldybei ar aplinkosaugos institucijoms, bet ir oro taršai ar žiedadulkėms jautriems gyventojams. Bioaerozolių koncentracijos informacija itin aktuali ir naudinga žiedadulkių alergenams jautriems asmenims, kurie siekia išvengti jų poveikio sveikatai. Gyventojai gali įvertinti riziką arba imtis prevencinių priemonių alerginei reakcijai mažinti. 

Sistemoje pateikiama alksnio, lazdyno, beržo, miglinių augalų, kiečio, ambrozijos žiedadulkių koncentracijos informacija. Ateityje planuojama papildyti beržo ir miglinių augalų koncentracijų prognozėmis. Pasitelkus sudėtingus dirbtinio intelekto algoritmus bus gaunamos tikslios kelių savaičių prognozės, kaip keisis miesto aplinka atsižvelgiant į daugelį parametrų, todėl galima bus lengviau valdyti rizikas ir išvengti krizių.